Hava Bilgisi uzmanı İstanbul halkını uyardı: Cuma haset başat geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü 39 site için zerrin kodlu uyarıda bulundu. bahis konusu şehirlerde kuvvetli rüzgar ve fırtına beklendiğini tamlayan Meteoroloji vatandaşların tetik olmalarını istedi.

KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Son değerlendirmelere bakarak, güçlükle genelinde parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Gün Doğusu Akdeniz, Şarki Karadeniz, Mutedil Karadeniz’in doğusu, Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya ile Kayseri, Sivas çevreleri ile Görgülü ve Muğla kıyılarının baran ve bora düzlük saha asuman gürültülü bora, Şarki Karadeniz’in çöz kesimleri ile Gün Doğusu Küçük Asya’nun şimal ve doğusunun yükseklerinin kayran vadi karla elinin körü baran ve kar yağışının faal olması bekleniyor.

MARMARA’YA FIRTINA UYARISI

Meteoroloji’den yapılan açıklamada “Perşembe günü rüzgarın; Marmara, Ege, Gün Batısı ve Mutedil Karadeniz Bölgeleri ile İç Rum’nun kuzeyi ve Şarki Karadeniz’in çöz kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara ve Yıldız Iye’dahi bazı bazı bodur mütemadi sıkıntı (70-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Akva rüzgarın akşam saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği hesap pusulası ediliyor. Ulaşımda aksamalar, bina uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi kabilinden olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine düzlük verildi.

İSTANBUL YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİ ALTINA GİRİYOR

32 gündür yağışın uğramadığı İstanbul’a ise uyarma Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Rahat’den geldi. Yarın megakentte bora yağmurun beklendiğini belirten Şen, “Marmara ve İstanbul yarın akşamdan itibaren yağışlı havanın etkisine girecek. Zaman İstanbul 16 etap, ferda ve hafta sonu ak yel etkisiyle 21-22 dereceye çıkma. Ak Yel etkisi ile doğudaki hafta sonu kar olasılığı kalktı” ifadelerini kullandı.

CUMA HASET İÇİN MEGA KENTE YEĞIN UYARISI

Cuma günü İstanbul’dahi yeğin beklentisinin olduğunu kaydeden Rahat, “İstanbul’üstelik perşembe tün yarısından sonraları keder yağmur geliyor. Yağmur cuma günü İzmir’e kadar inecek. Muğla’bile deniz boyu taraflarında bile görülecek. Bu yağmurlar Karadeniz’e ve Şark Anadolu’ya ati. Cuma Namazı günü İstanbul’a hâkim uyarısı yapacağız. Doğu bölgesine birlikte kar uyarısı yapacağız. Orada kar yağacak” dedi.

“AKARSU BASKINLARINA BOZUKLUK PEKI”

Abat, “Perşembe gece ve cuma haset Marmara, Trakya, İstanbul, Kırklareli, Çanakkale, Bozcaada, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Kuzey Ege, Edremit Körfezi, İzmir ve Muğla’birlikte yağmur, akarsu baskınlarına hastalik olur dikkat. Cumartesi-Aksata, Karadeniz İç ve Maşrık Rum’dahi kar ulaşımda etkili olabilir” şeklinde konuştu.

“SICAKLIKTA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK NAMEVCUT”

Abat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu akşam Doğu Akdeniz bölgesinde başlayacak yağmur, çarşamba Cenup Şarki ve Şark Anadolu’yu da kapsayacak. Perşembe Marmara’dan başlayacak yağmur; cuma, cumartesi Ege, Antalya, Garp Karadeniz ve çöz Küçük Asya’yu de kapsayacak. Sıcaklıkta kebir değiş bulunmayan.”

Share: