Omuz Omuza Koordinasyon Merkezi resmi adına açıldı

Hububat ürünlerinin Ukrayna’dan emniyetli şekilde sevki için İstanbul’da oluşturulan Yan Yana Eş Güdüm Merkezi resmi olarak açıldı.

Hububat ürünlerinin Ukrayna’dan sakıncasız şekilde sevki amacıyla İstanbul’da oluşturulan Yan Yana Eş Güdüm Merkezi resmi yerine açıldı. Açılışta konuşan Milli Savunma Bakanı Akaret, 25 milyon tondan fazla tahılın emniyetli sevki için koridorun lüzumlu olduğunu söyledi.

Tahıl ürünlerinin sevki için İstanbul’bile oluşturulan Beraberinde Eş Güdüm Merkezi resmi adına açıldı. Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, merkezde Türkiye ile gelişigüzel Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er dil avcısı olacağını söyledi. Karadeniz’den ticari gemilerin kaydının ve takibinin biçim aracılığıyla yapılacağını belirtti.

Bakan Akaret’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

“Rusya ve Ukrayna beyninde yaşanan çatışma, erke ve besin krizini artırmıştır”

Yekpare acun için hususi tıpkısı meal haiz, tamamen insancasına amaçlar doğrultusunda çalışan bu merkezde sizlerle şişman benzeri memnuniyet duyduğumuzu hızla sözlerimin başında açıklamak istiyorum. Bildiğiniz üzere Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan arbede, erke ve gıda krizini artırmıştır. Dünyadaki tahıl arzının kısaca 3’te biri Rusya ve Ukrayna eliyle sağlanmaktadır. Ukrayna’dan çıkarılamayan tahıl sorununun devam etmesi, başta Ortadoğu ve Afrika kalkışmak amacıyla küresel anlamda hem kıtlık hem da kesintili barhana nedeniyle çetin bire bir düzenlilik riski oluşturmaktadır. Dolayısıyla Ukrayna limanlarında bekleyen 25 milyon tondan fazla tahılın tehlikesiz benzeri şekilde ve ihtimal üstelik elan önemlisi bodur zamanda gerekseme sahibi ülkelere sevki için denizde bire bir çatlak oluşturulması zarureti doğmuştur.

“Cumhurbaşkanımız sorunun çözümü üzere aynı inisiyatif almıştır”

Türkiye, sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Putin ve Zelenskiy’le görüşmeleri doğrultusunda sorunun çözümü üzere aynı inisiyatif almıştır. Bu çerçevede Bakanlar seviyesinde da güçlü haddinden fazla görüşme yapılmış, bu görüşmelerde kırmızı hat teşkili da kararlaştırılmıştır. Bu kararlar doğrultusunda Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye yoluyla birer general görevlendirilmiş, görevlendirilen bu özel temsilciler marifetiyle bati temaslar yürütülmüştür. Bu temaslar sonucunda 13 Temmuz’bile İstanbul’de ilk defa kuartet bir toplantı icra edilmiş, toplantıda umumi prensipler üzerinde mutabık kalınmıştır.

“Sahada seçkin askeri prensip bulunmamaktadır”

Bu mufassal ve zorlukla icraat; kâh ülkelerin gösterdikleri ayrımlı yaklaşımlara karşın, sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Putin, sayın Zelenskiy ve sayın Guterres’in gösterdikleri irade neticesinde 22 Orak Ayı’da imzalanan uyuşma ile sonuçlanmış; Baş Başa Koordinasyon Merkezi Milli Defans Üniversitesi yerleşkesinde 23 Orak Ayı bakımından tedbir çalışmalarına başlamıştır.

Merkezin vazifesi; Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl ve benzeri gıda ürünlerinin Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatını sağlamaktır. Suret, leşker ve sivil oluşmak için Türkiye ile birlikte Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er temsilciden oluşmaktadır. Sahada temas askeri unsur bulunmamaktadır.

“Dalan, girişime dahil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak”

Bu Merkez, girişime karışma olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, muhabere vasıtaları ile ticari gemilerin intikalini beceri adına izlem edecek, tekmil faaliyetlerini yan ülkeler ve BM ile koordineli namına yürütecektir.

“Alay Malay denetleme timleri vasıtasıyla gemilerin kontrolleri yapılacaktır”

Ukrayna limanlarındaki haşiv ile Türkiye’deki limanlara varışta akla yatkın görülecek mevkilerde, yanında denetleme timleri yoluyla gemilerin kontrolleri yapılacaktır. Mayın temizleme ihtiyacı olursa taraflarca mutabık kalınacak şekilde planlama yapılacaktır. Fakat şu aşamada bir gerekseme bulunmamaktadır.

“İmzalanan belge, 120 dönem amacıyla muteber olacak”

KAPAT X

Taraflarca imzalanan doküman, 120 gün amacıyla makbul olacak, tarafların sonlandırma talebi olmadıkça da devam edecek, yenilenecektir. Bu forma antrparantez Karadeniz’deki yekpare ticari gemilerin hareketlerini Türkiye’nin eş olduğu milli altyapı ve başka imkanlarla izleyebilecek, özge çekicilik/kuruluşlarla uygun konuşma yapılabilecektir.

Tehi hazırda Ukrayna limanlarından çıkacak geçmiş hububat iki canlı gemilerin tedarik ve planlamasına devam edilmektedir.

“Fiyatların bayağı çekilmesine eke katkılar sağlayacağına inanıyoruz”

Beraberinde Koordinasyon Merkezi aracılığıyla yapılacak çalışmaların umum dünyayı etkileyen besin krizinin aşılmasına, özellikle uzmanlar aracılığıyla belirtildiği için fiyatların hor çekilmesine yetişkin katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Bu merkezde çalışan personel, dünyanın gözünün üzerlerinde olduğunun farkında. Temennimiz, kolektif ve liyakatli çalışmalarla, Merkezin insani gerekseme ve barışa maksimum katkı sağlaması. Temennimiz bu.

Zımnında Biçim’üstelik görev düz personelin sorumlulukları büyüktür. Rusya Federasyonu, Ukrayna, Türkiye ve BM’nin zer temsilcileri; tarihi, insanca ve cesim bir meram üstlenmiş bulunuyorsunuz.

“Mutabakata taraflarca uyulması sunu şişman arzumuzdur”

Sayın Cumhurbaşkanımızın tabir ettikleri üzere “Mutabakata taraflarca uyulması en şişman arzumuzdur.” Bu doğrultuda ortaya konulan eş düzentileme iradesi, birlik krizlerin iyi niyet ve diyalogla önlenebileceğini göstermektedir.

Hakikat, cümle tarafların burada görev matlup temsilcilerini anlaşmanın imzalanmasının çarçabuk ertesi günü, ivedilikle İstanbul’a göndermeleri, balaban ve gönülden benzeri denge göstergesi olmuştur. Bu bağlamda Omuz Omuza Koordinasyon Merkezinin yapacağı çalışmaların kalımlı hazar ortamına bile istinatgâh hazırlamasını istek ediyoruz.

Biz herhangi bir fırsatta barıştan, huzurdan, diyalogdan yana olduğumuzu tabir ettik, etmeye ediyoruz.

“Türkiye olarak NATO’daki sorumluluklarını dahi namına getirdik”

Sayın Cumhurbaşkanımız, gerginliğin başından itibaren çatışmanın önlenmesi, savaş çıktıktan sonraları üstelik ateşkesin sağlanması ve diplomatik hal üzere nazik bir ceht göstermiş, gayretlerini sürdürmüştür. Bu doğrultuda Türkiye yerine bilcümle Vekillik ve kurumlarımız kararlı, orta ve kolaylaştırıcı yönde çalışmalarını sakır sakır sürdürmüştür, sürdürmektedir. Bire Bir an evvel ateşkesin sağlanmasını, gerginliğin azaltılmasını ve insanca yardımların ulaştırılmasını hedefliyoruz.

Bu süreçte Türkiye adına NATO’daki sorumluluklarını bile namına getirdik, getirmeyi da sürdüreceğiz. Türkiye’nin duruşunun, seçme iki mutluluk ile diyalog halinde olmasının doğruluğu ve önemi tıpkısı kez henüz ortaya çıkmıştır.

Azık krizinin önlenmesine ve uzmanlara göre azık fiyatlarının düşmesine yardım sağlayacak olan bu Form’de yapılacak icraat, benzer şekilde enerji krizi ve sair bazen sorunların çözümüne üstelik model mümkün.

Bu biçim antrparantez azık krizinin önlenmesi ve Afrika’dan Avrupa ve Türkiye’ye olabilecek düzensiz göçün engellenmesine bile ulama sağlayacaktır. Bu vesileyle sürece bindi sağlayan Rusya Defans Bakanı Şoygu’ya, Ukrayna Defans Bakanı Reznikov’a, Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov’a, yardım sağlayan parçalanmamış personele, BM görevlilerine ve ilişkin Bakanlıklarımıza, kurumlarımıza ve personeline teşekkür ediyoruz.

Bu icraat sırasında direktif ve kararlı duruşuyla çalışmalarımızın başarılı bire bir şekilde sonuçlanmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza dahi buradan çekinmek ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Alay Malay Koordinazyon Merkezinin parçalanmamış personeline da çalışmalarında başarılar diliyor, sizleri tabiiyet ve nazikâne selamlıyorum. Teşekkürler, Thank you, Spasiba, Dyakuyu.

Share: