Samsun’da 10 yaşındaki çocuğun kopan ayağı yerine dikildi

Samsun’da 10 yaşındaki çocuğun ekincilik makinesine kaptırması sonucu kopan ayağı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Keyif Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesinde hesabına dikildi.

Alınan bilgiye göre, Vezirköprü ilçesinde 3 Temmuz’da evlerinin bahçesinde oyun oynarken, çalışan esrar akçakesme makinesine sol ayağını kaptıran Ercan Ateşli’un, ayağı kuvvet kısmından koptu. Albeni ambulansıyla OMÜ Keyif Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi’ne getirilen çocuk, burada Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile Ortopedi Bölümü hekimlerince ameliyata makbuz.

Ercan Ateşin’un kopan ayağı liyakatli bir ameliyatla yerine dikildi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Asıl Selen Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğurlu Parıltı, AA muhabirine, Ateşli’un ayağının sağılığına kavuştuğunu söyledi.

Karadeniz bölgesinde zirai faaliyetlerinin pahal yapıldığına ve bu cins kazaların sık sık yaşandığına işaret fail Şimşek, “Zirai faaliyetlerde kullanılmakta olan ekincilik araçlarının mevzuatına akıllıca donanımlarının tamamlanıp bakımlarının yapılması ve kullanımlarında titiz olunması gerekiyor. Halen daha köylerimizde temas yardımcı himaye ve kaplaması sıfır, çalışır aksamı açıkta olan bozuk benzer traktör ve tarım araçları kullanılıyor. Bunlara bağlı özellikle parmak, ahali ve kol gibi organ yaralanmaları ile sıkça karşılaşmaktayız.” dedi.

Ateşin’un sağlık durumunun çok ongun olduğunu, birkaç dönme içre taburcu edeceklerini tamlayan Şimşek, “Bu asıl yaralanmalarda 4-5 saat süresince kopan uzuv ile yaralının hastaneye getirilmesi büyük önem taşıyor. Muvaffakiyetli bir ameliyatla kopan kadem hesabına dikildi. Ayrımsız sene bilahare ağız ağıza iyileşmiş olacak.” diye konuştu.

Ercan Ateşli ise kendisini ferah hissettiğini, bacak parmaklarını oynatabildiğini tabir etti.

Share: