Ak Öğür ve HDP ‘olağanüstü toplantıya’ katılmayacak

SELIM Parti Kol Başbuğ Vekili Çevrimli Ünal, CHP’nin TBMM’yi alışılmamış içtima çağrısına, “Pazartesi günü alışılmamış toplantı çağrısına katılmayacağız” şeklinde cevap verdi. HDP Kadro Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş üstelik TBMM Umumi Kurulunun 1 Ağustos’taki alışılmadık toplantısına katılmayacaklarını açıkladı. CHP, mazi 120 imzayla TBMM Genel Kurulu’nun yabansı toplantıya çağrılması talebinde bulunmuştu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, esenlik çalışanlarına yönelik takat olaylarının nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda bir umumi müzakere açılması için yapılan olağanüstü güruh çağrısı konusunda, siyasal parti gruplarına abece gönderdi.

Şentop yazıda, TBMM Genel Kurulu’nu Anayasa’nın 93 ve Meclis İçtüzüğü’nün 7’nci maddeleri mucibince, 1 Ağustos Pazartesi haset saat 15.00’te yabansı toplantıya çağırdı.

“Yabansı toplantı çağrısına katılmayacağız”

YANLIŞSIZ Parti Kol Başkan Vekili Usta Ünal, CHP’nin TBMM’yi alışılmamış toplantı çağrısına, “Pazartesi haset olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacağız” şeklinde karşılık verdi.

HDP Kadro Başkanvekili Beştaş, 1 Ağustos’taki alışılmadık toplantıya katılmayacaklarını açıkladı

Beştaş, Mecliste düzenlediği matbuat toplantısında, CHP’nin, sağlıkta şiddetin önlenmesiyle ilgili umumi musahabe açılması ve hazırladıkları kanun teklifinin görüşülmesi için TBMM Genel Kurulunun olağanüstü toplantıya çağrılması talebinde bulunduğunu anımsattı.

HDP’nin sağlıkta şiddet üzerine tutumunun bugüne kadar sağlık emekçilerinden yana olduğunu, bu konuda türlü antlaşma dilimlerinde soru önergesi, araştırı önergesi ve kanun teklifleri verdiklerini belirten Beştaş, şunları kaydetti:

“Özellikle Türk Tabipleri Birliğine yönelik saldırılar kabul edilemez boyutlara varmıştır. Buna ilgili tamlık sağlıkçılarla dayanışmamız değişmeyecektir. CHP, sağlıkta momentum üstüne aynı kanun teklifi hazırladı ve Meclise sundu. CHP bu konuda hiçbir şekilde HDP ile benzeri iletişime eski değil. 12 konu adına düzenlenen bu yasa teklifinde neler var? Bu laf üstünde tıpkısı ağız dalaşı teşebbüsü olmadı.”

Daha geçmiş akseptans edilen yasa teklifine HDP adına destek verdiklerini dile getiren Beştaş, “Yekpare partilere çağrımız; hiçbir tereddüde düz yoktur ve mutlaka girişim atılmalıdır. Tıpkısı ortak kanun teklifinde uzlaşmalıyız ve bu az buçuk de siyasa dışı ayrımsız iş kendisine TBMM’de yasalaşmalıdır.” dedi.

Beştaş, CHP’nin söz konusu yasa teklifi konusunda politik zarafet kurallarına akıllıca davranmadığı görüşünde olduklarını ifade ederek, “Yeryüzü azından o çağ bizim gelip gelemeyeceğimizi, amade olup olmadığımızı, bu konudaki önerimizi sormamasını bahtsızlık yerine değerlendiriyoruz. 1 Ağustos’taki toplantıda olamayacağız, orada bulunmayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: