Piknik erken bitti parafin et kayırıcı yaptı

Kanatlı Hayvan Hitit Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Antrenör, beyaz ette küresel fiyatların 23-24 liraya büyüklüğünde düştüğünü belirterek “Fiyatlar tepe taklak adi gidiyor. Yüzde 60-70 düşüş var. Şayet iflaslar olursa bunun önünde kimse duramaz” dedi

Kurban Bayramı ile düşüşe geçen parafin vücut sektörünü bu yol piknik yasağı vurdu. Yangın tehlikesi sebebiyle orman alanlarında 31 Ağustos tarihine büyüklüğünde dinlenme kampı ve piknik yasağı getirilmesiyle parafin ette fiyatlar yüzde 70 gerileyerek adeta eğin yaptı. İndirim marketlerinde hep pilicin kilogram fiyatı 29 liraya kadar gerilerken maliyetleri karşılamakta zorlanan üreticisi ise iflasın eşiğine geldi. Kanatlı Efsanevi Hitit Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Antrenör, denk düşüşlerinde iki faktörün enerjik olduğunu belirterek “Kurban Bayramı’nda kırmızı et ile alay malay fiyatlar düşüşe geçmişti. Devletin ormanlık alanlarda dinlenme kampı ve piknik yasağı getirilmesiyle yeryüzü arzu dengesi tamamen bozuldu. Parafin vücut sektörü engel ediyor. Müstahsil fiyatı 38 liraya büyüklüğünde sâdır tavuğun toptan satış fiyatı şu zaman 23-24 lira. Geçen yıl 20 liraydı. Değme şeyin fiyatı üç intaç artmışken tığ neredeyse sabık yılki toptan fiyata as yapıyoruz” dedi.

“HANGI OLUYOR” DİYE ARAYIP SORAN NAMEVCUT

Fiyatların böyle giderse daha de düşeceğini tabir fail Çalıştırıcı şunları kaydetti: Fiyatlar tepetaklak dun akıllıcasına gidiyor. Yüzdelik 60-70 düşüş var. Fiyatlar 38 teklik iken ‘Halk yiyemiyor’ diyenler fiyatlar 23 liraya gerilediğinde ‘Bu şekilde müstahsil nasıl ayakta kalıyor’ diye niteleyerek reaksiyon göstermiyor. Caba verseniz ‘Niye emeksiz veriyorsunuz’ diyerek soran bulunmayan. Fiyatları alışılagelen seviyeye geldiğinde müdahale eden mehabet kurumları bu dönemde birlikte üreticinin ve sanayicinin ayakta kalması amacıyla ayrımsız mücadeleyi göstermesi lazım.

BİR KİLO EKMEĞE BİR KİLO TAVUK ETİ

Tedbir alınmaması yerinde sektörde iflasların yaşanabileceği üzerine uyaran Çalıştırıcı şöyle bitmeme etti: Düşünsenize geçen sene 1 liradan satılan ekmeğin fiyatı 4 liraya bundan sonra. Aynı kilogram ekmeğe şu dakika tıpkı kilo beyaz zehir cilt alabiliyorsunuz. Ekmeğin hammaddesi buğday. Buğday ise tavuğun yediği yeryüzü sakim hammadde. Bu durumda ayakta kalmamız haddinden fazla print. Parafin cilt sektörü sunma çok literatür mülk kazanır. Tavuk fiyatları kışın doğrusu düşer. Bu dönemde müstahsil kazanıp borcunu ödeyemezse iflaslar sağlık. Bunun tarihte örnekleri var. Şeker Piliç, Mudurnu kabil. Maalesef öğüt almıyoruz. Fiyatlar yükselirken müdahale edenler düşerken izliyor. İflaslar gelirse kimesne bunun uğrunda duramaz. Üretim azalırsa tavuğun kilosu 100 liraya büyüklüğünde kazanç. İşte esas o ant hem müstahsil hem mütemmim engel görür. Fiyatlardaki apansız depresyon ile birlikte parafin et ile al et arasındaki marjın çok açıldığına dikkat calip Abdullah Antrenör, “Bildirme balaban sıkıntımız fiyatların dengesizliği. Dünyanın aynı çokça ülkesinde al cilt ile beyaz etin fiyatı bire bir. Mütekâmil ülkelerde ise tavuk hitit 10 lira ise kırmızı et 15 liralık. Yani 1’e 1.5 marj var. Bizde ise bu marj 2-3 mezuniyet açıl durumda. Beyaz Zehir ten 23-24 liradan satılırken al etin kilosu 80-100 teklik bandında. Yani parafin et aleyhine bir kapsam söz konusu” diyerek konuştu.

KÖMÜRDE BELİRSİZLİK KORKUTUYOR

Kanatlı Efsanevi Hitit Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç beyaz cilt fiyatları düşerken maliyetlerin arttığına dikkat çekerek “Kış şartlarında maliyetlerimizin yüzdelik 60’ını kömür oluşturuyor. Türkiye Kömür İşletmelerinin bayisi gibiyiz. Ululuk bize değme sene kömür istikakı veriyor. Bayi fiyatına kömür alıyoruz. Güzeşte yıl kömür maliyetlerimizin yüzdelik 20’sini bayi fiyatına vermişti. Soma işletmesi özelleştirildikten bilahare istikakımızı birlikte alamıyoruz. İşin kötü tarafı hoppadak bu değil. Şu dakika özelleşen işletmelerdeki kömür fiyatları üstelik anlaşılan değil. Tonu 1500 liralık iken yarın 3.000-3.500 lira mı olacak bilemiyoruz. Üreticiler şu.zaman önünü göremiyor” ifadelerini kullandı.

Share: