ORC gençlerin tercihini sordu! Siyasal partilerin sıralaması yoğun değişti

2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kulislerde canlı günler yaşanıyor. Reisicumhur Erdoğan Halk İttifakı’nın adayı olduğunu açıklarken, Millet İttifakı’nın adayı ise elan belirsizliğini koruyor. Başta CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün ihtilaf liderleri ise namzet gösterecekleri ismi, seçme tarihinin belli olmasından sonraları açıklayacaklarını belirtiyor. Sormaca şirketleri ise hem isimler hem birlikte partiler üzerinden çalışmalarına atiklik kesmeden devam ediyor.

CHP İLK SIRADA KAYRAN ALDI

Son kendisine ORC Araştırma, Z kuşağı namına tanıdık 2000 yılı ve sonrasında doğanlar beyninde bire bir sormaca gerçekleştirdi. 22-27 Meyan tarihleri beyninde 1550 can ile yapılan çalışmada Z kuşağı temsilcilerine “Bu münasebet seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Anketten yüzde 21.7 ile CHP birinci çıktı.

İYİ PARTİ, YANLIŞSIZ PARTİ’Yİ GEÇTİ

Çalışmanın ikinci sırasında yüzde 17.4 ile İYİ Parti, üçüncü sırasında ise yüzdelik 13.9 ile AK Parti saha aldı. Kararsızların oranı ise yüzde 15.1 olarak belirlendi. Dördüncü sırada bulunan MHP yüzde 7.4 düşünce alırken, HDP ise yüzdelik 5.5 namına kayıtlara geçti.

Partilerin fikir oranları şu şekilde:

Share: