Reisicumhur Erdoğan, cuma namazı namazını Yeni Camide kıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul’birlikte restorasyonu tamamlanarak ibadete açılan Eskimemiş Camide kıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıpranmamış Cami’nin açılışında konuştu:

“Kısaca 358 senedir milyonlarca kişinin yol uğrağı yeri olan Yeni Cami restorasyonu 2016 yılında başlatılmıştır. Bu kapsamda caminin saçak ve kubbelerindeki 175 titrem kurşun değiştirilmiştir. Dış cephesi tamamen temizlenmiştir. Eğin ve revak duvarları güçlendirilmiştir”

“Tarihi çinilerden keder durumda olanlar sökülerek sağlam, açıklık yahut parça kaybı olanlar cins işleriyle tamamlanmıştır. Sundurma kubbelerindeki makule işleri yenileme projesine bakarak yine yapılmıştır”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da restorasyonu tamamlanan Kullanılmamış Cami’nin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan çıkarak küşat töreni düzenlenecek Eminönü’ndeki Yeni Cami’ye geçti. Burada cuma namazını kılan Erdoğan, henüz bilahare açılış töreninde yaptığı konuşmada, zaman tıpkı cuma namazı bayramında olduklarını, böyle tıpkısı hezel gününde tafsilatlı tıpkı süredir tadilat, tamirat ve restorasyonu bitmeme fail Eskimemiş Cami’yi yenilemiş olduklarını söyledi.

Osmanlı Padişahı 3. Murad’ın eşi Safiye Melik eliyle başlatılan Eminönü’ndeki Yeni Cami inşaatının 1665’te Odalık 4. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Odalık aracılığıyla tamamlandığını anlatan Erdoğan, caminin restorasyonu üzerine şu bilgileri verdi:

“Tahminî 358 senedir milyonlarca kişinin yol uğrağı yeri olan Bakir Cami restorasyonu 2016 yılında başlatılmıştır. Bu kapsamda caminin saçak ve kubbelerindeki 175 ton mermi değiştirilmiştir. Dış cephesi baştan sona temizlenmiştir. Üzeri ve revak duvarları güçlendirilmiştir. Özgün malzemelerle yapılmayan içlik ve dışlıklar de aslına akla yatkın şekilde değiştirilmiştir. Mermer çerçeve, iptal, alem ve korkuluklarındaki bozulmalar ve hasarlar giderilmiştir. Tarihi çinilerden dokunaklı durumda olanlar sökülerek sağlamlaştırılmış, mesafe yahut parça kaybı olanlar kalem işleriyle tamamlanmıştır. Sundurma kubbelerindeki cins işleri restorasyon projesine bakarak esasen yapılmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakir Cami’deki anısını anlattı

Erdoğan, camide namazını davranım ederken zeminde kubbeyi seyrettiğinde yepyeni bir Yeni Cami’nin meydana geldiğini Tanrı’a hamdederek gördüğünü dile getirdi. Burada emeği sabık tüm mimarlara ve sanatkarlara şahsı, milleti, para teşkilatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine teşekkürname fail Erdoğan, şöyle konuştu:

“Çünkü Eskimemiş Cami, öyle aynı kenara konulacak cami değil. Burada benim dahi hatıram var. İmam hatip okulu dördüncü sınıfta okurken ayrımsız Porte Gecesi burada Feyzullah Hoca’mızla mevize verdik. Tıpkısı öğüt o verdi, arkasından ego bitmeme ettim, bir öğüt birlikte ego verdim. Nerelerden nerelere geldik. ve Yeni Cami’nin bizde hakeza tıpkısı hatırası da var. Rabb’im uçurum yardımcımız olsun. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi sürekli kılsın ve bu birlik el birliği bizim sunu şişman bayramımız olacak inşallah. Sizleri birliğimizde, beraberliğimizde daim kendisine bu yola devamınızı özellikle istiyorum. Sizleri Tanrı’a gönül ediyorum. Bütün şehitlerimiz amacıyla elkızı birer Fatiha okuyalım diyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Müftüsü Berrak Arpaguş’un duasının arkası sıra beraberindekilerle kurdele keserek caminin açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, kurdele kesimi sırasında, “Mecmu dünya Müslümanlarını, Yeni Cami’miz inşallah hizmette unutulmayacak anılarla inanıyorum ki bu güzel mekanda ağırlayacaktır. evet Allah, Bismillah.” ifadelerini kullandı.

Açılışa Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, SELIM Öğür umumi başbuğ yardımcıları, milletvekilleri, şehremaneti başkanları, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Güven Müdürü Yengi Denizköpüğü, AK Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve vatandaşlar katıldı.

Share: