TEKNOFEST KARADENİZ Giresun yarışmaları başladı

TEKNOFEST KARADENİZ kapsamında Giresun’dahi 4 dalda düzenlenen yarışmalar başladı.

Karadeniz topraklarını karış karış gezecek TEKNOFEST Havacılık, Gök ve Teknoloji Festivali’nin önceki durağı Giresun oldu.

Çotanak Spor Kompleksi’nde birleştirme edilen TEKONFEST kapsamında, TÜBİTAK katkılarıyla ortaöğretim öğrencileri ortada “İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması” ve “Polar Araştırı Projeleri Yarışması” ile üniversite öğrencileri ortada “Araştırma Proje Yarışması”, ASELSAN’ın katkılarıyla ise “İnsansız Akarsu Şeş Sistemleri Yarışması” yapılıyor.

Söz Konusu yarışmalarda geçmiş üçe girecek öğrenciler Samsun’üstelik 30 Ağustos- 4 Ilkgüz 2022 tarihleri arasında TEKNOFEST 2022 kapsamında yapılacak sergiye katılacak ve bu sergilerin arkası sıra gerçekleşecek törende ödüllerini algı.

Açım programına katılan Endüstri ve Uygulayım Bilimi Icra Vekili Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Müesses Başkanı Mehmet Fatih Kacır, yaptığı konuşmada, bu yıl 5’incisi planlı TEKNOFEST’i Karadeniz’e getirmekten iri çekicilik ve memnuniyet duyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğunda emniyetli adımlarla ilerlediğini rapor eden Kacır, bugünün Türkiye’sinin faziletkâr teknolojinin tüketicisi, müşterisi olan aynı Türkiye değil, kişi kabiliyetleriyle zat imkanlarıyla teknolojiyi geliştiren ve dünyaya ihraç edebilen bir mutluluk olduğunu dile getirdi.

Kacır, bugünün Türkiye’sinin geliştirdiği milli uygulayım bilimi ürünleriyle dünyada kendinden meze ettiren, kip çok ülkenin imrenme ile bazı bazı dahi kıskançlıkla takip ettiği benzeri devlet olduğunu vurgulayarak, “Bugünün Türkiye’si çıktı geliştirdiği milli savunma uran ürünleriyle dünyada çarpışma paradigmasını, defans paradigmasını kökünden değiştirmiş tıpkısı talih.” dedi.

Daha yapacak çokça hareket olduğunu belirten Kacır, şöyle devam etti:

“Milli Teknoloji Hamlesi savunma sanayisinden ibaret değil. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi, savunma sanayisinde elde ettiğimiz başarıları sanayinin ve teknolojinin bilcümle alanlarına dakikasında yaygınlaştırmamızla gerçekleşecek ve bu süreçte yeryüzü nazik gücümüz, yeryüzü balaban bilek çarpanımız buradaki gençlerimiz olacak. Gençlerimizin yaptığı işlemler, geliştirdiği projeler Türkiye’yi bugünkünden haddinden fazla daha gelecek noktalara, çok daha ziyalı geleceklere inşallah taşıyor olacak. İşte TEKNOFEST’i bu anlayışla 5 yıldır düzenliyoruz.”

Kacır, Karadeniz’in tabii güzellikleriyle kocaman şehirlere sahip tıpkı kesim olduğuna meni ederek, TEKNOFEST’i Samsun merkezli namına Karadeniz’bile düzenlediklerini ancak arzularının bu coşkunun eksiksiz Karadeniz şehirlerine yayılması olduğunu kaydetti.

Giresun Valisi Enver Adlı ise TEKNOFEST’in gençlerin çokça ilişkin imkanlarla neler yapabileceğini göstereceği koskocaman ve kırıcı tıpkı âlem olduğuna dikkati çekerek, “Uygulayım Bilimi ve bilime yönelik toplumda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’mizin bilgi ve mühendislik alanlarında bilgili koca kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerimizin geleceğin teknolojileri üstünde çalışmalarını beslemek üzere roketlerden, özerk sürüş sistemlerine, insansız hava araçlarından akarsu şeş cihazlarına kadar teknolojinin pek çok alanında planlı yarışmalarla gurur kaynağımız ergin durumdadır.” ifadelerini kullandı.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu birlikte Giresun’un TEKNOFEST ile elan de güzelleştiğini dile getirerek, yarışmanın şehrin tanıtımına yardım yaptığını aktardı.

Uygulayım Bilimi ve havacılığa ilişki duyan tüm Giresunlulardan TEKNOFEST’i ziyaret etmelerini talip Şenlikoğlu, “TEKNOFEST’in Anadolu’ya inhilal kararı hangi büyüklüğünde çok değerli ve kıymetliyse Anadolu’yu ayağa görmek, bununla ilerletmek akıbet adım önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde önceki budun, önceki şehir diyerek bütün birlikte yola devam ediyoruz.” diye konuştu.

Açılış programına SELIM Fırka Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Şayan Münevver, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmayan Birey, DOKAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanı Kağan Gültekin, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

– SOLOTÜRK eylem uçuşu yaptı

KAPAT X

Öte yandan TEKNOFEST kapsamında Türk Albeni Kuvvetleri cambazlık timi SOLOTÜRK, Giresun semalarında gösteri uçuşu yaptı.

Bitki Bilimi Park’ta toplanan vatandaşlar, SOLOTÜRK’ün gösterisini heyecanla takip etti.

Sahili dolduranlara pir ayrımsız dönüş yaşatan SOLOTÜRK, 30 dakikalık eylem uçuşunun arkası sıra vatandaşları selamladı.

SOLOTÜRK’ü elan bereketli izleyebilmek üzere bina, eğin boğaz, bina ceberut ve Giresun Kalesi’ni yeğleme edenler ise alandaki coşkuya alkışlarla bindi verdi.

Toplamda 270 projenin sahibi 551 öğrencinin katılacağı TEKNOFEST, 24 Orak Ayı Ahzüita haset sona erecek.

Share: