IMF, Türkiye ekonomisine ilgili tahaccüm tahminlerini yükseltti

Acun Soylu Erki Görünüş Raporu’nda, daha evvel bu sene yüzde 2,7 büyümesi öngörülen Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyüyeceği anlayış edildi

Arsıulusal Dünyalık Fonu (IMF), Türkiye ekonomisine ilişkin tahaccüm tahminlerini 2022 yılı üzere yüzde 2,7’den yüzde 4’e, 2023 için ise yüzde 3’ten 3,5’e yükseltti.

IMF, Acun Konuşu Manzara Raporu’nu güncelledi.

Raporda, Türkiye ekonomisine ilgili nema tahminleri bu yıl için yüzdelik 4, gelecek sene için yüzde 3,5 namına belirlendi.

IMF’nin nisan ayında yayımladığı tahminlerinde, Türk ekonomisinin 2022’de yüzde 2,7 ve 2023’te yüzde 3 büyüyeceğini öngörmüştü.

Küresel soylu erki büyüme tahminlerinde ise düşüşe gidilen raporda, global ekonominin bu sene 3,2, ati yıl yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği bildirildi.

IMF, nisan ayında yayımladığı raporda, toptan ekonominin 2022 ve 2023’te yüzdelik 3,6 büyüyeceğini tutum etmişti.

Raporda, dünya genelinde beklenenden faziletkâr enflasyonun daha mıhsıçtı finansal koşulları tetiklemesinin, Çin’deki soylu erki yavaşlamanın ve Ukrayna’daki savaşın zıt etkilerinin, salgın nedeniyle zayıflayan acun ekonomisini vurduğu belirtildi.

IMF’nin Kazançlı Danışmanı ve Araştırı Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas ise konuşu görünüme ilişin kaleme aldığı blog yazısında, dünyanın en büyük üç ekonomisinin yavaşladığını ve enflasyonun balaban tıpkı keder kaynağı olduğunu vurguladı.

Gourinchas, global ekonominin her an daha sıkıntılı ve belgisiz ayrımsız görünümle karşı karşıya olduğunu belirterek, dünyanın geçenlerde global aynı resesyonun eşiğine gelebileceğini ifade etti.

Share: