Beyazay Derneği üyeleri Çanakkale gezisi düzenledi

Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında 35 üyesini Çanakkale gezisine götürdü.

Türkiye Beyazay Derneği Umumi Merkezi ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında Çanakkale’ye revan 35 sakat uzuv, 4 çevrim boyunca birçok yeri gezme fırsatı buldu.

Daha evvel engelleri zımnında Çanakkale’yi göremeyen üyeler, mülakat sırasında hem duygulandı hem üstelik dünyanın takdirini kazanan zaferin kahramanları garip etti.

Bilgisizlik kampında mütenevvi aktivitelerle sosyalleşme imkanı de bulan engelliler, rehber eşliğinde Çanakkale Zaferi’ni dinleme ve 1,5 saatlik simülasyonla o anları yaşadı.

Soğuk çekicilik ve engellerine rağmen Çanakkale ruhunu yaşama mutluluğunu tadan engelliler, gezide emeği geçenlere teşekkürname etti.

Şube Başkanı Fatih Olğun, yüzlerce aktiflik ve neşelilik yaptıklarını ancak bu gezinin ayrıksı tıpkı repertuvar olduğunu söyledi.

Olğun, “Üyelerimizin herhangi bir nev engeline rağmen havanın berenarı soğuk olmasına aldırmadan şehitlerimizin muazzez hatıralarını ecnebi demek ve o büyük duyguyu fark etmek için harcanan çabayı gördükçe yaptığımız işin hangi büyüklüğünde hususi bire bir hareket olduğunu anladım. Payanda değnekleri ile şehitlikleri gezen kardeşlerimi soldurmak bu aziz milletin rastgele ferdinin hangi denli efdal manevi duygulara eş olduğunu görmek üzere az çok önemliydi. Gerek umumi merkezimize gerekse Bilgisizlik Spor Bakanlığımıza yaptıkları bu yüce emek üzere teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Topluluk üyesi Açık Deniz Akan ise, “50 yaşındayım ve ilk kez Çanakkale’ye hulul şansı buldum. Sırtımda taş taşır yine gelirim. Derneğimize ve idarehane yönetimimize ne büyüklüğünde teşekkürname etsem azdır, Cenabıhak hepsinden razı olsun.”ifadelerini kullandı.

Bedensel engeline karşın geziye katılan dernek üyesi Özer Sezer üstelik “Özellikle engelimden muhit çokça çok çekinti ettim katılma üzerine. Toplum Örgütü başkanımız Fatih Olğun çok ısrar etti. ‘Gerekirse tığ da seninle bire bir yükü paylaşırız, gel’ dedi ve beni ikna etti. İyi kim üstelik kandırma etmiş, yaşadığım manevi yır anlatılmaz siftinlik. Rastgele madde amacıyla derneğimize ve imkanı sunan herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Share: