ATSO Başkanı Bahar’dan turistik işletmelere finansman destek talebi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Büyük Baharat, site turizminin 2022 yılını ziyaretçi sayısında yüzdelik 48 artışla 2019 yılına mail ayrımsız düzeyde tamamlayarak bir sükse sergilediğini, buna karşın kira ve faaliyet başta gelmek amacıyla sabit maliyetlerin artması dolayısıyla birçok işletmenin finansman sıkıntısı yaşamaya başladığını bildirdi.

Turizm muhtevalı bir açıklama yapan ATSO Başkanı Ulvi Ilkbahar, turizm işletmelerinin ayakta kalması ve 2023 sezonuna hazırlanması amacıyla finansman sorununun çözüme kavuşturulmasının mukteza olduğuna dikkat çekti. Ilkbahar, tarımda olduğu üzere turizmde üstelik kredi imkanları ve ifa takviminde mevsimsel mesai koşullarının dikkate alınmasını; BDDK, EPDK, SGK, TBB üzere kurumlar, bankalar ve erke tevzi şirketlerinden özellikle gerçekten işletmeler için finansman ve ifa takvimi geliştirmelerini rica etti.

“6 kamer sınırlanmış işletmeler sabit maliyetlerini karşılamakta zorlanıyor”

“Antalya turizminin 2022 yılını ziyaretçi sayısında yüzde 48 artışla 2019 yılına yakın aynı düzeyde tamamladığını nâkil Başbuğ Ilkbahar, “2022 yılında Rusya Federasyonu ve Ukrayna’da yaşanan gelişmeler Antalya amacıyla hususi ayrımsız durum oluşturmuş, tarifeli seferlerle gelen ziyaretçi sayısı ve uluslararası para aktarımı amaçlı gelişler de artmıştır. bununla birlikte Teşrinisani ve Açıklık aylarında ziyaretçi sayımızın 300 bin gibi tıpkı düzeye çıkmasına karşın Ağustos ayındaki tahminî 2,5 milyon ziyaretçi sayısıyla karşılaştırıldığında devlet namına 12 ay turizm hedefimizin uzağında kaldığı ve turizm faaliyetimizin kış aylarında yüzdelik 80-90 oranında azaldığı görülmektedir. Turizm beldelerimizde haddinden fazla sayıda konaklama tesisi, bakım ve tecim işletmesi Kasım kocaoğlan bakımından işlerini dinlence etmekte ve 6 kamer süresince dirimlik elde etmeden sabit maliyetlerini diremek zorunda kalmaktadırlar” diye niteleyerek konuştu.

Turizmde mevsimsel aylaklık ve olgun hareket gücü kaybı sorunu

Turizmde mevsimsel işsizlik ve bilgili gelişim gücü kaybının ince yıllardır konuşulan ve çözüme kavuşmayan benzeri sevgili olduğuna meni fail Baharat, “Buna arttırma yerine icar, ruh ilkin doğmak için sabit maliyetlerin artması nedeniyle bir nice işletme finansman sıkıntısı bile yaşamaya başlamıştır. Maliyetlerin ve ifa hacimlerinin bu kadar arttığı ayrımsız dönemde finansmana erişimin zorlaşması genişlik çok turizmde sezonluk etkin ve kış aylarında kapanan işletmeleri etkilemeye başlamıştır. İşletmelerin ayakta kalması ve 2023 sezonuna hazırlanması üzere finansman sorununun çözüme kavuşturulması zaruridir. Bu doğrultuda ekincilik sektörü yüreklilik ve ödemelerinde zahir ekim, hasat mevsimleri dikkate alınıyorsa, turizmde de güven imkanları ve ödeme takviminde sezonluk mesai koşullarının dikkate alınmasının zamanı gelmiştir” dedi.

“Kurumlarımızdan yenilikçi çözümler bekliyoruz”

BDDK, EPDK, SGK, TBB üzere kurumların, bankaların, enerji tevzi şirketlerinin bu konuyu değişik ele almasını ve epey işletmeler üzere finansman ve ifa takvimleri geliştirmesini kâm eden Bahar, “Bu çerçevede KGF emniyet paketlerinde mevsimlik çalışan işletmelere dönük tıpkı paket düşünülmeli, işletmelere Mayıs ve Haziran ayına büyüklüğünde ödeme tehir imkanı sağlanmalı, mesleksel yetişek kursları işgücü niteliğini yükselten ve istihdama destek sağlayan henüz serbest aynı çerçeveye kavuşturulmalı, turizm çalışanlarına kış aylarında mesleki eğitim desteği sağlanarak kıygın olmaları önlenmelidir. Kurumlarımızdan sorunları tanıtlamak hesabına bu kabil yenilikçi analizör ihya yönünde daha hayat dolu bir kurum bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. – ANTALYA

Share: