Nazır Özer’den ‘bağış’ açıklaması: Bağışla araç beyninde ıztırar ilişkisi yok

İzmir’birlikte planlı 2022-2023 Terbiye-Tedris Yılı Hazırlık Toplantısı’nda konuşan Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, “Okulların birlik ihtiyaçlarını karşılayacak durumdayız. Kayıtlarda ihsan üzere sizleri de tasalı eden süreçlerle karşılaşılmasını istemiyoruz. Veliler isterlerse ödül yaparlar ama bağışla vasıta arasında hiçbir zorunluluk ilişkisi bulunmayan” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İzmir’in Balçova ilçesinde el ve kaymakamlık müdürleri ile okul müdürlerine müteveccih 2022-2023 Eğitim Bilimi-Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısı yaptı. Buradaki konuşmasında bakanlığın eğitim bilimi bütçesinden bahseden Icra Vekili Özer, bağış konusuna birlikte değindi. Tüm ilerde 2022-2023 eğitim bilimi-tedris hazırlıklarına er başladıklarını belirten Nazır Özer, “Okullarımızın bilcümle ihtiyaçlarını vekâlet namına karşıladığımızı yayımlamak istiyoruz. Cemi eksikliklerimizi bile bile ateş parçası şekilde temel muktedir olmak istiyoruz. İzmir’bile tüm okullarımıza 200 milyonu kırtasiye, 150 milyonu saffet, 80 milyonu banal tamir, 170 milyonu teçhiz koyulmak amacıyla 600 milyon TL’lik yatırımı kamu okullarımıza göndereceğiz. 400 milyonluk nazik onarımı de açıkladık. Hep 1 milyarlık eğitim bilimi öğretim tedarik bütçesini İzmir’e aktarmış bulunuyoruz. Okulların yekpare ihtiyaçlarını karşılayacak durumdayız. Kayıtlarda armağan kabil sizleri birlikte tasalı eden süreçlerle karşılaşılmasını istemiyoruz. Veliler isterlerse dürü yaparlar amma bağışla pusat beyninde hiçbir zorunluluk ilişkisi bulunmayan. Bizim vekâlet adına okulların ihtiyacını karşılayacak gücümüz da, bütçemiz da var” diye niteleyerek konuştu.

“Algıyı kırmak istiyoruz”

Sililik ve güvenlikle ilişkin ihtiyaçları karşılama üzerine bire bir şaşırtı üstelik açıklayacaklarını kaydeden Icra Vekili Özer, şöyle bitmeme etti:

“Nezaret olarak istediğimiz; sizlerle alay malay sürekli angajman halinde, müracaat halinde el yürüyelim. Temas çeşit talebi karşılayacak gücümüz var. Şu algıyı deşmek istiyoruz; ‘Nezaret okulların ihtiyacını karşılayamıyor. Meslek ev birliklerine mahkum ediyor, iye bağışlarına mahkum.’ Yararlı. Neresi olursa olsun Türkiye’deki cemi noktalarda parçalanmamış okulların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Bundan Sonra umum bütçe doğrudan ait okula gönderilecek. Yöneticiler temizlikten kırtasiyeye büyüklüğünde gelişigüzel kalem ihtiyacı kendisi karşılayacak. Sonunda bütçenizi bereketli kullanacaksınız. Umum ihtiyacı karşılayarak cıvıl cıvıl şekilde kere yürüyeceğiz. Velilerden iki tümden A4 kağıdı talep edildiği okul değil, velilerle daraç dışına uluslararası projelere iştirak için işbirliği yapılan bire bir eğitim sisteminden bahsedilen bire bir Türkiye’yi nesir edeceğiz inşallah. Bunu yapabilecek kapasitemiz üstelik, irademiz da, gücümüz de var.”

Nazır Özer antrparantez, İzmir’de eğitim yatırımını 5.1 bilyon liraya çıkardıklarını anlatım etti.

“Öğretmenler zıt algıyla karşılaştı”

Covid-19 salgını döneminde başlayan çevrimiçi yetişek ve peşi sıra gelen karşı karşıya eğitime ilgilendiren değerlendirmede kâin Nazır Özer, “6 Eylül’üstelik başlayan ve 17 Haziran’bile nihayetlenen 2021-2022 yılını balaban bir kararlılıkla kesintiye uğratmadan karşı karşıya eğitimle tamamlamanın mutluluğu içindeyiz. 1,5 sene yüz yüze eğitime vuzuh verdikten sonra sağlık kurallarına riayet ederek bu süreci düğümlemek olağan değildi. Süreçleri yönetirken okulların önce açıldığı zamanda gördük kim kamuoyu aslında inanmamış. Yine okulların kapanacağını, sonra tekrar açılıp kapanacağını varsayarak parçalanmamış süreçleri birleştirme etmiş. İstanbul’bile mektepli servisleri hizmete girmedi ama süreci kararlı yönetince umum toplum gördü ki olağanüstü koşullarda zaruri önlemler alındığında arz emniyetli ortamlar okullardır. Bu süreçte öğretmenlerimiz inatçı algılarla karşı karşıya tevakkuf etmek zorunda kaldı. Sanki öğretmenler yüz yüze eğitime devam etmek istemiyor, oturdukları yerden ibret ücreti ahzetmek istiyor kabilinden adalet etmedikleri münasebetsiz algının içine sokuldular. Meğer uzaktan eğitimde öğretmenlerimiz sayısal platformları kullanarak sayısal mazruf reprodüksiyon, parçalanmamış illerimizde Vefa mesai gruplarında, filyasyon ekiplerinde fedakarca çalışmanın, topluma emsal olmanın davranışını yekpare topluma gösterdi. Bütün öğretmenlerimize bu süreçteki desteklerinden etraf şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Ağırlık verilen üç konuyu sıraladı

Sonuç 20 yılda eğitimde devasa dönüşümlerin yaşandığını belirten Icra Vekili Özer, cümle kademelerde okullaşma oranını artırmak üzere devasa yatırımlar yapıldığını, 2000’li yıllarda eğitim sisteminde 300 bin dershane varken bugün 855 bin sınıf olduğunu söyledi. Bakan Özer, okullaşma oranında alçak sıçrama olduğunu, özellikle kız çocuklarının okullaşma probleminin ilk defa sonuç 20 yılda çözüldüğünü söyledi. Kız çocukların okullaşma oranının yüzde 90 olduğunu kaydeden Icra Vekili Özer, efdal öğretimdeki avrat okullaşma oranının erkekleri geçtiğini hatırlattı. 2002’li yıllarda yetişek siteminde 500 bine mail varken, zaman 1.2 milyon öğretmen olduğunu tabir eden Bakan Özer, yıpranmamış dönemde vakar verdikleri üç konunun ekol öncesi terbiye, mesleksel eğitim bilimi ve öğretmenlerin şahsi ve mesleki gelişimi olduğunu kaydetti.

“Bu ülkede ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ retoriği tarihe karışmış olacak”

Mesleki eğitime ilişin mütekellim Bakan Özer, “Biz 25 Fasıla 2022’deki yasa düzenlemesiyle işveren ve öğrenci amacıyla çekici tıpkı sistem ürettik. Düzenlemeden ilk bilcümle illerimizdeki şakirt ve kalfa sayısı mesleksel yetişek merkezlerinde 160 binken, bugün 560 bine ulaştı. Bu 10 ayda tahammülfersa tıpkısı misil. 2022 yılının böylecene bu rakamı 1 milyona çıkartacağız. Küçük ve itidalli ölçekli işletmelerin ihtiyacı olan kayırıcı kaynağını erişilebilir kılacağız. Bire Bir zamanda canlı aylaklık oranını kesmek amacıyla mehabetli benzeri mekanizmayı devreye matlup. Imdi mesleki eğitim merkezlerinde kayıt yaptıran çoluk çocuk bin 700 TL ücret alıyor. İş kazalarına ve çığır hastalıklarına alın sigortalanıyor. Bu ülkede ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ retoriği tarihe karışmış olacak. Mesleksel eğitim bundan sonra başarı hikayeleriyle, fena hâlde proje ve uygulamalarıyla kendinden söz ettiren eğitime dönüşmüş olacak” dedi.

Toplantıda İzmir Valisi Zor Doğru Köşger ve İzmir İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Alperen Yentür de birer müzakere yaparak, bakanlığın İzmir’deki eğitime katkılarından ufuk teşekkürname etti.

Share: