Hububat Borsası İstanbul’a gelebilir

İstanbul Tahıl Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, İstanbul’üstelik mutabakata varılan hububat koridorunun ciddi bir aşama olduğunu ve Türkiye’ye bakir kapılar açabileceğini söyledi: Çarpışma teferruatlı sürerse ve koordinasyonu İstanbul sağlayacaksa acun tahıl rakamlarının belirleneceği meydan İstanbul mümkün.

İstanbul Hububat Bakliyat Semirtilmiş Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı ve umumi heyet üyeleri, tarım çıkarmasını Konya’dan başlattı. Bölgesel kısım ziyaretlerinde önce namına Konya Ereğli’üstelik mütenevvi temaslarda mevcut İHBİR Başkanı Taycı ve umumi heyet üyelerine Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ve sivil sosyete örgütleri haremlik etti.

ÖNEMLİ BİR FIYAKA ÜSTLENİRİZ

Ereğli’deki temasları sırasında dünya gündeminin genişlik kebir maddeleri arasında vadi kayran ve Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nı değerlendiren Taycı, bu anlaşmanın Türkiye üzere çok mühim tıpkı adım olduğunu ve bakir kapılar açabileceğini söyledi. Tahıl koridorunun açılmasıyla Türkiye ve İstanbul’un tahıl sektöründe haddinden fazla kebir tıpkı racon üstlendiğini vurgulayan Taycı, “Dünya buğday pazarına genişlik balaban dış satım fail iki mutluluk Rusya ve Ukrayna. Bölgenin hububatını tamam dünyaya anahtar olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hareket bizim üzere çok ciddi ve ilerde dünya Hububat Pazarı Borsası’nın İstanbul’a gelmesine büyüklüğünde gidebilir. İstanbul artık çok muhteşem aynı pozisyona geldi. Şayet savaş tafsilatlı sürerse ve bu koordinasyonu İstanbul sağlayacaksa dünya hububat rakamlarının belirleneceği yer İstanbul olabilir” dedi.

30-35 YILLIK POLİTİKA HAZIRLANMALI

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın, Türk halkına ve siyasilere tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez elan gösterdiğini anlatan Taycı, şöyle devam etti: “Bindiğimiz araçlardan, elbiseden artırım edebiliriz fakat tükettiğimiz gıdadan artırım edemeyiz, bunu tümce gördü. Bizim otoriteden şöyle bire bir talebimiz var; yer azından 30-35 yıllık tıpkısı tarım politikası hazırlanması gerekiyor. Topraklarımız ve arazilerimiz tarım mühendisleriyle incelenerek, çiftçinin insiyatifine bırakılmadan planlamalar ve uygulamalarla izleme edilmesi lazım. Örneğin, buğdaydan tıpkısı sene ferah servet kazanıldığında tümce buğday ekmeye başlıyor ve muvazene yok oluyor. Tarımda sağlıklı ve detaylı vadeli politikamız ve planımız olmalı.”

İHRACATTA GAYE TUTACAK

2021’den 2022’ye geçerken tahıl bakliyat sektörü namına ihracatta yüzde 40’lık ayrımsız takat sınırı artışı gösterdiklerini kaydeden Taycı, önce 6 maaş rakamlara bakıldığında da yüzde 31,5’lik artışla 5,44 bilyon dolarlık ihracata ulaştıklarını belirtti. Taycı, 2022 için belirlenen 12,5 bilyon dolarlık ihracat hedefine ulaşabileceklerini öngördüklerini ve Türkiye’nin mecmu ihracatının yüzde 5’ini gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.

MSB: İlk hububat gemisi amacıyla eş güdüm bitmeme ediyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ukrayna limanlarında muntazır tahılın emin şekilde dünya ülkelerine ulaştırılması ve bu amaçla evvel geminin sefere çıkabilmesi için İstanbul’birlikte oluşturulan Baş Başa Eş Güdüm Merkezi’nde çalışmaların bitmeme ettiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ukrayna limanlarında muntazır tahılın sakıncasız şekilde dünya ülkelerine ulaştırılması amacıyla İstanbul’de teşekkül edilen Bile Eş Güdüm Merkezi’nde çalışmalar sürüyor. Hububat aylı ilk geminin Ukrayna limanlarından sunu bodur zamanda seyre başlamasına yönelik eş güdümlü üstelik bitmeme ediyor” ifadelerine meydan verildi.

Share: