Sabiha Gökçen Havalimanı pistinde yaşanan tavşan kazasında cihannüma ile uçman arasındaki konuşma ortaya artık

Sabiha Gökçen Havalimanı pistinde yaşanan tavşan kazasında kule ile uçucu arasındaki istişare ortaya daha çok

İSTANBUL – Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na baş aşağı gerçekleştiren benzeri Airbus A320neo tipi bulaşan uçağının, iniş sırasında piste giren tavşana çarpmasına ilişik cihannüma ile pilot arasındaki kule konuşları ortaya bundan sonra.

Münih- İstanbul seferini gerçekleştirmekte olan Airbus A320neo tipi sâri uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişte piste giren tavşana çarpmış, durumu fark fail pilotlar kuleye hikmet verirken, iki tayyare ise pisti pas bozmak zorunda kalmıştı. Pist ekipler vasıtasıyla kısa sürede temizlenirken, bar güzeşte uçaklar üstelik henüz bilahare havalimanına baş aşağı gerçekleştirmişti. Olayın peşi sıra Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nda seferler bir süre bozma edildi. Pistin temizlenmesi amacıyla görüngü yerine grup gönderme edildi. Apron ekiplerinin pisti temizlemesinin arkası sıra çekicilik trafiği normale dönerken, pisti pas geçen uçaklar inişlerini tehirli birlikte olsa gerçekleştirdi. O anlara ilgilendiren pilotlun gelgel trafik kontrol kulesindeki kontrolcü ile olan telsiz konuşmaları ortaya artık.

Kule ve uçucu arasındaki o anlarda sabık telsiz konuşmaları şu şekilde:

Tayyareci: ‘Touchdown’bile (uçağın piste teker koyduğu zaman) tıpkı tavşan ile karşılaştık. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz.

Kule: “Touchdown’de bir tavşan ile karşılaştık.” dediniz makul mudur?

Tayyareci: Doğrudur, efendim. Tekerlek koymayla alay malay altımızdan geçti. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz.

Kule: Teşekkür ederim. Sıhhatli olun.

Share: