Şırnaklı maraba devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre benzen elde ediyor

Şırnaklı dikici devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ta maraba Abdulcabbar Geylani, azamet desteği ile kurduğu çiftlikte “Saanen ırkı” 680 keçiden günde 2 bin 500 litre benzin üretiyor.

Geylani, 2020 yılında hazırladığı bin direngen kapasiteli çiftlik projesi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumuna başvurdu. Değerlendirmenin arkası sıra projesi onaylanan ve yaklaşık 1 milyon 198 bin TL teberru desteği alan Geylani, merkeze tutkun Kumçatı Beldesi Gabar Dağı eteklerinde 8 kişinin çalıştığı direngen çiftliği kurdu. Geylani, burada Saanen ırkı 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor.

Çiftliği ülfet fail Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Dünyada imdi üretimin hangi kadar muhteşem olduğu yakından görmekteyiz. Zaman Şırnak tüketiminin yüzde 7’sini üretiyor. Kişi pazarını doldurması amacıyla im yetiştirmesi üzere yüzdelik 93’lük benzeri üretime henüz gerekseme duyuyor demektir. Şırnak’ta pazar sıkıntısı olmayan tıpkı ülke. Meyvesinden, sebzesine ve etine kadar tehlikeli ayrımsız çalışmaya ihtiyacı var. Şırnaklı vatandaşların çoğaltma kapasitesi ve arazisi var ne kalıyor burada bunları harmanlayacak bilgi birikimine yurttaş-fehamet işbirliğine kalıyor. Vatandaşımızı tebrik ediyorum burada çokça domuzuna aynı kom yapmış” dedi.

“Bakanlığımızın rustik kalkınma destekleri bu manada koca” diyen Ilbay Bilim Adamı, “Şu an çiftçimiz saanen keçisi üretimi yapıyor. Gelmek kim, yetiştirilebiliyor. Bizde temas devir çiftçimizin yanındayız ve değme tür desteğe hazırız. Fehamet kendisine biz üreten her çiftçinin maddesel manevi yanındayız. Çiftçilerimizin üretimlerini durumunda müşahede şansımız oldu. İyi ki varlar. Bakir kırsal kalkınma destekleri açıklandı. Eksiksiz vatandaşlarımızı tarımsal kalkınmada projeler ortaya koymaya nida ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Çiftçi Abdulcabbar Geylani, güzeşte yıl kırsal kalkınmada yüzdelik 50 atıfet ile 2 Milyon 358 bin liralık bağış aldığını ve kurduğu çiftlikte 680 küçükbaş saanen inat aldığını söyledi.

Geylani, “1800 mecbur düz bütün 3 bin metrekarede kurduğum yerle saanen keçi yeğleme etmemizin nedeni alelumum ikiz doğurmaları ve günde 4,5 kilogram benzen alabilme imkanı var. Bu hayvanların genellikle Çanakkale bölgesinde diri bir ırk ve burada herhangi bir sıklet çekmedi. Değme iklime uyan ayrımsız efsanevi bizde bunun amacıyla seçtik” diyerek konuştu.

Share: