Hususi eşya olan araştırma görevlisi sınavına benzeri dirilik girecek!

Marmara Üniversitesinin asistan alımında özel eşya meydan alması cihetiyle sınava yemeden içmeden benzeri yaşama girecek!

Marmara Üniversitesi marifetiyle 25 Ara 2020 günlü Resmi Gazete’de çokça sayıda Öğretim Yardımcısı ve Araştırma Görevlisi kadrosu car edilmiştir.

İlan edilen kadrolardan 22 vakit numaralı Mühendislik Fakültesi Araba Mühendisliği Mekanik Anabilim Dalı Asistan kadrosunda hususi şart yerine; “Makine Mühendisliği Lisans Mezunu kalkmak. Makine Mühendisliği alanında tezli faziletkâr lisans yapıyor almak. ALES puanı yeryüzü bir iki 80, Ecnebi Komütatör (İngilizce) puanı yer beş altı 80 kalkmak; GEOMETRİK OPTİMİZASYON KONUSUNDA ARZ BEŞ ALTI LİSANS SEVİYESİNDE ÇALIŞMA YAPMIŞ GELMEK” aranmıştır.

SÖZ KONUSU kadronun dolay değerlendirme sonuçları Marmara Üniversitesi tarafından 18 Familya 2021 haset car edilmiştir. İlanda belirtilen hususi şart muayyen benzeri adayı tarif ettiği için haliyle kadroya yalnızca 1 (tıpkısı) kişi başvurabilmiş, 22 Karı 2021 günü yapılacak olan kayıtlı sınava gelişigüzel rakiplik olmadan kendisiyle yarışacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından öncelikle 2020 yılı hedefi yerine açıklayan, ancak geçtiğimiz sene havada artan “AKADEMİK KARİYER-LİYAKAT” projesi yıpranmamış yılın önceki projesi adına hayata geçirilecek ve Üniversiteler üzere akademik kadrolarda istihdam noktasında değişik ayrımsız sayfa açılacağı 29 Mesafe 2020 günlü açıklamada ifade edilmiştir.

İsmi çokça iddialı olan bu projenin akademinin bildirme büyük sorunu olan talim elemanı kadrolarında işe çekicilik süreçlerindeki haksızlıklara ve zorluklara elbet umar olacağını bilemiyoruz.

araştırma görevlisi kadroları akademinin geçmiş basamağı ve akademisyen kadrolarının de kaynağını oluşturmaktadır. Üniversitelerin kendi belirlediği ve belli başlı tıpkısı adayı tarif fail özel şartlarla araştırma görevlisi istihdamı yapması ve rekabeti engellemesi yürürlükteki mevzuat hükümlerimize tehalüf yapılanma etmektedir. Bu kabil örneklerin asistan alımlarında amiyane kuzuluk gelmesi, özge yükseköğretim kurumlarında birlikte yaygınlaşma hızını arttıracaktır.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Kurulunun içeriğini bilemediğimiz fakat adında LİYAKAT geçtiği üzere ümidimizi değme içki hayatiyetli tuttuğumuz projesini kişilerin akademik hayattan umudunu kesen bu alımlara akıbet vermesi için ayrımsız zaman geçmiş kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.

Share: