ÇİFT, 33 YILDIR ÇİNİ YAPIYOR

KONYA’de Abdülkadir Uçaroğlu (64) ve Zuhal Uçaroğlu (56) çifti, 33 yıldır fayans sanatı alanında icraat yapıyor ve güre nesle çiniciliği öğrenitiyor. Hayatlarını çiniye adadıklarını belirten Abdülkadir Uçaroğlu, Evliliğimiz boyunca eşimle ikimiz fırça tutup kan aldık. Ayrıksı bire bir şey da bilmeyiz.ö dedi.

Yaklaşık 40 almanak çini sanatçısı Abdülkadir Uçaroğlu, eşi Zuhal Uçaroğlu ile birlikte dahi 33 yıldır fayans çalışmaları yapıyor. Atölyedeki 45 öğrenciye da çini öğreten Uçaroğlu koşa, İstanbul metrosu, Türkmenistan, Japonya ve Almanya’birlikte camilerde çini yaptığını belirtti.

Bu mesleğe eşi Abdülkadir Uçaroğlu ile tanıştıktan sonradan başladıklarını tamlayan Zuhal Uçaroğlu, Eşim, çini ile daha geçmiş ilgileniyordu. Ego onunla tanıştıktan sonraları bu mesleğe başladım ve yaklaşık 33 yıldır uğraşıyorum. O 33 yıl zahir geçti, inanın bilmiyorum. Çünkü çokça sevdiğiniz işi yapınca mesaiye gidiyor kadar olmuyorsunuz. Çini bana haddinden fazla uzaktı, bildiğim bire bir sanat değildi, ama eşimin bu sanatını yürekten yaptığını görünce beni cezbetmeye başladı. Ben çinide insanı görüyorum. Albeni, acı, akarsu, toprak elbette insanda varsa çinide dahi ben bunları görüyorum. Eşim hep ‘Biz aslında tek molekül yapmıyoruz, fırçayı tutuyoruz ve zaman alıyoruz’ der. Bu de beni büyülüyor bağımlı. Bu öğretiyle bir şeyler öğrenip insanlara aktardığınız devir dünyanız eksantrik tıpkı dünya oluyor.dedi.

Eşinin fayans sanatına adsız sansız meçhul çalışmalara başlayıp kendi isteğiyle öğrendiğini belirten Abdülkadir Uçaroğlu da, Ilımlı Asya’dan başlayan bu danışma, gerçekte Türk’ün sili sanatıdır. Benim hayatım bilcümle çiniyle geçti. Çiniden bambaşka aynı husus üstelik bilmem, böyle dahi fayans aşığı tıpkısı insanım. Bu sanatı yaparken kendimi bütün çiniye başladığım yaşta üzere hissediyorum. Haddizatında eşimi birlikte bu sanata ben motivasyon etmedim. Benden gizli gizli icraat yapıp kendini geliştirdi. Biz ilk tanıştığımız birlikte ben bu sanatla ilgiliydim, benden görerek eşimde birlikte alçalma uyandırdı diyerek düşünüyorum. Üste benim yarıda bıraktığım çalışmalara tıpkısı bakıyordum boyanmış amade halde oluyordu o zaman eşimin bu mesleğe başladığını anladım. Evliliğimiz boyunca eşimle ikimiz fırça tutup kan aldık, bambaşka tıpkısı şey birlikte bilmeyiz. Bu hanek başka tıpkısı alemden bize aktarılıyor bizde çiniye aktarıyoruz, bizim vazifemiz budur.ö diye niteleyerek konuştu.

Share: