İngiliz sağlık sistemi, ‘tarihin sunma güç personel kriziyle’ yüz yüze

İngiltere’nin Millî Keyif Hizmetlerinde (NHS) personel açığının hastaların güvenliği açısından yoğun risk oluşturduğu bildirildi.

Eski Afiyet Bakanı Jeremy Hunt’ın başkanlığını yaptığı İngiliz Parlamentosunun Esenlik ve Içtimai Hizmet Komisyonunca hazırlanan raporda, İngiltere’dahi 12 bin hekim, 50 bin hemşire ve veladet uzmanı açığı bulunduğu, bunun “bu zamana kadar ülkenin afiyet sistemindeki yer kilolu personel krizi” olduğu belirtildi.

Raporda, sağlık sektöründeki müteharrik açığı sorununa reçete bulunmasının Başvekil Boris Johnson’ın peşi sıra göreve gelecek yeni başbakan için bildirme nazik öncelik kendisine görülmesi gerektiği vurgulandı.

Ülkenin afiyet sektöründeki etkin eksikliğinin giderilmesi üzerine lüzumlu adımların atılmaması halinde gelecek dönemde Kovid-19 salgınıyla savaş planlarının riske girebileceği kaydedildi.

Raporda, “NHS’deki daim kendisine personelin sıkıntılı olması, personel ve sayrı güvenliği amacıyla pahal benzeri riziko teşkil ediyor. Bu genişlik, hükümetin bununla çabalamak için ince vadeli bir planının olmamasıyla elan birlikte kötüleşmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Ülkede 2021 ve 2022 yıllarının mart ayları arasındaki dönemde 500’den aşkın tevellüt uzmanının incizap ettiği dökme raporda, henüz geçmiş İngiliz hükümetince “toplanmış pratisyen hekim sayısının 6 bin artırılması” yönündeki sözün bile gerçekleştirilmesinin tahakküm olduğu belirtildi.

– Henüz aşkın istihdamın yaratılması için uzun vadeli planlar üzerinde çalışılıyor

Konuya ilgili İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada dahi afiyet sektöründe müteharrik sayısının giderek arttığı, İngiliz Ulusal Afiyet Hizmetlerinin, daha çok istihdamın yaratılması üzere detaylı vadeli planlar üstünde çalıştığı kaydedildi.

Share: