Brent petrolün varil fiyatı 97,41 dolar

Brent petrolün varili arsıulusal piyasalarda 97,41 dolardan iş görüyor.

Cuma günü 105,71 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 98,38 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.28 bakımından kapanışa bakarak yüzde 0,99 azalışla 97,41 dolar oldu. Benzeri dakikalarda Günindi Teksas türü (WTI) tor petrolün varili 93,70 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, küresel yer yağı talebine ait endişeler deli dolu oldu.

Piyasalar, MEMLUK Tarz Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı mülk politikası kararına odaklandı.

Acun genelinde açıklayan makroekonomik veriler ekonomilerde sükûnet emarelerinin belirginleşmeye başladığını gösterirken, faiz oranlarında öngörülen artışın toptan ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı beklentisi fiyatları baskılıyor.

Öte yandan, dünyanın yeryüzü iri yer yağı tüketicisi ülkelerinden Çin’de devam fail yıpranmamış makule koronavirüs (Kovid-19) salgını de iktisadi aktiviteye ilişik korkuları faal tutuyor ve yer yağı piyasalarındaki istek endişelerini destekliyor.

En tarafında, geçen hafta Libya Ulusal Yer Yağı Kurumunun (NOC) 3 mahiye aranın ardından bazı yer yağı sahaları ve limanlarında kaba petrol ihracatının yeniden başladığını duyurması olumlu takı yarattı.

NOC bu kapsamda iki hafta zarfında tahminî günce 1,2 milyon varillik üretimi gine piyasaya sunmayı planlıyor.

Brent petrolde beceri yerine 97,77 ile 98,18 dolar aralığının direnç, 97,36 ile 96,95 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Share: