4 kişilik ailenin fukaralık sınırı 22 bin 280 liralık oldu

TÜRK-İŞ’in araştırmasında, temmuz ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 840 liralık, zaruret sınırı 22 bin 280 liralık olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’in, çalışanların antant koşullarını hazfetmek ve anne gerekseme maddelerindeki karşılık değişikliğinin ev bütçesine yansımalarını tespit etmek amacıyla gelişigüzel ay yaptığı “Açlık ve Yokluk Sınırı Araştırması”nın Orak Ayı 2022 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya bakarak, bu kamer 4 kişilik ailenin dosdoğru, kararlı ve tam beslenebilmesi için yapması gereken azık harcaması tutarını tabir fail “kıtlık sınırı” 6 bin 840 teklik oldu.

Besin ile giyim, bölük, erişim, yetişek, esenlik ve tıpkı ihtiyaçlar üzere yapılması zorunlu sair harcamaların toplam tutarına balya gelen “verimsizlik sınırı” ise 22 bin 280 teklik yerine hesaplandı. Bekar benzeri çalışanın “birey maliyeti” mahiye 8 bin 930 teklik yerine belirlendi.

Ankara’bile tüvana 4 şahsiyet ailenin besin için yapması gereken minimal gider tutarı, bire bir önceki taban göre yüzdelik 7,01 artarken, sonuç 12 ay itibarıyla artış oranı yüzdelik 128,44 oldu.

– Ortalama semere kilo fiyatı tahminî 16,95 liralık oldu

Araştırmaya göre, girdi ve tedarik maliyetlerinin dahi artmasıyla orak ayı ayında birlikte hem benzin hem peynir fiyatları arttı. Yoğurt fiyatı çakılı kalırken, peynirde benzeri maaş remiks yüzdelik 10 namına tayin edildi.

Kuzu eti yüzde 10, balık hitit yüzde 12, er bezi yüzde 26, nohut yüzde 14, sıska fasulye yüzde 12, yeşil mercimek yüzde 8 arttı. Al yasmık ve tavuk fiyatları az ayrımsız tutar artış gösterirken, yağlı tohumların fiyatı değişmedi. Dana hitit fiyatı, kurban bayramı cihetiyle oluşan istek azalması zımnında yüzdelik 2 azaldı.

Bulgur, un, irmik fiyatlarının cümlesi yükseldi. Makarna yüzdelik 10, geçen kamer yüzde 14 zamlanan pirincin fiyatı ise gine aynı oranda arttı. Ankara’üstelik 200 gram normal aldatmak yüzde 33 artışla 4 lira olurken, anılmış Ankara simidi bu ay 5 liradan satılmaya başlandı.

Taraf pazarlarında maydanoz, kıvırcık marul gibi salata yeşillikleri ve gudde, ıspanak kabilinden yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları arttı. Patatesin kilogramı ortalama 11 liraya çıkarken, sıska soğanın sayı farkı fiyatı de yüzdelik 18 artışla 10 liraya yükseldi. Börülce, bezelye, barbunya, fasulye fiyatları gerilerken, yaz sebzelerinden domates, biber, yeregeçen zamlandı. Averaj göveri kilo fiyatı 14,17 lira, averaj meyve kilo fiyatı ise 16,95 liralık oldu.

Temel yağ ürünleri grubunda kâin ürünlerin tamamının fiyatı artarken, margarine bir ayda yüzde 10 remiks geldi.

Öz, ıhlamur, şeker, reçel, bal, siyah ve yeşil zeytinin fiyatı yükselirken, pekmezin fiyatı geriledi. Sodyum Klorür yüzdelik 12, baharatlar yüzdelik 11, salça yüzdelik 10 zamlandı.

Share: