Kamuya 517 martir yakını, gazi ve gazi yakını ataması yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Acılı, “Bugünkü 517 atamamızla gelişigüzel kamudaki hep istihdamımız inşallah 46 bin 644 kişiye ulaşacak” dedi.

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca, kamu çekicilik ve kuruluşlarındaki 517 kadroya, şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapıldı.

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, bakanlık binasında noter huzurunda gerçekleşen “Martir Yakını, Gazi ve Gazi Yakını Tayin Töreni”ne katıldı.

Törende mütekellim Acılı, bütün şehitleri ve ahirete ölüm fail gazileri rahmetle andı, yiğit gazilere şükran ve şükranlarını sunduğunu söyledi. Yanık, bugün eskimemiş ayrımsız başlangıcın heyecanının yaşandığını belirterek “Kat haritamızın belirlendiği, hayatımızın üreterek ve topluma hayır olacak şekilde şekillendiği balaban tıpkı devir. Hepiniz için, hepimiz üzere oflaz olmasını murat ediyorum.” dedi.

Hangi ant vatana ayrımsız zılgıt, cüretkâr yahut çıyanlık teşebbüsü olsa topyekun yiğitlik destanı yazmanın, bu milletin eş hasleti olduğunu ifade eden Izdıraplı, “Bu huy, kuvveden fiile dönüşüyor.” diyerek konuştu.

Ozan Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı için ölümünden üç veya dört ay kadar önce, “O benim eserim değil, milletimin eseridir. Milletimin malıdır. Tanrı, bu millete aynı daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” dediğini anımsatan Acılı, “Biz, herhangi bir seferinde Cenabıhak esirgeme tabii kim ‘İstiklal Marşı yazdırmasın.’ duasıyla beraber gerektiğinde temas seferinde bire bir İstiklal Marşı yazacak cesareti dahi ortaya koyan tıpkı milletiz, şükürler olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Yanık, bu vesileyle İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. sene dönümünde Milli Ozan Ersoy’u bire bir kere daha yağmur, hayır ve minnetle andığını anlatım ederek İstiklal Marşı’nın 100. yıl dönümünün da kutlu olması temennisinde bulundu.

– “İstiklal ve müstakbel davamıza eş geçmek milli aynı şuurdur”

Bakan Yanık, dünyanın bire bir dönüm noktasında ve Türkiye’nin bu tarihi dönemecin odağındaki ülkelerden biri olduğunu belirterek şöyle bitmeme etti:

“Duruşuyla ilkeleriyle dünyaya söylediği sözlerle bundan sonra hayat dolu ve belirleyici mutluluk doğmak özelliğini taşıyor. Bu ortamda bağımsızlık ve gelecek davamıza topluluk geçmek milli ayrımsız zihin, aynı yük meselesi ayrımsız zamanda. İstikbalimiz, tekmil dünyayı adalete, kardeşliğe, iyiliğe çağıran, dünyayı sağlık ve güvenden yana mugaddi aynı gelecek tasavvurunu içeriyor. Yaşadığımız Küçük Asya toprakları, bizi bu can kuşu ve anlayışla yoğurarak zaman parçalanmamış anlamıyla tarihi tıpkı eşiğe, tıpkı dönüm noktasına getirdi.”

Üzüntülü, ulus olarak, bunun ne kadar kızıl olduğunu bildiklerini ve bu şekilde heyecanlarını zihayat tutmayı başardıklarını aktararak bu sayede yarınların bugünden elan gani olacağına inandığını vurguladı.

– “Martir yakınlarımızın 1 olan istihdam hakkını 2’ye çıkardık”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Üzüntülü, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarının dahi desise ettikleri milli ve manevi değerler cihetiyle bu süreçlerde değme devir sunma kıymetliler olduklarını söyledi. Icra Vekili Üzüntülü, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar sizlere gereğince hizmet edebilmek ve haklarınızla ilişkin iyileştirmeler yapabilmek üzere birlikte bütün tıpkısı himmet süresince olduk. Bildiğiniz üzere 2002 yılında şehit yakınlarımızın 1 olan istihdam hakkını 2’ye çıkardık. İstihdamda 45 yaş şartını kaldırdığımız kadar atamalarımızda herkesi meydan işyar adına değil eğitime göre yani kariyer atamalarına başladık. Bunun birlikte atamaları süresiz arkaç getirdik. Bugünkü 517 atamamızla birlikte kamudaki hep istihdamımız inşallah 46 bin 644 kişiye ulaşacak. Bu yıl içre 1863 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızı istihdam etmiş olacağız. Hemen kamuda istihdam değil, farklı alanlarda dahi imkanlar sunuyoruz. Faaliyet, akarsu ücretlerinden tenzilat hakkı, ücretsiz şişko muvasala hakkı, psiko-içtimai destek hizmetlerin sağlanması gibi bir nice destek ve imkanı da sizlere ulaştırıyoruz. Faizsiz konut kredisi gibi farklı uygulamalarla hayatınızı kolaylaştıracak hizmetleri daim geliştirmeye çalışıyoruz.”

Martir ve gazilerin çocuklarının geleceğe henüz bol hazırlanabilmelerinin üstelik önem verdikleri konulardan tıpkısı ötekisi olduğuna işaret fail Üzüntülü, “Bunun amacıyla üniversitelerde açıköğretim ve ikinci öğretimlerde yetişek ücretinden bağışıklık sağlıyoruz. Antrparantez martir ve gazi çocuklarımız, hususi ılımlı talim kurumlarının yüzde 3’lük kontenjanından yani ücretsiz terbiye kapsamından yararlanabiliyor. Vekillik olarak, bilcümle bu çalışmalarımızla sizlere hizmet etmekten şeref duyuyoruz. Bu çalışmaları geliştirebilmek ve daha bol ayla anlatmak üzere elimizden geleni gösteriyoruz ve göstermeye da devam edeceğiz.” dedi.

Kederli, tayin tekliflerinin sonuçlarına, zaman saat 17.30’dan sonraları Bakanlığın internet sitesinden ulaşılabileceğini söyledi. Bu sonuçların bütün hak sahipleri ve Türkiye amacıyla alımlı çalımlı güzel olması temennisinde bulunan Kederli, şunları kaydetti:

KAPAT X

“Vatana hizmet, aidiyetin koskocaman göstergelerinden biridir. Tığ, vatanımıza sevgimizi genişlik çokça çalışan, sunma haddinden fazla üreten, aldığı sorumluluğu sunu bereketli namına getiren adına birlikte gösteririz. Nedeniyle bugün ve bundan önceki atanan kardeşlerimizin, aldıkları sorumluluğu, herkesten henüz bol ve herkese benzer olacak şekilde yerine getireceklerine olan inancım bile birlik. Ataması yapılan arkadaşlarımıza, görklü güzel olmasını irade ediyorum, Rabb’im inşallah iyice günlerde tıpkısı arada olmayı baht kıymet.”

Nazır Acılı, konuşmasının ardından sahneye mevrut ataması yapılacaklarla alay malay butona bastı. Ataması yapılanlardan bazıları gözyaşlarını tutamadı.

Konuşmaların peşi sıra şişman fotoğraf çekildi.

Share: