Tahıl Koridoru üzere imzalar İstanbul’da atıldı!

Hububat Sevkiyatı Anlaşması imza töreni Ukrayna, Rusya tarafları, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla İstanbul’bile yapılıyor.

Türkiye’nin hal çabaları serencam verdi, tahıl krizi aşılıyor. Rusya ve Ukrayna tarafları, Hububat Sevkiyatı Anlaşması’nı İstanbul’dahi imzalayacak.

Kesim ile Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının hububat ihracatı için yeniden açılması bekleniyor.

Kiev, anlaşmayı kıvançla karşıladı. Ukrayna Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Türkiye’den limanlarımızdaki ablukanın kaldırılması ile ilgili istihbarat alacağız.” dedi.

ESIR Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada üstelik “BM Umumi Sekreteri’nin eli sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin ortaya koyduğu yüğrük çalışmaları alkışlıyoruz.” ifadelerine düz verildi.

“Dünyanın buna seçme zamankinden fazla ihtiyacı var”

Zaman Karadeniz’birlikte tıpkısı imge ışığı olduğunu tabir eden Guterres, “Dünyanın buna değme zamankinden aşkın ihtiyacı var. Türkiye Cumhuriyeti, sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temas aşamada bu sürecin değme aşaması sizin ısrarlı yaklaşımınız yardımıyla oldu. Çok teşekkür ederim. Rusya Federasyonu ve Ukrayna temsilcilerine hitaben söylüyorum böyle benzeri girişimin yolunu açtınız. beraber bu görüşmelerde insanlığın faydası sistem için önemliydi. Burada dünyanın her kesimine odaklandı. Bu kesim aslında bilcümle dünya amacıyla imzalanıyor.” dedi.

Türkiye’nin hal çabaları sonuç verdi, tahıl krizi aşılıyor. Rusya ve Ukrayna tarafları, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı İstanbul’da imzaladı.

Itilaf ile Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının tahıl ihracatı için baştan açılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Himmet Ofisi’nde düzenlenen “Tahıl ve Şart Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Güvenli Sevki Girişimi Belgesi İmza Töreni”nde mütekellim Erdoğan, törene katılanları selamlayarak medeniyetlerin ve kıtaların mülakat noktası İstanbul’a alımlı çalımlı geldiklerini söyledi.

Erdoğan, 29 Mart’ta yapılan ve müzakere sürecinde muhteşem ayrımsız dönüm noktasını yapılanma fail toplantının peşi sıra yine benzeri arada olunduğunu dile getirerek, kızıl dostlarını benzeri bambaşka tarihi günde İstanbul’dahi yeniden mihman etmekten nazik aynı memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Bütün dünyayı detaylı süredir meşgul fail küresel besin krizinin çözümünde balaban görk oynayacak benzeri girişime açar olmanın düz gururunu yaşadıklarını belirten Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bugün üstünde mutabakata varılan metinle Afrika’dan Mutedil Doğu’ya, Amerika’dan Asya’ya birlik dünyada milyarlarca insanı muntazır kıtlık tehlikesinin önünün alınmasına bilcümle birlikte yardım sağlayacağız. Ekincilik ve gıda ürünlerinde acun arz güvenliğinin temini güçlü çok bakımdan önemlidir. Bu adımla, yaşanan hamam gelgel dalgası ve kuraklığın amil olacağı mahsul kaybının kat açacağı muhtemel ilave eşit artışlarının önüne geçilecektir. Esasen toptan tıpkısı dava haline mevrut besin enflasyonunun kontrolüne üstelik yardımcı oluyoruz. Bittabi bu noktaya bir anda gelmedik. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz üzerinden ihracı üzere Ukrayna ve Rusya makamlarıyla, Konfedere Uluslar yetkilileriyle ağırbaşlı ve can tıpkı proses yürüttük.”

Erdoğan, Zalim ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla bu süreçte sabah akşam ilişki halinde olduklarını, gelişigüzel iki ülkenin bu hassas süreçle ilişik beklenti ve endişelerinin giderilmesi üzere kapsamlı istişareler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Dışişleri ve milli defans bakanlarının yavaş çabalama sarf ettiğini vurgulayan Erdoğan, Konfedere Uluslar Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ve ekibinin bile önceki taslağı hazırlanan plana verdikleri katkıların takdire eder olduğunu söyledi.

KAPAT X

– “Planın icrası ve denetimi İstanbul’birlikte kurulacak baş başa eş güdüm merkezince gerçekleştirilecek”

Erdoğan, bu vesileyle Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenskiy’e sergiledikleri önderlik zımnında teşekkür ederek, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiğiyle Karadeniz’den dünyanın birçok ülkesine yeni benzeri nefes borusu açmış olacağız. Gemilerin çıkışından emin aynı şekilde intikaline ve varacağı limana ulaşmasına büyüklüğünde tam süreçler üzerinde mutabakat yapılış edildi. Bu serencam mertebe yetişkin planın icrası ve denetimi, İstanbul’da kurulacak beraberinde eş güdüm merkezi eliyle gerçekleştirilecektir. Planın başarıyla uygulanmasında arsıulusal toplumunun desteği bile şüphesiz iri önem taşıyor.”

Reisicumhur Erdoğan, bundan kestirmece 4 kamer önceki gene İstanbul’birlikte Ukrayna ile Rusya ortada Türkiye’nin aile sahipliğinde yapılan müzakerelerde mesafe katettiklerini, savaşın sona ereceğine dayalı ümitleri yeşerttiklerini söyledi.

Maatteessüf o toplantı sonrasında meydana mevrut gelişmelerin çatışmaları körüklediğini tamlayan Erdoğan, “Başından beri bu savaşın kazananı olmayacağını, hemen tarafların değil, cümle dünyanın kayba uğrayacağını ifade ediyoruz. Kısaca 5 aydır muttasıl bitmeme eden çatışmalar ve bunun global etkileri hangi efsus ki bu öngörümüzü doğruluyor. Silahların susması uzadıkça iktisadi maliyetlerin yanında insancasına kayıplar üstelik artıyor. Uğraş elden tarafları, vakit kaybetmeden nahiye ülkelerini değil, dünyanın arz ücra köşesindekiler dahil tüm insanlığı ters etkiliyor fakat bu gidişatın mukadder olmadığına birlikte inanıyoruz. Masumların hayatına mal olan bu çatışmaların bir zaman evvel sona ermesini iştiyak ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

– “Çekişme sonunda istişare masasında sonlanacaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adil tıpkısı barışın kaybedeninin olmayacağının herkesin malumu olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Bugün Rusya ve Ukrayna tarafıyla İstanbul’birlikte atmakta olduğumuz bu beraberinde adımın, barışa müteveccih umutları canlandıracak bakir bir dönüm noktası olmasını canıyürekten diliyorum. Arazideki gelişmeler hangi yönde seyrederse seyretsin kavga, nihayetinde meşveret masasında sonlanacaktır. Yapı ettiğimiz bu dostane ve barışsever atmosferin, savaşın sonlandırılmasına yönelik adımlara arbitraj edilmesi birlik insanlığın yararınadır. Uygarlık anlayışımızın bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle debi etmeyi sürdüreceğiz. Bölgemizde sulhu sükun bilge olana büyüklüğünde komşuluk hukukumuzun gereğini hesabına getirmeye devam edeceğiz. Rabb’im uçurum ve yardımcımız olsun diyorum. Hepinize ama hepinize gayretleriniz sebebiyle gine teşekkürname ediyorum.”

Zaman imzalanacak anlaşmanın ilişkin ülkeler ve cemi yabanlık amacıyla hayırlara dil olmasını dileyen Erdoğan, sürecin bugünlere gelmesinde emeği ve katkısı kâin herkese şahsı ve milleti hesabına şükranlarını sundu.

Share: