İçişleri Bakanlığından spor kulübü derneklerine ait açıklama

Türkiye genelindeki 18 bin 44 spor kulübü derneğinin aksiyon ve işlemlerine yönelik dosyalar, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığına devredildi

İçişleri Bakanlığı, 18 bin 44 spor kulübü derneğinin iş ve işlemlerine müteveccih dosyaların Toyluk ve Spor Bakanlığına devredildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, 18 bin 44 spor kulübü derneğinin aksiyon ve işlemlerine müteveccih dosyaların Toyluk ve Spor Bakanlığına devredildiği, kulüplerin denetleme, müzaheret cem, kılavuzluk, izne tabi sözcük kullanımı kabilinden işlemlerin ise İçişleri Bakanlığınca yürütülmeye bitmeme edileceği kaydedildi.

Açıklamada, 26 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’üstelik yayımlanan 7405 sınırlanmış Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile spor kulüplerinin kullanılmamış bir hükmi şahsiyet kazandığı hatırlatıldı.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle dernek statüsünde kâin spor kulüplerinin, Cahillik ve Spor Bakanlığı veya Türkiye Ayak Topu Federasyonuna tescilleri kâin spor kulüplerinin, Gençlik ve Spor Bakanlığına dosya zaman konfirmasyon işlemlerinin kanunda belirtilen sürede tamamlandığı, bu süreçten sonraları spor kulüplerinin hisse senedi ve işlemlerinin Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığınca yürütüleceği aktarıldı.

– Denetim ve delalet hizmeti İçişleri Bakanlığınca yürütülecek

7405 dar Kanun’un 13’üncü ile 5253 dar Kanun’un 19’uncu maddeleri mucibince spor kulüplerine müteveccih denetim ve kösemenlik hizmetleri İçişleri Bakanlığınca ve yerel yönetim amirliklerince da yürütülmeye bitmeme edileceği tamlanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“söz konusu Kanun’un 25’inci maddesi göre spor kulüplerinin adlarında izne bağımlı kelimelerin (Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet Altını, Atatürk, Mustafa Eksiksizlik, Şehit, Gazi) kullanılması İçişleri Bakanlığının iznine bağımlı olmaya devam edecek.

Ecnebi STK’ların spor kulüpleri ile iş birliğinde İçişleri Bakanlığı’ndan; spor kulüplerinin mahdut, pansiyon ve lokal açmalarında yerel yönetim amirliklerinden müsaade alınması hususu bitmeme edecek. 2860 dar Yardım Çokluk Kanunu uyarınca spor kulüplerinin müzaheret toplama iş ve işlemleri yeniden Bakanlığımız ve mülki idare amirliklerince yürütülecek.

Antrparantez ilgilendiren spor kulüplerine dernek statüsünde olmalarından kaynaklı e-Azamet üzerindeki sunulan hizmetler (e-üyelik, e-nizamname, e- alındı belgesi, e-umumi asamble ve yönetim kurulu, e-matbaa, e-elektrik belgesi, e-yetersiz dışı arkalama etme bildirimi, dernek üyeliği sorgulama ve sonlandırma vb.) yapılan ant işlemi cihetiyle sonlandırılacak.”

Share: