Vekil Varank’tan yeğleme yapacak öğrencilere kaynak

Nazır Varank, “Üniversiteye başlıyorsanız kafanızdaki önceki hedefiniz aynı yerde istihdam edilmek olmasın. Bir yerde işe gireyim maaşımı alayım düşüncesi güre arkadaşlarımızın potansiyellerini düşüren tıpkı akıl. Sizler kişi girişimlerinizi, araştırı projelerinizi yapabilirsiniz. Zat yolunuzu çizerken Uran ve Teknoloji Bakanlığı sizin sunma balaban yoldaşlarınızdan olacaktır.” dedi.

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, üniversite tercihi yapacak öğrencilerle bire bir araya geldi. Öğrencilere tavsiyelerde mevcut Vekil Varank, serencam 20 yılda özellikle erdemli öğretime kocaman yatırımlar yapıldığını söyledi.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, İbn Haldun Üniversitesi’nin düzenlediği Yeğleme Festivali programına katıldı. Bakan Varank izlence kapsamında darülfünun tercihi yapacak öğrencilerle benzeri araya geldi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bakan Varank, İbn Haldun Üniversitesi’nin kurulma sürecinde de mücahede verdiğini hatırlattı.

Akıbet 20 yıldır alelhusus faziletkâr öğretime iri yatırımlar yaptıklarını belirten Icra Vekili Varank, “Sakat dönemde adeta tıpkısı kura kabil şansınıza, bahtınıza hangi çıkarsa oraya yerleştiriliyordunuz. Biz öyle sınava girdik. Deminden hep değişti. Hasis Türkiye’de baktığımızda 20 yılda biz alelhusus faziletli tedrisat alanına çokça balaban yatırımlar yaptık. Devlet üniversitelerimizi yaygınlaştırdık. 1970-80’lerde olan darülfünun sayısı şu dakika 210’un konusunda bundan sonra ve üniversitelerimize baktığımızda de lazım altyapı yerine gerek öğrenci imkanları olarak punt eşitliğini sağlamak üzere aynı siyasa alanı oluşturduk. Kabiliyeti olan, başarılı olan her bir öğrencimiz üniversiteye gidebilsin, yeğleme ettiği bölümü eğer kazanabiliyorsa, okuyabilsin diyerek bu sistemi mensur ettik. Bunun imkanlarını de vatandaşlarımıza, tüvana kardeşlerimize sunuyoruz” dedi.

“Üniversiteye başlarken ilk düşünceniz istihdam edilmek olmasın”

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Varank, “Üniversiteye başlıyorsanız kafanızdaki önceki hedefiniz bir yerde istihdam edilmek olmasın. Bir yerde işe gireyim maaşımı alayım düşüncesi taze arkadaşlarımızın potansiyellerini düşüren tıpkısı karın. Sizler özlük girişimlerinizi, araştırma projelerinizi yapabilirsiniz. Öz yolunuzu çizerken Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı sizin genişlik balaban yoldaşlarınızdan olacaktır. Bakanlığa kapalı ilişkin kuruluşlar ile Türkiye’dahi gençlere yer fazla destek veren bakanlıkların başında geliyor. Geleneksel girişimcilerimize ve uygulayım bilimi tabanlı girişimlere KOSGEB ile destekler veriyoruz. TÜBİTAK ile üniversite çağındaki gençlerimize eğitim bilimi alırken ve eğitim sonrası destekleri veriyoruz. Darülfünun eğitimi sonrası öz girişimlerini kuracak olanlara güre girişimci bindi programları ile bindi oluyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: