3 Boşluk Dünya Engelliler Haset programı düzenlendi

Şırnak’ta 3 Fasıla Acun Engelliler Günü dolayısıyla Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda da program düzenlendi.

Vali Osman Bilimci, programda, Türkiye’nin tahminî 8 milyon nüfusunun sakat olduğunu, birer özürlü adayı olarak onları her ant bol anlamaları gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 20 yıl öncesine bakarak gelişigüzel konuda olduğu kabil engelliler üzerine dahi ağır sıklet mesafeler aldığını tamlayan Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Eskiden devletin her yasası üstelik desteği birlikte yoktu. Aileler engelli çocuklarını evlerden fark etmek istemiyorlardı. Haddinden Fazla şükür zaman engellilerin maaşından tutun, bakılmasına büyüklüğünde devletimiz en ücra köyünden arz merkezi yere kadar her birini sahipleniyor. Dünyada benzer olabilecek uygulamalar yapıyor.”

Etkinlikte, engelli füru marifetiyle çeşitli temsil ve raks gösterileri yapıldı.

Programa, Uray Başbuğ Vekili İhsan Gören, Şırnak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Eyüp Mustafa Eyyuboğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Desise, Ev ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adak Tatar, İl Itimat Müdürü Cemal Dalman, gurur temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: