Bakan Özer’den mesleki ve beceri liselerin LGS başarısına vurgu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sıra sonuçlarına göre mesleksel ve ustalık Anadolu liselerinin yüzde 1’lik başarı diliminden mektepli alarak tarihi aynı başarıya imza attığını bildirdi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığından (MEB) yapılan bağlanmış açıklamada, LGS numara sonuçlarının açıklanmasının peşi sıra savunma sanayi, siber düzenlilik, yazılım, havacılık, medya kabil ayrımlı alanlarda terbiye veren mesleki ve ustalık Rum liselerine öğrencilerin balaban sargı gösterdiği tabir edildi.

Siber güvenlik alanında “siber muhafızlar” yetişen Pendik Teknopark MTAL, bu yıl ilk defa öğrenci alan Demirören Iletişim Araçları MTAL, ASELSAN MTAL, Arnavutköy İstanbul Havalimanı MTAL ve İTÜ MTAL’in yüzde 1’lik dilimle öğrenci alarak gençlerin tercihi olduğu bildirildi.

– “Türkiye’da mesleksel eğitimle ait algıyı aksine çevirdi”

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Bakan Özer, Türkiye’nin birçok alanda hareketli yaparken, okulların de günün teknolojisine makul ayrımsız şekilde tasarım edildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Defans endüstri, siber güvenlik, havacılık, sınırlı mekanik ve iletişim araçları alanında olduğu kabilinden bir nice farklı alanda mektepli yetiştiren mesleki ve teknik liselerini devreye soktuk. Bunun kabil bir nice alanda diğer iz liselerine bile cila model olabilecek okullar açtık. Bu, Türkiye’üstelik mesleki eğitimle ilgili algıyı bilakis çevirdi. Zaman imdi mesleksel eğitimi, başarılarıyla konuşuyoruz.”

LGS künde sonuçlarının açıklanmasının ardından mesleksel ve teknik Anadolu liselerine yönelimlerin artarak devam ettiğini belirten Özer, bu liselerin yüzdelik 1’lik başarı diliminden öğrenci alarak tarihi ayrımsız başarıya imza attığını vurguladı.

Mesleksel eğitimi henüz canlı ağıl getireceklerini tamlayan Özer, şunları kaydetti:

“Henüz başlangıçta ASELSAN Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi, Konya ASELSAN Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleki ve Beceri Rum Lisesi ve İTÜ Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi yüzdelik 1’lik muvaffakiyet diliminden öğrenci almışlardı ve çıktı akademik namına liyakatli öğrencilerin mesleki teknik eğitime yönelimlerinin ne büyüklüğünde arttığını göstermişlerdi. Bu yıl bunlara bodur müddet geçmiş açmış olduğumuz Demirören Iletişim Araçları Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi da katıldı ve ilk kez genişlik efdal puanla mesleki eğitimde öğrenci almayı başardı.

Vakit Kaybetmeden sınavlı okullarda değil benzeri zamanda sınavsız, evcil yerleştirmede de alelhusus TOBB’la, İSO’yla İTO’yla, ATO’yla, ASO’yla teşrikimesai içerisinde yürütmüş olduğumuz patika liselerinde doluluk oranlarının yüzdelik 100’e ulaştığını görüyoruz. Sıradan mesleki eğitime bölüm temsilcilerini hangi büyüklüğünde karışma edersek süreçlerin hangi büyüklüğünde kudretli aynı şekilde yönetildiğini göstermesi anlamında bile çok gelişmemiş sürede meyvesini veren tıpkı sonuçla alın karşıyayız. İnşallah bu aksiyon birliklerini arttırarak, güçlendirerek mesleksel eğitimi haddinden fazla elan faal hale getireceğiz.”

Share: