Ilbay Bilim Adamı, izzet desteğiyle küçükbaş hayvan düzlük besicilerle tıpkısı araya geldi Açıklaması

Şırnak Valisi Osman Bilgin, Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Köyümde Varagelmek İçin Tıpkısı Sürü Nedenim Var” ve “Saanen Gâvur Yetiştiriciliği” projeleri çerçevesinde sağlanan destekle küçükbaş efsanevi kayran besicilerle görüştü.

Vali Bilimci, Kumçatı Beldesi Nasırhan Mahallesi’nde devletten aldığı yüzdelik 50 teberru destekle kom kuran ve 480 küçükbaş hayvan yetiştiren besici Abdulcabbar Geylani’yi musahabe etti.

Geylani ile mülaki Bilim Adamı, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada bundan sonra üretimin öneminin herkesçe gür bilindiğini belirterek, Şırnak’ın tüketiminin yüzdelik 7’sini ürettiğini söyledi.

Kentin zat pazarını doldurması, im yetiştirmesi üzere yüzdelik 93’lük tıpkı üretime henüz ihtiyaç duyulduğunu rapor eden Bilgin, “Şırnak ahzüita sıkıntısı olmayan aynı el. Meyvesinden, sebzesine ve etine büyüklüğünde bunaltıcı aynı çalışmaya gerekseme var. Şırnaklı vatandaşların teksir kapasitesi ve arazisi var. Vatandaşımızı tebrik kartı ediyorum, burada haddinden fazla iyicene bir çiftlik yapmış. Bakanlığımızın kırsal kalkınma destekleri bu manada kocaman. Seçme ahit çiftçimizin yanındayız ve gelişigüzel kalem desteğe hazırız. Izzet yerine üreten değme çiftçinin maddi ve manevi kendisine yanındayız.” diye niteleyerek konuştu.

Bilim Adamı, ziyaretle çiftçilerin istihsal yerlerini yerinde görme şansı elde ettiklerini dile getirerek, kullanılmamış açıklanan desteklerden çıkarmak talip vatandaşlara proje ile referans yapmaları çağrısında bulundu.

Besici Geylani bile devletten aldığı yüzdelik 50 yardım destekle 480 küçükbaş efsanevi aldığını, bunun çoğunun üstelik Saanen ırkı aksi olduğunu belirtti.

Bu dikbaşlı türünü tercih etmesinin nedeninin ikiz doğurmaları ve günde 4,5 litre süt vermeleri olduğunu anlatan Geylani, “Bu genellikle Çanakkale bölgesinde diri tıpkı ırk ama seçme iklime uyuyor. Devletimizden Cenabıhak razı olsun.” dedi.

Vali Âlim elan sonraları Çadırlı Mahallesi’nde tüvana, devletin güven desteği ile 76 küçükbaş efsanevi kayran Ahmet Saknak’ı konuşma etti.

Saknak, devletin sunduğu destekle hayvan alarak besicilik yaptığını dile getirerek, geçimini hayvancılıktan sağlayacağını ifade etti.

Share: