PİLOT: ALTIMIZDAN TAVŞAN GEÇTİ

Pegasus Havayolları’nın PC1022 posta basit Münih- İstanbul seferini işleyen muvakkat uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 19.13’te teker koydu.

İNİŞE HAZIRLANAN UÇAKLARA İZİN VERİLMEDİ

Airbus 320 Neo tipi uçağın pilotu, inişin hızlı hızlı ardından pistte aynı tavşan gördüklerini Çekicilik Trafik Arama Kulesine bildirdi. Bu tam inişe hazırlanan uçaklara müsaade verilmedi. Bunun üzerine Türk Albeni Yolları’nın TK7863 Urmia-İstanbul ile Pegasus Havayolları’nın PC 332 Budapeşte-İstanbul seferini özne uçakları pisti amerikan bar salmak zorunda kaldı.

TAVŞANIN KALDIRILMASI SONRASI TRAFİK NORMALE DÖNDÜ

4 dakika zarfında olay adına giden ekipler, uçağın ezdiği tavşanı pisten kaldırılmasından sonra hava trafiği normale döndü. Pisti bar güzeşte seçkin iki tayyare birlikte tıpkı müddet bilahare Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi.

İŞTE CIHANNÜMA VE PİLOT ARASINDAKİ O ISTIŞARE

Uçucu ile hava gidiş geliş kontrolörü arasındaki o anlar, telsiz konuşmalarına da yansıdı. Pilot ve murakıp ortada şu diyalog gerçekleşti:

Tayyareci: ‘Touchdown’üstelik(uçağın inişi) tıpkı tavşan ile karşılaştık. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz.

Kule: “Touchdown’üstelik benzeri tavşan ile karşılaştık.” dediniz akilane mudur?

Uçman: Doğrudur, efendim. Teker koymayla gelişigüzel altımızdan geçti. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz.

Kule: Teşekkürname ederim. Iyi olun.

YER EKİPLERİ PİSTE GİRDİ

Pilotun tavşanı tabir etmesinin arkası sıra çekicilik trafik kontrolörü pistte zaruri kontrollerin yapılabilmesi için inişte olan iki uçağa pas geçme talimatı verdi. Denetçi, saha ekiplerine “İniş trafiği ‘touchdown’üstelik tıpkısı şeye çarpmış olabileceğini söyledi. O yüzden kıran arama almamız lazım” diye kayran ekiplerine pisti methal izni verdi.

Share: