İSO toplantısında ‘kredi’ restleşmesi

Kalıp Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu’nun katıldığı İstanbul Sanayi Odası Divan toplantısında ana gündem finansmana muvasala sorunu oldu. İSO Başkanı Bahçıvan, “Çın seksiyon gerçeklerine münasebetsiz uygulamaları sonlandırın” derken, TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Asıl var, mehil uzatıldı, getiri düşürüldü. Bu büyüklüğünde şikayeti anlamıyorum. 1 trilyon liralık yüreklilik verildi, bu para nerede” eleştirisini yöneltti.

İstanbul Uran Odası (İSO) Meclisi Orak Ayı kocaoğlan kolay toplantısı düzenlendi. Toplantıda sanayiciler finansmana erişim sorununa özen çekerken, TCMB Başkanı Kavcıoğlu, envestisman için verilen kredinin dövize gittiğini vurguladı.

Alınan tedbirlerle finansman koşullarının sıkılaştığına ve TL ticari emniyet faizlerinin yüzde 40 bandını aştığına bel eden İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, finansman olanaklarında normalleşme sağlanması ve sağlıklı seksiyon gerçeklerine ekşi uygulamaların sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Hesaplı güven ve global gerçeklerle uyum sağlamayan adımlar kısa vadede kâh analizör getirse da teferruatlı vadede finansal kaynaklara erişimi zorlaştırıp maliyeti artırıyor” diyen Bahçıvan, zinde, öngörülebilir mülk politikasının orta ve ince vadede gerçek sektöre katkı verecek sunu ana çıpaların başında geldiğini vurguladı. İhracat pazarları bozulurken sanayicinin finansman desteğinden mahrum bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Bahçıvan, “TCMB, TL cinsi reeskont kredilerindeki döviz bulundurmaya ve bozdurmaya ait koşullarını esnetmeli. Reeskont kredisi esaslarının belirlendiği tarihten önce doğma mali düyun için şirketlerin döviz satın alarak ifa yapabilmesine dayalı aynı ayrıklık getirilmeli” çağrısı yaptı.

İSO Başkanı “Bu resim önümüzdeki birkaç hafta tıpkı bakış açısıyla bitmeme ederse süreç çokça elan ağırlaşır” uyarısında bulundu.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: 1 trilyon emniyet verildi, servet nerede?

Tarz Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise envestisman kredilerinin dövize gittiğini belirterek, sanayicilere reaksiyon gösterdi. Eximbank’ın mufassal süredir sıfır faizli itimat verdiğini kaydeden Kavcıoğlu, “Model Bankasını eleştirmek adına gidin bu parayı kullanın. Ki kullanamazsa takipçisi olacağız. Nesep var, mehil uzatıldı, faiz düşürüldü. 1 trilyon verilmiş esas var ama sistem şikayet ediyor. Nerede bu mal? Sanayici envestisman üzere sunulan bağan faizli krediyle döviz alıyor. Enerji faturası 17.8 bilyon dolardan 50 milyar dolara çıkarken, firmalar bu dönemde (24 Şubat’tan hazirana büyüklüğünde) 55 milyar dolar bankacılık kesiminden itimat kullanarak döviz aldı. Kredilerin nereye gittiğine siz değişmeyen verin. Huzursuz krediyle döviz alanların listesi var elimizde. Bunu yapmayın” dedi.

Kavcıoğlu, vezneci kredi faizinin yüzdelik 40’ı aştığı eleştirileri tiçin “Tek bire bir banka yüzde 40 ile dünyalık veremez. Biz takipçisi olmaya çalışıyoruz. Amma siz de irade etmeyin. Özel bankalardan özel yüzde 20-22’nin üzerinden yüreklilik kullanmayın” diye niteleyerek konuştu.

Share: