Karate ve güreşteki başarılarının ardından muhtelit dövüş sporlarında 3 değerli tümsekli kazandı

Yalova’dahi çocukluğunda karateyle başladığı spor serüvenine güreş ve katışık dövüş sanatlarını (MMA) ekleyen 3 değerli tümsekli sahibi 26 yaşındaki milli sporcu Aybüke İmancı, hedeflediği yıpranmamış şampiyonluklar üzere gece gündüz çalışıyor.

İmancı ailesinin 4 çocuğundan arz küçüğü olan Aybüke İmancı, 5 yaşında karate ile başladığı kariyerinde güreş ve sonuç adına MMA’birlikte elde ettiği başarılarla ailesinin gururu oldu. 19 yıllık spor yaşamında kısaca 130 madalya, 3 değerli kemer, 3 kupa kazanarak “Sarı sıkıntı” lakabını düzlük İmancı, antrenmanlarını kentteki spor salonunda sürdürüyor.

Aybüke İmancı, AA muhabirine, elan 5 yaşındayken ayak topu hepsi alabilmek amacıyla annesinin çalıştırdığı yufkacı dükkanının önünü süpürdüğünü, verdiği harçlıklarla heyetiyle aldığını söyledi. Mahalledeki erkek çocuklarla ayak topu oynarken vurduğu kaba şutlar ve hareketlerinden etkilenen çalıştırıcı Mehmet Delioğlu’nun, ailesine yaptığı ısrarlar sonucu karateye başladığını aktaran İmancı, şöyle bitmeme etti:

“4 yıl boyunca bire bir aktarılma birlikte antrenmanları aksatmadan başladım karateye. Mehmet Delioğlu benimle çok ilgilendi. Ailemin maddi durumundan çevre yeri geldiğinde ücreti zat karşılıyordu. Karate kıyafetleri ve malzemelerimi bilcümle hocam temin ederdi. Tabii büyüyüp dereceler gelince bundan sonra yoğunlaştım. Bu yol hırsa döndü. Rakipler çoğaldı, hedefler büyüdü. Milli topluluk kampları oldu. Burada çok zorlandım. Ailemi, arkadaşlarımı haddinden fazla özlüyordum. Çokça fedakarlık gerekiyordu. Kilogram düşmelerimiz oluyor, haris kalıyordum. Bunların böylelikle ayrımsız yengi yaşayacağımı sahne ederek gidip zaferle dahi dönünce hepsi bu işin tadı tuzu üzere gelmeye başladı. Tabiatıyla burada hocalarım ve ailemin haddinden fazla büyük emeği vardı.”

“Duruluk aleniyet ‘Seni emsal alıyoruz’ diye mesajlar geliyor”

İmancı, 2008-2011 yıllarında karatede havza şampiyonlukları kazandığını, 2015’te Türkiye şampiyonluğuna ulaştığını, İstanbul’dahi düzenlenen Shotokan Dünya Karate Şampiyonası’nda ikinciliği elde ettiğini, 2016’bile Türkiye ikincisi olduğunu, Erzurum’da Arsıulusal Karate Şampiyonası ve Bursa’üstelik Avrupa Shotokan Karate Şampiyonası’nda üçüncülük kürsüsüne çıktığını aktardı.

Güreşte ise 2008 ve 2009’bile Türkiye üçüncüsü, 2012’üstelik Türkiye şampiyonu, 2012’dahi Arsıulusal Yıldızlar Galebe Turnuvası birinciliği derecelerinin bulunduğunu dile getiren İmancı, 2012’dahi Polonya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda beşinci, 2013’te Türkiye şampiyonu, bir sene yapılan Arsıulusal Utku Turnuvası’nda ve 2016’daki Arsıulusal Şampiyonlar Turnuvası’nda ikincilik derecelerini kazandığını bildirdi.

Aybüke İmancı, karate ve güreşte elde ettiği başarıların arkası sıra MMA kariyerine başladığını belirtti.

İmancı, bu branşta 2016’üstelik Antalya’da Türkiye ikincisi, 2018’bile Türkiye şampiyonu namına kızıl tümsekli kazandığını, 2019’bile dahi gene şampiyon olup ikinci zer kemerine ulaştığı bilgisini verdi. Bire Bir yıl Ukrayna’dahi planlı şampiyonada acun ikinciliği, Avrupa şampiyonasında gine ikincilik derecelerinin arkası sıra 2021’bile Ankara’daki Türkiye şampiyonasında bir numara olup üçüncü zer kemerini elde ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“MMA’evet geçtiğimde İbrahim Şans hocamla konuştuğumda ‘Hocam ego Türkiye’nin sunma iyisi olacağım. Ondan sonradan Avrupa ve dünyada beni tanıyacaklar.’ diyerek aynı gaye belirledik. ‘Sen bu hırsla devam ettikçe gerisi bende olacak.’ dedi. Beni üst sıklette yenebilen bulunmayan. Ben Türkiye’deki bilcümle kemerlerimi hep 10-15 kilogram üstünden aldım. Kendi kilomdan rakiplerim çıkmadı ya birlikte hocaları çıkarmadı. Çokça üstün farklarla üçüncü kemerimi de aldım. Şu an filhakika Türkiye’de yoğun kemer sahibi olan erkeklerde birlikte namevcut, biricik karı sporcu benim. Şu an Avrupa ve dünya üstünde hevesli maçlara çıkıyoruz. Türkiye’birlikte gerçekten kızlara gösteriş nazir olduğumu düşünüyorum. Ara meydanlık ‘Seni örnek alıyoruz.’ diye niteleyerek mesajlar geliyor. Demin hedefim büyüklerde az dışında ‘Buradan benzeri Türk kadını geçti.’ dedirtmek.”

İmancı, MMA’da başarılarını yenilerini ekleyebilmek üzere var gücüyle çalıştığını bile sözlerine ekledi.

Share: