YKS’de AYT denk ciddiyet birincisi Selin: Birinciliği beklemiyordum

Efdal Tedrisat Kurumları Sınavı, Düz Yeterlilik Testinde (AYT) 559, 254 puanla bedel ciddilik birincisi olan İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Selin Aşıkiraz, imtihan öncesinde iddialı olduğunu fakat birinciliği beklemediğini söyledi. Selin Aşıkiraz, haddinden fazla bahtiyar olduğunu belirterek, Boğaziçi Üniversitesi Iktisat Bölümünü tercih edeceğini tabir etti.

Faziletkâr Tedrisat Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları bu sabah bakımından ÖSYM vasıtasıyla açıklandı. Sonuçlara göre Düz Sürücü Belgesi Testlerinde (AYT) eşit ciddiyet bölümünde İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Selin Aşıkiraz, 559,254,68 puanla birinci oldu. Türki Testinde 1, Bilgelik Bilgisi Testinde 2 yanlışı kâin Selin Aşıkiraz, Toplumsal Bilgiler ve Aritmetik Testlerinde ise bütün soruları akilane yaptı. Sonuçların açıklanmasının peşi sıra Aşıkiraz ailesi iri neşe yaşadı. Birinciliğin üzerine İzmir Atatürk Lisesi Ekol Müdürü Ahmet Yılmaz, Selin Aşıkiraz ve ailesini okula çağırma ederek tebrik kartı etti.

“İlk 15’e girmeyi bekliyordum ama birincilik beklemiyordum”

Sınava 11. sınıftan itibaren karantina döneminde hazırlanmaya başladığını rapor fail Selin Aşıkiraz, “Tedarik sürecim kilolu geçti. Bu sene bile bitmeme ettim, dersaneye da gidiyordum. İddialıydım amma hiç bir numara birlikte olmamıştım. Imtihan güzeşte yıl göre daha kolaydı. Sözel bölümü zordu. İlk 15’e girmeyi bekliyordum ama birincilik beklemiyordum. Sonucu görünce şaşırdım ve bahtiyar oldum. TYT Türkçe Testinde 1 ve Olgun Bilgisi Testinde 2 yanlışım var. Toplumsal Bilgiler ve Aritmetik Testinin tamamını makul yaptım. Boğaziçi Üniversitesi Tutum Bölümünü tercih edeceğim. Sınava girecek arkadaşlara TYT’den sonra internette yayınlanan hal videolarına takılmamaları. Ego o hatayı yaptım, moralim bozuldu amma ondan bilahare öğretmenlerimle falsolu olabileceği ile ait konuştum. Bayağı o videolardaki çözümler yanlışmış” dedi.

Selin Aşıkiraz’ın annesi Sermin Aşıkiraz ve babası Başkumandan Aşıkiraz ise kızlarının ekol hayatı süresince uyumlu müteharrik ayrımsız öğrenci olduğunu belirterek, kızlarının birinciliği elde ettiğini öğrenmeleriyle berabere balaban tıpkısı bahtiyarlık yaşadıklarını söyledi.

“Bunun arkasında şişman tıpkı say ve ceht var”

İzmir Atatürk Lisesi Okul Müdürü Ahmet Yılmaz da sınava giren hep öğrencileri kutlama ederek, “Tanzim büyük amma ondan daha önemli şeyler var. O da mutluluk, insanlık sevgisi ve geleceğe dönük hayır planların olması. Öğrencilerimizi bu bakış açısıyla yetiştirmeye çalışıyoruz. Selin birlikte bu özellikleri haiz başarılı tıpkı öğrencimiz. Öğretmenleriyle konuştuğumuzdan ondan benzeri mertebe bekliyorduk amma bunun birincilik olması bizlere bambaşka aynı bahtiyarlık verdi. Emeği güzeşte öğretmenlerini, ailesini ve herkesi kutluyorum. Bunun arkasında iri bir çalışma ve ceht var” ifadelerini kullandı.

Share: