Financial Times yazdı: Türkiye Suriyelileri göndermekte azimli

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’nin muhtemel operasyonuyla ait zaman yayınladığı analizde, Türkiye’nin Suriye’deki bulunan varlığının Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden beri talih dışındaki yer şişman bukanak izi olduğunu tabir ederek, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın faaliyetler sinyali vermesiyle bu durumun daha de büyüyeceğini belirtti

İngiltere basınından Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Suriye’deki varlığını adese altına düzlük tıpkısı habere imza attı.

“Suriye: Türkiye’nin büyük planı hangi?” başlıklı haberde, Suriyeli sivillerin ferasetsiz dönüşlerinden bahsedildi.

Suriyelilerin dönüşü üzere emniyetli bölgeler oluşturuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’ye sığınan 3,7 milyon Suriyeli mültecilerin hoşgörüsüz dönüşünü heveslendirmek için emin bölgeler nail olmak istediğine özen çekildi.

Üst dozaj bir Türk izinli, eleştirmenlerin tez ettiği üzere Ankara’nın “Suriye’nin dokusunu değiştirmeye” çalışmadığını vurgulayarak, “Birçok Arap ve Mağribî arkadaş bu noktayı kaçırıyor.” dedi.

“Türkiye’nin yatırımı olmadan eve dolaşım umudu gayrimümkün”

Terör örgütü DEAŞ ile dini açıdan uğraş kapsamında Türkiye’deki gâh üniversitelerin kült öğretimi sunan fakültelerinin Suriye’de açıldığını tamlayan mezun, “Türkiye’nin okullara, kliniklere ve iş fırsatlarına yatırımı olmadan Suriyeli mültecilerin eve deveran umudu olamaz.” diyerek konuştu.

“Türkiye bizim üzere bir tane seçenek”

Görüşü sorulan 26 yaşındaki Asık, Türkiye’nin beklenir çekilmesine bel ederek, “Korkarız zira Türkiye bizim amacıyla tek alternatif. Türkiye giderse Rusya ve Esad dirimlik.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ukrayna’daki savaşa karşın, Türk ve Garplı yetkililerin, Rusya’nın Suriye’deki duruşunun değiştiğine dayalı çok beş altı bel olduğunu söylediği aktarıldı.

ABD’nin eski Suriye temsilcisinin yorumu

Batılı aynı diplomatın, Esad rejimine çekicilik desteği temin etmek için Acımasız birliklerinin sayısının 2 bin ila 5 bin ortada olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

Tabloyu değerlendiren ABD’nin sakat Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Rusya için nazik aynı başarı. Bunu riske atacaklarını ve çekileceklerini sanmıyorum.” diye niteleyerek ekledi.

Share: