Türkiye’nin yandaş haritası çıkarıldı: İşte yer haddinden fazla taraftarı olan mızıka

Dünyanın bildirme şişman yandaş etkileşim platformu adına bildik Socios.com’un yaptığı araştırmayla çıkarılan Türkiye’nin lehtar haritasında Galatasaray rakiplerini kategorik küşayiş geçti.

Socios.com’un Türkiye’deki futbolseverlerin sosyo-kültürel alışkanlıkları, yandaşlık tercihleri ve dijital eğilimlerini sanmak amacıyla geçtiğimiz futbol sezonunda yaptığı degaje kapsamlı araştırı sonuçlandı. 50 bine mail futbolseverin soruları yanıtladığı anket, bugüne kadar yapılan futbol araştırmaları ortada en geniş katılımlı ilmî araştırma yöntemi oldu.

Türkiye’nin 81 ilini havi yandaşlık anketinde “Taraftar olduğunuz topluluk hangisi?” sorusuna sunulan yanıtlar beyninde Galatasaray ilk sırada meydan aldı. 81 ilin 60’ında Galatasaray yeryüzü çok desteklenen mızıka olurken, soluk-kırmızılıları 17 ildeki birincilikle Fenerbahçe takip etti.

Ankette yüzde 87,7 rekor ihtişam ile Trabzon’dahi birinci olan Trabzonspor, Türkiye’de genişlik efdal oranda kişi şehrinde desteklenen mızıka oldu.

Trabzon’dan sonra şehrin ayak topu takımını yüzde 36,03 oranla destekleyen Eskişehirsporlular Eskişehir’de birinci tam vadi aldı. Yüzde 34,20 cesamet ile Sivasspor taraftarları Sivas’ta birinciliği kimseye kaptırmadı. “Dört Büyükler”den Beşiktaş’ın birinci olduğu tek toprak ise Iğdır oldu. Iğdır’üstelik Beşiktaş beş altı tıpkı farkla Galatasaray’ın önünde kayran alarak, yüzdelik 36,54 oranla şehrin birinci takımı seçildi.

– İstanbul’de Galatasaray, İzmir’de Fenerbahçe şef

Sportif adına öne sâdır Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki tarihi rakiplik, yandaşlık oranında de kendini gösterdi.

Türkiye’nin erkek kendisine en cıvıl cıvıl şehri olan İstanbul’üstelik yüzdelik 38,9 oranında taraftarı olan Galatasaray, rakiplerini geride bıraktı. İzmir’de ise yüzde 34,3 oranla Fenerbahçe önceki sırayı aldı.

– Taraftarların yarısı mızıka tercihlerinde kimsenin etkisi altında kalmadığını belirtti

Ankete katılan taraftarlar beyninde “Bando tutma tercihinizi hangi faktörler etkiledi?” sorusuna taraftarların yarısı “On Paralık kimesne.” yanıtı verdi.

Taraftarların yüzde 29,4’ü takım destekleme tercihlerinde ocak içindeki bireylerin faal olduğunu işaretlerken, refik çevresi diyenler yüzdelik 8,8 ile üçüncü tam yer aldı.

– Sunu çok darülfünun mezunu Trabzonsporlu taraftarlar ortada

Ankete katılan 50 bine andıran taraftarın yüzde 39’u darülfünun mezunu olurken, lise mezunlarının oranı yüzdelik 32 ile ikinci tam bulundu.

“Dört Büyükler” arasındaki eğitim durumu sıralamasında ise yüzdesel oranlar birbirine mail olmakla gelişigüzel Trabzonsporlu taraftarlar yüzde 43,3’lük darülfünun mezunu oranıyla sıralamada birinciliğe yerleşti.

– Genişlik fanatik Trabzonsporlular

KAPAT X

Ankete katılan taraftarlar beyninde “Yandaşlık seviyenize 1-5 arası fakül verseniz hangisi olurdunuz?” sorusuna karşılık verenlerin yüzdelik 65,6’sı 5’i işaretledi.

“Dört erkân” arasında 5 puanı yer çok işaretleyenler yüzde 70,9 oranla Trabzonsporlu taraftarlar oldu. Bordo-mavilileri yüzde 65,9 ile Galatasaraylı taraftarlar strateji ederken, Fenerbahçeli taraftarlar yüzde 65,3 ile üçüncü sırada meydan aldı.

Yandaşlık seviyelerine 1-5 arasındaki puanlamada 5 veren Beşiktaşlıların oranı ise yüzdelik 63,7 adına araştırı raporu sonuçlarına yansıdı.

– Yeryüzü haddinden fazla strateji edilen sosyal iletişim araçları platformu Twitter

Futbolseverlerin yeryüzü fazla takip ettiği sosyal iletişim araçları platformu Twitter oldu.

Katılımcıların yüzde 40,8’inin izlem ettiği Twitter’ı yüzdelik 24 ile Facebook, yüzde 21 ile Instagram izledi. YouTube tercihini evvel sıraya yazanların oranı ise yüzde 8’de kaldı.

“Karşılaşma izlerken ne yaparsın?” sorusuna “Toplumsal medyaya bakarım.” diyen taraftarların oranı ise yüzdelik 34,4 kendisine rapora yansıdı.

– Yer çokça izleme edilen ecnebi kulüp Real Madrid

“Sıcakkanlılık duyduğunuz ya dahi takip ettiğiniz yabancı aynı bando var mı?” sorusuna taraftarların verdikleri yanıtlar arasında Real Madrid yüzde 17,9 nazaran evvel tam yer aldı.

İspanyol temsilcisini yüzde 16,9 ile Barcelona takip ederken, Türk taraftarların yer çok takip ettiği yabancı ayak topu takımı sıralamasında 3 numaraya yüzde 11,6 yüzde kıyasla Manchester United yerleşti.

United’ı, Bayern Münih, Manchester City, Paris Saint-Germain ve Chelsea kulüpleri strateji etti. İtalyan temsilcileri beyninde ise evvel tam ise Juventus meydan aldı.

Verilen yanıtların yüzdesel oranlarına bakıldığında, Türk taraftarların Türkiye dışında arz haddinden fazla La Liga ve Premier Lig’i takip ettiği gözlemlendi.

– Taraftarların hemen yüzdelik 2,8’i bilet ve şişko fiyatlarını kaput buluyor

Ankette saha kayran “Takımınızın bilet ve toplu fiyatlandırmasını bittabi buluyorsunuz?” sorusuna taraftarların yüzdelik 48’i pahalı ve çokça pahalı seçenekleri ile kafasız dönüş yaptı.

Bilet ve şişko fiyatlarını alışılagelen bulanların oranı yüzdelik 49,1 olurken, katılımcılar arasında bilet ve tıknaz fiyatlarını gergin bulanların oranı ise çabucak yüzde 2,8’de kaldı.

“Dört Erkân”mağara taraftarları arasında bilet ve toplu fiyatlandırılması sorusuna yüzde 23,6 oranla “Çok fiyatlı” yahut “Pahalı” seçeneklerini işaretlendi. Bilet ve toplu fiyatında “Çokça pahalı” ve “Fiyatlı” seçeneğini sunu aşkın Beşiktaşlılar işaretledi. Fiyatlandırmaları sunu fazla oranda akla yatkın bulanlar ise Trabzonspor taraftarları oldu.

Anadolu takımlarının taraftarlarının yüzde 80’i ise bilet ve şişko fiyatlarını alışılagelen veya fasit bulduklarını belirtti.

– Taraftarların yüzdelik 83,9’u takımların bazı kararlarında alay sahibi almak istiyor

Anket kapsamında taraftarların destekledikleri kulüplerle olan aykırı etkileşimi ve küçümseme sahibi olma istekleri olduğu görüldü.

Taraftarların yüzdelik 83,9’u destekledikleri kulüplerin gâh kararlarında meze sahibi kalkmak istediklerini belirtti.

“Kulübünüzle yeterince iletişim kurabiliyor musunuz?” sorusuna sunulan yanıtlarda yüzdelik 52,7 oranında olumlu karşılık verilirken, “Takımımla bildirişim kuramıyorum.” diyenlerin oranı birlikte yüzdelik 22,5 oldu.

– Taraftarların çoğu “blockchain” dünyasına ecnebi

Futbolseverlerin takkadak yüzdelik 3,7’si kripto paralar, Pervane Tokenlar yahut NFT’ler konusunda ehliyetli bilgi sahibi olduğunu dile getirirken, yüzdelik 94,8’lik bölük yeteri kadar bilgelik sahibi olmadığını belirtti.

Saklı Yazı nukut, Vantilatör Tokenlar yahut NFT’ler konusunda bilgi sahibi olan taraftarların yaş ortalamasına bakıldığında de en aşkın 22-27 yaş arasındaki kişilerin olduğu dikkati çekti.

Taraftarların “blockchain” dünyasındaki ürün sahipliği konusundaki soruya yüzdelik 97,7’lik nazaran “Faydalı” cevabını verdi. Bu şevket bile sporseverlerin nazik tıpkısı çoğunluğunun “blockchain” dünyasında yeterince bilgelik sahibi olmadığını ve bu dünyaya yabancı olduğunu gösterdi.

Yüzde 2,3 oranında Vantilatör Token sahibi olan taraftarların sunu haddinden fazla aldıkları Fan Tokenlarda ise ilk tam Galatasaray düz aldı. Galatasaray’ın Fan Tokenı “$GAL Vantilatör Token”dan sonraları sunu aşkın alınan Pervane Token ise İngiliz temsilcisi Arsenal’in Vantilatör Tokenı “$AFC Fan Token” oldu.

Share: