‘Sadece aynı umumi görüşmeyle sağlıkçıların sorunlarına hal bulunamaz’

HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Sadece tıpkı genel görüşmeyle ve 5 dakikalık konuşmayla sağlıkta gayret ve esenlik emekçilerinin yaşadıkları sorunlara çözüm bulunamayacağını hepimiz gayet bereketli biliyoruz.” dedi.

Beştaş, Sedir’te düzenlediği matbuat toplantısında, afiyet alanında yaşanan sorunların çözümü noktasında 27. Yasama Dönemi’nde HDP olarak 70 soru önergesi, 16 araştırma önergesi, tıpkısı umumi musahabe ve 3 yasa teklifi verdiklerini belirtti.

Afiyet alanında yaşanan sıkıntıların vakit kaybetmeden sağlıkçıları değil, 84 milyon nüfusu ilgilendirdiğini anlatım fail Beştaş, gelişigüzel vatandaşın yaşamı boyunca aynı şekilde sağlık kurumlarına başvuruda bulunduğunu ve lüzumlu tetkikleri yaptırdığını söyledi.

HDP’nin bu meseleye bakış açısının ayrımsız umumi görüşmeden ibaret olmadığının altını çizen Beştaş, “Takkadak tıpkısı genel görüşmeyle ve 5 dakikalık konuşmayla sağlıkta gayret ve sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunlara hal bulunamayacağını hepimiz gayet bol biliyoruz. Bunu bir zaman de sayımsız nöbet deneyimledik.” diye niteleyerek konuştu.

Beştaş, keyif alanında yaşanan sorunların çözümü için parlamentoda grubu mevcut kamu partilerin değer temsili ile tıpkı encümen kurulması ve bu komisyona ilgilendiren mecmu bileşenlerin da karışma edilmesinin heybetli olduğunu tamlayan Beştaş, şunları kaydetti:

“Bilcümle partilerin ve ait tarafların görüşleri alınarak tıpkısı kanun teklifi oluşturulması gerekiyor. Minimal düzeyde partilerin birbirine yaklaşabileceği tıpkı müştereği yakalamamız gerekiyor. Bu sorunun çözümü aynı genel ziyaret değildir. Ülkü elhak kamuoyunda tartışılıyor. Sağlık alanında yaşanan sorunları aynı hep yerine değerlendirmemiz gerekiyor ve amacımız kesinlikle köklü ve kalıcı ayrımsız çözümün sevimli geçirilmesidir. Sedir’te grubu mevcut ve antrparantez grubu sıfır partilerden birlikte birer temsilcinin katılımıyla aynı yarkurul kurulması çağrısında bulunuyoruz. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı bozmak değil.”

Meral Danış Beştaş, Türkiye’de herkesin talihsiz olduğunu, insanların yaşam gücünün kalmadığını doğacak sürdü.

İktidarın, kalan enflasyonu, fiyatları, doları, faizi tefevvuk etmek için değil, HDP’yi kaplamak üzere uğraştığını tez eden Beştaş, “Evvel HDP’nin bileşeni DBP’nin Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz’in Muhtelit Komisyonda dokunulmazlığının kaldırılmasına değişmeyen verildi. Gine evvel, geçerlilik ve kolluk gücünü Meclis üstünde tutan vesayetçi bire bir rejimin elbet işlediğine tanıklık ettik.” ifadelerini kullandı.

Share: