Diyarbakır’da belediyelere alınacak 423 personel için ad çekme çekimi yapıldı

Ilbay Münir Karaloğlu:- “Toplumun türe duygusunu güçlendirmeye çok önem veriyoruz. Bu hareketimizle Diyarbakır’da hayat dolu vatandaşlarımızın türe duygusunu güçlendirmeye dönüktür”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Su Kanalizasyon İdaresi Umumi Müdürlüğü (DİSKİ), model Uğur, Yenişehir ve Kayapınar belediyelerine alınacak 423 personel amacıyla noterlik nezdinde kura çekimi gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Ekin ve Kongre Merkezi’nde bakir türlü koronavirüs (Kovid 19) salgını nedeniyle uygulanan bölümsel kapanma tedbirleri kapsamında vatandaşların alınmadığı ad çekme çekimi, belediyenin sosyal iletişim araçları hesaplarından enerjik yayınlandı.

Vali Münir Karaloğlu, törende yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden beri vatandaşların bildirme haddinden fazla şikayet ettiği konulardan birinin işe alımlarda adaletin bulunmadığı yönünde olduğunu söyledi.

Eskimemiş personel alımıyla ilgilendiren yorum yaptıklarını, alımları belirgin tıpkısı şekilde noterlik denetiminde ve milletin huzurunda ika kararı aldıklarını tamlayan Karaloğlu, şöyle dedi:

“Büyükşehir belediyemiz amacıyla 56, DİSKİ amacıyla 87, Kayapınar Belediyemizde 130, Yenişehir Belediyemizde 100 ve Uğur Belediyemizde da 50 çalışanımız üzere ad çekme çekeceğiz. Bugünkü kura sonucunda toplam 423 yeni etkin emek arkadaşımız olacak. Büyükşehirin 56 pozisyonu için başvuran ve kuraya tabi olacak arkadaşlarımızın sayısı 10 bin 264, DİSKİ üzere 2 bin 666, Kayapınar Belediyemiz için 2 bin 708, Yenişehir Belediyemiz amacıyla 2 bin 171 ve Uğur Belediyemiz için 1389 başvurudur.”

Yaptıkları bütün işlerde şeffaflığa ehemmiyet verdiklerini ifade fail Karaloğlu, işe gurur sürecinde da bunu sağlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Toplumun adalet duygusunu güçlendirmeye çok ehemmiyet veriyoruz. Bu hareketimizle Diyarbakır’da işlek vatandaşlarımızın adalet duygusunu güçlendirmeye dönüktür. Kentte tüvana vatandaşlarımızın devletine, devletinin kurumlarına, devletini yönetenlere cesaret duygusunu artırmak üzere bu çalışmaları yapıyoruz. Elden işçi alımlarında değil, son 7-8 ayda 10 ayrı kere ihalesi yaptık. Kırsalda merkezde sati kaplama ve hamam karışım adına 10 ayrı münakasa yaptık. İhalelerin mecmu irfan bedeli 753 milyon teklik. Bu ihalelerin tamamını açık yaptık ve bugün yaptığımız üzere belediyenin toplumsal medya hesapları üzerinden çalışkan yayınladık. Bu 10 ihalenin sonuçlanma rakamı yüzde 46 kırımla 400 milyon teklik oldu. 353 milyon lira gine millete bakım yerine değişik alanlarda kullanılmak için belediyenin kasasında kaldı.”

Karaloğlu, tamam işleri vatandaşların uğrunda yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Hususi sektörde üstelik hisse senedi imkanlarını artırmaya müteveccih balaban çabalarının olduğunu tamlayan Karaloğlu, “Organize endüstri bölgelerimizi artırıyoruz, kentteki davet merkezlerini çoğaltıyoruz, aksiyon imkanlarını çoğaltmak üzere çokça şişman gayretimiz var. İnşallah aksiyon arayan mecmu vatandaşlarımız kamuda veya özel sektörde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak işi genişlik kısa sürede bulmalarını istek ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra kâtibiadil huzurunda kura çekimi yapıldı.

Share: