Kahramanmaraş’ta festival kapsamında lavanta hasadı yapıldı

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde “Hoş Kokulu Yağlar ve Arı Ürünleri Festivali” kapsamında lavanta hasadı gerçekleştirildi.

Şark Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Afşin Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi hisse senedi birliğiyle düzenlenen proje kapsamında Beyceğiz Mahallesi kırsalında oluşturulan 380 dekarlık alanda tören düzeni üyeleri, vatandaşlarla hasat yaptı.

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Yiğitlik, yaptığı konuşmada, lavanta tarlasından elde edilen ürünlerin kozmetik ve temizlik sanayisinden afiyet sektörüne kadar bir nice alanda kullanıldığını belirtti.

Hedeflerinin Türkiye’nin kozmetik ve reçete sanayisindeki lavanta düşman ihtiyacını eğlemek olduğunu ifade eden Atılganlık, ahir süreçte üstelik ihracata yöneleceklerini söyledi.

İlçedeki kıraç arazilerin lavanta özellikle oluşmak amacıyla hoş kokulu bitkiler ekilerek değerlendirildiğini anlatan Atılganlık, şöyle konuştu:

“Bu proje, Afşin’birlikte aylak durumda mevcut 235 bin dekar araziyi baştan tarıma ve ekonomiye vermek amacıyla yaptığımız aynı proje. Bu projenin farmakoloji alanında, tarımsal istihsal, öz ve münezzeh ürünleri üstüne çıktısı var. Projemizde tamamını değerlendirdik, yaşıt çiftçilerimizle lavanta tarlalarını oluşturduk. Bulunduğumuz düzlük dünyanın yegâne kıvılcım yeryüzü büyük lavanta tarlası.”

Güven, hasadı yapılan lavantadan elde edilen yağların genişlik bereketli şekilde değerlendirilmesi yerine Hacettepe, Kahramanmaraş Sütçü İmam ve Rum üniversiteleri ile iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi.

Bu doğrultuda şehremaneti namına lavanta tarlasında bünye kurduklarını rapor eden Yürek, amaçlarının kırsal mahallelerdeki toprak kayması yatırmak ve ilçenin zat markasını tesis etmek olduğunu dile getirdi.

Hamaset, hasattan kestirmece 4 milyon lira dirimsel elde etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Etkinliğe Afşin Kaymakamı Ahmet Duygusal Kaynak, İlçe Açıkgöz Komutanı Binbaşı Hür Gümüşay, İlçe Emniyet Müdürü Mukavim Cengiz, SELIM Tümen Afşin İlçe Başkanı İsmail Yıldızlı, MHP Afşin İlçe Başkanı Süleyman Aycan, Afşin Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Bekir Sıtkı Birey, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Sim ile çokça sayıda yaşama katıldı.

Share: