Parafin Saray’dan Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkür

Beyaz Zehir Saray, Ukrayna’dan tahıl çıkarılması üstüne Yanında Koordinasyon Merkezinin kurulmasındaki çabalarından dünya Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkürname etti.

Parafin Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Ukrayna’dan hububat çıkarılması konusunda Baş Başa Koordinasyon Merkezinin kurulmasındaki çabalarından kıran Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Kirby, KÖLE aut politikasındaki gelişmelere ilişkin Zoom üzerinden Beyaz Zehir Saray muhabirlerine bilgilendirme verdi.

Rusya’nın İstanbul’daki Beraberinde Koordinasyon Merkezinin çalışmaya başladığına ilgilendiren açıklamalarının sorulması üzerine Kirby, “Baş Başa Koordinasyon Merkezinin hayata geçirildiğine ilişik haberleri gördük. Bu haberi memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kirby, söz konusu merkezde hemen BM’nin değil, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’nin da temsilcileri olacağını belirterek, burada yapılacak işlerin yolunda gitmesinin önemine meni etti.

– “Beraberinde Eş Güdüm Merkezinin aksiyon başı yapmasını sabırsızlıkla bekliyoruz”

Merkezin 20 milyon ton hububat sevkiyatında kullanılabileceğini tamlayan Kirby, “Bile Koordinasyon Merkezinin hareket başı yapmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. (İstanbul’da yapılan) Anlaşmanın yekpare taraflarının bu şartları hesabına getirmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi’yi konuşma edeceğine ait basında sâdır haberlere dahi değinerek, “Bu ziyaretin kapsamının değerlendirmesini Cumhur Reisi Erdoğan’a bırakıyoruz. Türkiye ve Rusya’nın ikili ilişkileri var. Türkiye, Alay Malay Koordinasyon Merkezinin hayata geçmesi konusunun zarfında.” dedi.

ABD ve Türkiye’nin bir nice konuda iletişim halinde olduğunu aktaran Kirby, “BM Genel Sekreteri’nin (Antonio Guterres) beraberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Beraberinde Eş Güdüm Merkezinin hayata geçmesi konusundaki çabalarından kıran müteşekkiriz. Bunun basit benzeri gelişim olmadığını biliyoruz, bu konuda çok çalıştılar. Demincek bu çabalar meyvelerini verecek. BM ve Türkiye hükümetinin bu konudaki liderliğini övüyoruz.” diye konuştu.

Share: