ABD’den getirilen Reyhanlı saldırısı sanığının ifadeleri ortaya çıktı

KUL’den Türkiye’ye getirilen Reyhanlı saldırısı sanığı Memet Gezer ifadesinde, Suriye rejimine tutkun askerlerin “Türkiye’den intikam almak için” Reyhanlı saldırısını planladıklarını, saldırıda makbul bomba düzeneğinin Suriye duyu elamanı eliyle telefonla patlatıldığını itiraf etti.

AA muhabiri, Gezer’in Reyhanlı yıldırı saldırısına ilişkin bildiği değme şeyi canıgönülden anlatacağını belirterek emniyette verdiği 30 sayfalık ifadesine ulaştı.

Türkiye’üstelik bulunduğu dönemde dolandırıcılık ve mızrap suçlarından tıpkı süre tutuklandığını, tahliye edildikten sonra Suriye’ye gittiğini anlatan Gezer, 2009’da “metal temin etme” suçundan 6 yıl 3 ay mahbes cezasının kesinleşmesi dolayısıyla Türkiye’ye dönmediğini rapor etti.

Burada mobilya şirketi kurduğunu, bunun birlikte ayyarlık yaptığını bildiren Gezer, bu şekilde kazandığı gebe miktarda paradan Lazkiye’deki fehamet görevlilerine rüşvet verdiğini belirtti.

Bu şekilde rejim askerlerinin güvenini sağladığını kaydeden Gezer, “Beni korumaları ve şen iş yapabilmek üzere ihsan adı altında algı verdim. Bunların neticesinde Suriye’dahi bana büyük zorlamasız sağladılar. Ben birlikte şen bir şekilde gayrimeşru işlerimi yaptım. Geçimimi bu şekilde sağladım.” ifadelerine yer verdi.

Silah ticareti amacıyla 2016’üstelik gittiği Karadağ’dahi tutuklandığını, 6 kamer sonraları ESIR makamlarına konfirmasyon edildiğini anlatan Gezer, buradaki yargılama böylecene 75 ay cezaevinde kaldığını, daha sonraları 28 Haziran’dahi iki polis güçleri eşliğinde Türkiye’ye getirildiğini belirtti.

– “İntikam ahzetmek üzere yıldırı eylemi yapacaklar”

Gezer, Suriye’bile bulunduğu sırada yıldırı örgütü Türkiye Ahali Partisi Cephesi (THKP-C)/Acilciler örgütünün elebaşı ve Reyhanlı saldırısının faillerinden Mihraç Ural ile bire bir arkadaşı eliyle tanıştığını anlattı.

Antrparantez Saklayan Esed’in sağlıklı kolu namına aşina Mehmet Asaf’ın yeğeni aracılığıyla Umum Muhaberat’ın Lazkiye sorumlusu Miralay Kifah Melhem ile görüşmeye başladığını tamlayan Gezer, şöyle devam etti:

“2013 şubat ayının sonlarına makul Kifah Melhem beni kahvehane içmeye davet etti. Askeri muhaberat şubesine gittim. Güzeşte Şam’de olduğunu, Şam’de aldığı bilgilere göre ‘Türkiye’den intikam kabul etmek amacıyla terör eylemi yapacaklarını’ söyledi. Türkiye’den benzeri grup ile anlaşıldığını, benim dahi o grubun ortamında olduğumu söyleyerek sevindi. Benim hakeza tıpkısı konudan haberim olmadığını söyledim. ‘Dur seni biriyle görüştüreyim’ dedi. Yan odadaki telefonu açmamı istedi. Telefondaki dirilik selamlaştıktan sonra ‘Merhaba ego Hacı’ dedi, ben bile kendisini çıkaramadığımı söyledim. ‘Adın hangi senin’ dedi. Adımın Memet olduğunu ‘Abu Ali’ olarak seslenildiğini söyledim. Sesi değişti vehleten, albayı vermemi söyledi. Ego de albaya telefondaki şahsın kendisini istediğini belirttim. Kifah Melhem dahi telefonu kapatmamı söyleyerek odasındaki telefonu açtı, onunla konuştu. Kifah Melhem, odasında mihman olduğu için ‘Abu Yüksek seninle henüz sonraları konuşuruz’ dedi, ben dahi müsaade isteyerek ayrıldım.”

– “Ankara ve Konya’üstelik sezinleme yapıldı”

Türkiye’ye alın yıldırı eylemi gerçekleştirileceğini bu şekilde öğrendiğini tabir eden Gezer, bu bilgiyi Hatay’daki yetkililere iletmesi için Türkiye’birlikte bulunan aynı arkadaşına telefon ile söylediği iddiasında bulundu.

Saldırıya ilgili henüz aşkın hikmet kabul etmek üzere Miralay Melhem ve Sarıklı harf ünlü Mihraç Ural ile görüşmeye bitmeme ettiğini belirten Gezer, Ural’ın Lazkiye’deki evine gittiğinde Reyhanlı saldırısında kullanılan bombaları Suriye’den Hatay’a taşıyan maznun Yusuf Şişman ile tanıştığını bildirdi.

Bu görüşmeden ayrımsız gün bilahare Miralay Melhem’in kendisini ve saldırını tıpkısı sair faili olan Temir Dükkancı’yı makamına çağırdığını anlatan Gezer, ifadesinde şunlara kayran verdi:

“İçeri girdiğimizde iri yapılı askeri üniformalı biri vardı. Yusuf Iri’ten Hacı kod adlı Muhammed Ulvi olduğunu öğrendiğim bu yaşama, ‘Ben caniyim, bala, karı demeden katlederim, benim amacıyla ne yapabilirsiniz?’ dedi. Kifah Melhem araya girip beni kastederek ‘Abu Ulvi Türkiye’ye gidemez, sıkıntısı var’ dedi. Bunun üzerine Temir Dükkancı, ‘gelişigüzel şeyi yapabileceğini, istenirse Türkiye’ye gidip çalıntı komütatör alabileceğini, eğitim bilimi verilirse bombayı araca yükleyip patlatabileceğini’ söyledi. Hacı da ‘Elin alışkın mı bu işlere?’ diye sordu. Temir, ‘Evet, eğitim bilimi verirseniz koygun alışkın’ dedi. Hacı, Temir’in söylediklerine hususi ilgi göstererek ‘Tamam, siz gidebilirsiniz tığ sizi arayacağız’ diyerek bizi gönderdi.”

KAPAT X

Gezer, akşam saatlerinde yeniden görüştüğü Umum Muhaberat subayı Muhammed Uca’nin kendisini tıpkısı kafeye götürerek Reyhanlı saldırısında makbul pikap ile bombaların konulduğu depoyu kiralayan Şıh kod adlı Nasır Eskiocak ile tanıştırdığını anlattı.

Muhammed Mualla ve Eskiocak’ın Türkiye’de planlanan saldırının elbette yapılacağını konuştuklarını, Temir Dükkancı’nın Suriye rejimi bölgesinde bomba eğitimi verildikten sonradan Türkiye’ye geçip düzenekleri kurması üstüne anlaştıklarını ifade fail Gezer, “Tıpkısı periyot sonradan kafeteryada Hacı kod adlı Muhammed Mürtefi, Nasır Eskiocak, Yusuf Balaban ve ego buluştuk. Hacı, ‘Çıkın irfan yapın’ dedi. Konya ve Ankara’evet sezme yapılması için hemfikir olundu. Konya’nın seçilmesinin sebebi burasının Sünni garanti erbap mütedeyyin benzeri site olması, burada yapılacak eylemin hükümeti düşüreceğini düşünmeleridir. Nazik ve Nasır Eskiocak, Türkiye’ye irfan boşaltmak için geçti ve 1-2 periyot sonraları Suriye’ye düşüncesiz geldiler. Yusuf bana, Türkiye’da çektikleri fotoğrafları Hacı kod Muhammed Yüksek’ye verdiklerini söyledi.” ifadelerini kullandı.

– Patlayıcılar deniz eliyle taşındı

Iri ve Eskiocak’ın gösteri üzere Muhammed Ulu’den mal istediklerini, iki dönüş sonraları mal ve patlayıcıların temin edildiğini kaydeden Gezer, aynı nöbet henüz Türkiye intikal eden Büyük’in iki transit miftah aldığını, muamma ayırma yaptırmak üzere araçları aynı kaportacıya bıraktığını belirtti.

Nasır Eskiocak’ın ise patlayıcıları sökmek ve bunları, saldırıda kullanılacak araçlara konumlamak üzere Hatay’birlikte depo kiraladığını bildiren Gezer, Iri’in, Suriye’deki patlayıcıları bahir tarafından Türkiye’ye taşınması üzere Ercan Günü Geçmiş ve Cengiz Sertel ile anlaştığını kaydetti.

– “İlk amaç Konya ya dahi Ankara Kocatepe Camisi’ydi, ırak olduğu üzere fek edilip Reyhanlı’bile patlatıldı”

Bire Bir müddet sonradan Iri ile patlayıcıların konfirmasyon alınacağı bahir kenarındaki kavuşma noktasına gittiklerini aktaran Gezer, şöyle bitmeme etti:

“Hacı harf adlı Muhammed Uca’nin güvendiği muhaberat subayları Hıdır ve Abu Kerem üstelik geldi. Patlayıcılar bunların aracındaydı. Bizi, Alamet İncekcikyan ve adamları ile Cengiz Sertel ve Ercan Bayat bekliyorlardı. Araçtakiler askeri halk muhaberattan olduğu için uygulamaya takılmadık. Belgi İncekcikyan ve adamları patlayıcıları, Cengiz Sertel ve Ercan Günü Geçmiş’ın getirdiği tekneye taşıdı. Akşam Ezanı denize açılan teknede Yusuf Iri, Cengiz Sertel ve Ercan Günü Geçmiş vardı. Cengiz Sertel’in abisi ve Nasır Eskiocak’ın Türkiye tarafında tekneyi karşıladıklarını duydum. Bu şekilde 5-6 seferde toplam 1000 kilogram patlayıcıyı Türkiye’ye geçirdiler. Patlayıcılar Türkiye’deki depolara taşınıyordu. Patlamayı cuma saatinde Kocatepe Camisi’nde yapmayı planlıyorlardı. Saldırıda kullanılacak arabalar hazırlanırken Temir Dükkancı ikince el bomba eğitimi için Şam’a gitti.”

– “Hıdır telefon ile araçları patlattı”

Patlayıcıların taşınmasının ardından Eskiocak, Büyük, Hacı Kod Muhammed ile benzeri araya geldiklerini anlatım eden Gezer, sonrasın yaşanılanları şöyle anlattı:

“Muhammed Mehabetli, ‘Ankara kaç kilometre?’ dedi. Nasır Eskiocak, ‘700 kilometre’ yanıtını verdi. ‘Konya birçok kilometre?’ diyerek sordu, ‘500 kilometre’ cevabını verdi. Bunun konusunda ‘Reyhanlı ve Cilvegöz kaç kilometre?’ dedi. Nasır, ’15 zaman’ dedi. Hacı, ‘Ankara ve Konya’yı tağyir et, Reyhanlı veya Cilvegöze eylemi yap’ dedi. Bu şekilde anlaştılar, bu fenomen patlamadan 5 dönüş ilk pazartesi gerçekleşti. Cuma Namazı akşama akıllıcasına Suriye Semra sahilinde Hıdır, Abu Asalet, Alamet İncecikyan, Yusuf Nazik, Muhammed Uca ve ego buluştuk. Nasır, ‘Patlamayı haftaya cuma namazı yapalım’ dedi, Muhammed Uca kabul etmeyerek gidip yapmasını söyledi. Nasır dahi tıpkısı balıkçı ile Meydancık köyüne döndü. Buradan Harbiye tarafına geçti. Saldırının yapıldığı aktarılma Yusuf, ego, Muhammed Mehabetli, Hıdır ve Abu Kerem ile Kesep karakolunda bekliyorduk. Yusuf’a ‘birinci ve ikinci araba’ geçti diye niteleyerek telefon geldi. 25-30 an sonradan ‘yemek hazır diye niteleyerek yine telefon geldi ve Hıdır telefon ile araçları patlattı. Patlamayı Kesep karakolundaki televizyondan takip ettik. Patlamadan bilahare Yusuf ve Muhammed Uca birbirlerine sarıldılar. Yusuf, Mihraç Ural’ı arayarak ‘Televizyonu aç’ dedi.”

Olaydan üç çağ sonradan Muhammed Yüksek’nin patlama nedeniyle Büyük’e M16 detaylı namlulu tüfek, kendisine dahi bilek saati dürü ettiğini aktaran Gezer, “Hacı harf ünlü Muhammed Mürtefi müzakere sırasında Yusuf’a bundan ahir eylemin Lübnan’birlikte yapılacağını iletti. Yusuf dahi amade olduğunu belirtti. 2013’te Trablus Tanrı Meydanı’nda iki dil patlattılar.” ifadesini kullandı.

Reyhanlı terör saldırısının planlamasının bilcümle aşamalarını ve bu süreçte kimlerin meydan aldığını hep detaylarıyla Türkiye’deki arkadaşları marifetiyle ilgililere ilettiğini öne süren Gezer, patlamanın sorumlusu olmadığını, günahsız olduğunu savundu.

– KUL’den getirildi

BENDE’den 30 Haziran’üstelik getirilen Gezer, “bile bile cani” ve “devletin birliğini ve mevki bütünlüğünü halel” suçlarından Ankara 9. Bati Ukubet Mahkemesince 7 Temmuz’da tutuklanmıştı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde uray binası yanı ile PTT binası önünde 2013’te gerçekleşen iki ayrı saldırıda 53 sevimli hayatını kaybetmişti.

Share: