KPSS Lise puanımla ayrımsız yere yerleşir miyim?

Bu yazıda, 24 Mesafe 2020 tarihi itibariyle açıklayan 2020 KPSS Lise puanlarıyla tıpkısı yere atanıp atanılamayacağına ilgili benzeri değerlendirmeye saha vereceğiz.

SORULAR
1- Merhaba ortaöğretim KPSS sonucum bugün açıklandı. 75 fakül geldi. Şuan lisans akıbet sınıf öğrencisiyim Familya kocaoğlan böylelikle mezun olma durumum var. Nasıp durumum seçkin memuriyete kâfi mi? ona göre okulu uzatacağım bu konuda hiç bilgim namevcut havari olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler ferah icraat.
2- Lise KPSS puanım 65 ve nerelere başvuru yapacağımı elbette yapacağımı bilmiyorum yardımcı peki musunuz? Bu puanla bir yere atanabilir miyim ?
3- Merhabalar bayağı gelsin. Ben o.ö KPSS’sine girdim fakat 64 virgüllerde aldım tıpkısı yerlere yerleşilebilir mi bu puanla evet da vazifeli olunabilir mi?

CEVAPLAR
ÖSYM bugün itibariyle, 2020 KPSS Ortaöğretime katılan adayların imtihan sonuçlarına göre dal bazında sıralamalarını açıklamıştır. Bu haddinden fazla cesim bir veridir. Herhangi Bir adayın ÖSYM’nin sitesine girip, branşında kaçıncı tam olduğuna bakması gerekmektedir.

Alınan puanlarla tıpkısı yere atanılıp atanılamayacağı;
1- dal bazında tertip puanlarına ve
2- branşınıza kol açılıp açılmamasına,
bağlıdır.
Benzeri alanda, branşınızda birinci yahut ikinci olabilirsiniz ama 2021 veya 2022 yılında on paralık kadro açılmaması halinde, aynı yere atanamayabilirsiniz. Bu nedenle, branşınız üzere kadro açılması haddinden fazla önemlidir.

2001 ŞARTI ARAYAN KADROLAR

Diğer taraftan, branşınıza tek kadro açılmasa dahi “2001-Seçkin lise programından isabet etmek.” şartı arayan kadrolar car edilmektedir. Eğer tam lise mezunları arasındaki sıralamanız gani ise (Söz Gelişi 98 ise) bu şartı arayan kadroları yeğleme ederek şansınızı deneyebilirsiniz. Ağustos 2020’dahi yapılan ÖSYM’nin merkezi yerleştirmesinde, 2001 şartı arayan kol sayısı yemeden içmeden 25 idi. Yani 2001 türü kayıt arayan grup sayısı çok yayınlanmamaktadır. Ağustos 2020 merkezi KPSS yerleştirmesinde oluşan puanları bürümek üzere tıklayınız.

AMME KURUMLARI 2021 YILINDA HANGİ KADROLARA, HANGİ BRANŞ MAZUNLARINI ATAYACAĞINI AÇIKLIYOR MU?

Kamu kurumlarının nasıp yaparken rastgele planlaması bulunmamaktadır. Bugüne kadarki yer planlı aplikasyon, ÖSYM aracılığıyla düzenlenen merkezi yerleştirmeleridir. Yılda iki el yapılan bu yerleştirmelerde ise çok beş altı kol ve boyut vadi almaktadır. Heybetli olan İŞKUR’un yayımladığı iştirakçi hava kadroları ile kurumsal düzeyde yayımlanan vazifeli ve kontratlı personel alımlarıdır. Umum bu alımlar için zar.memurlar.net servisini strateji edebilirsiniz.

SINAV PUANLARI İKİ YIL GEÇERLİ, TEZ ETMEYİN

2020 KPSS puanları 2 sene makbul olup, adayların acele etmemesi gerekmektedir. Bütün adaylar hem 2021 hem da 2022’birlikte ilana çıkacak kadrolardan şartlarını taşıdıklarına başvurması gibi bulunmaktadır. İlan kaçırmamak için memurlar.net’in car servisini ahenktar olarak izlem etmeniz ve forumdaki farklı adaylarla olan bilgelik paylaşımlarına katılmanız sizlerin yararına olacaktır. Toplu Tartışma amacıyla tıklayınız.

2020 KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı. Demin hangi olacak?

Share: