Aşçılık programına, işin mutfağını öğretecek adaylar başvuramıyor

Düzce Üniversitesi Aşçılık üzere car ettiği üç öğretim görevlisi kadrosunda alanla doğrudan uyumlu olan Gastronomi bölümü mezunlarına şans vermedi!

Kamuya Girişte Adalet ve Aktöre Sorunu” antetli yazımızda; Anayasanın 70 inci maddesi meydan düzlük; “Temas Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez.” hükmüne çevirme yaparak, sınırlı benzeri kişiyi amme hizmetine almaya müteveccih getirilen özel şartlar ile beherglas Türk vatandaşının eşit şartlarda kamu hizmetine girme hakkının elinden alındığını rapor etmiştik.

Buradan hareketle, serencam günlerde kâh departman mezunlarına hükümsüzlük yapılan alımlara dikkat çekerek, zar edilen kadrolara gördükleri öğrenimle başvurabilecek kâmil insanlar mevcut iken, başkaca sair ilgilendiren alanlardan kurum yapılmasının yarattığı mağduriyetleri gündeme getirmeye çaba ediyoruz.

Bu yazımızda birlikte, Düzce Üniversitesi marifetiyle 10 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’birlikte yayımlanan öğretim elemanı ilanında, Gölyaka Çığır Yüksekokulu Otel, Aşçı ve İkram Hizmetleri Aşçılık Programında düzlük verilen 3 (üç) öğretim görevlisi kadrosu üzerinden tıpkısı mağduriyeti dile getireceğiz.

söz konusu kadrolardaki hususi şartları incelediğimizde sırasıyla;
GIDA MÜHENDİSLİĞİ lisans mezunu, MEB Aşçılık Maharet, MEB Pasta ve Şekerli Yapımı Teknik, MEB Mahir Öğreticilik belgelerine erbap ve lisans eğitimi sonrası alanında genişlik beş altı ilkokul (5) sene tecrübeye iyesi olmak.
TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK lisans mezunu, aynı alanda tezli faziletli lisans yapmış, Uluslararası Aşçılık (USEF) ve MEB Geleneksel Türk Mutfağı belgelerine sahip olmak,
TAGADDI VE DİYETETİK lisans mezunu, Gıda Güvenliği ve Mutfak Çalışanlarının İş Güvenliği üstüne çalışmış ve alanında lisans sonrası yeryüzü az iki (2) sene tecrübeye sahip olmak,
şeklinde yer aldığını görüyoruz.

YKS 2020 yılı kapan bilgilerine baktığımızda, ilişkin programın elan mektepli alımı yapmadığı, bahsi sabık üç kadroya yapılacak alımlar neticesinde asgari kadro şartının sağlanacağı görülmektedir.

Kadro ilanlarında belirtilen üç kürsü da Aşçılık programıyla kısmen ahenkli olmakla birlikte, esasta bindi niteliğinde 1-2 pasaj taraf dersleri verebilirler. Tamamıyla 1-2 ders amacıyla programda abes istihdam yaratmaktansa aşçılık programının bile sadık olduğu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümünde bulunan yahut Keyif Bilimleri Fakültesi, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu talim üyelerinden yararlanılması gerekmez miydi?

Aşçılık Programının genel olarak kuruluş misyon ve hedeflerine bakarsak Gastronomi ve Aş Damı üzerine çok aşkın fehva karşımıza çıkıyor; fakat biz denk namına Düzce ilinin çevresinde Üniversiteleri incelediğimizde;

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi “İki almanak aşçılık eğitimi boyunca öğrenciler, mutfak sanatının ve gastronomi biliminin bütün inceliklerine cemaat, nitelikli şefler kendisine yetiştirilmektedir. Zaman okulumuzdan mezun yüzlerce aşçıbaşı dünyanın herhangi bir durumunda çalışmakta, ülkemizi ve Türk Mutfağı’nı başarıyla sahne etmektedir.”

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi “Aşçılık alanında mesleksel, akademik bilgi ve beceriler kazanmış, Türk mutfağı ve Dünya aş damı türleri ile ilişik kuramsal ve kılgı bilgi ve birikimleri doğrultusunda milletler arası alanda rakiplik edebilen, değişik ülkelerden meslektaşlarıyla iletişim kurabilecek çevirgeç gücüne ehil kalifiye aş damı şefleri yetiştirmektir.”

Sakarya Kullanışlı Ulum Üniversitesi “Turizm ve kayıt meşrubat sektörünün aksiyon gereklerine cemaat Türk ve dünya mutfaklarını alim, becerikli sektörün gerekseme duyacağı vukuf beceriye topluluk, sektörde çalışabilecek nitelikli aş damı elemanlarının yetiştirilmesi hedeflenmiştir.”

şeklinde tabir etmişler.

Diğer bir bahis ise Aşçılık Programı mezunlarının istihdam edilecekleri yerler genel olarak; “Ötede otel ve restoranlar, catering firmaları, havayolu, şimendifer ve cruise sefine mutfakları gibi uluslar arası format haiz kuruluşlarda birlikte miftah eğitimleri yardımıyla iş bulabilme olanağına sahiptirler. Bunun birlikte kişi işyerlerini açarak şart-meşrubat alanında “Chef Patron” yerine işveren konumunda olabilirler.”

“Türkiye ve dünyanın birçok noktasında otel ve restoran işletmeleri, amme çekicilik ve kuruluşlarının aş damı ve eşya meşrubat bölümlerinde, bastırık üstlenebilecek ve/yahut kanuncu şartları sağladıktan sonra öz adına aksiyon yeri açıp çalıştırabilecek nitelikli meydanlık herif gücü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarıyıllık tıpkı yükseköğretim programıdır.”

“Aşçılar lokantalarda, konaklama yerlerinin, şişman yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, kemirmek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler.”

KAPAT X

şeklinde düz almıştır.

Şartlarında “Aşçılık Tecrübesi”de istenmediğini gördüğümüz car sonucunda alınacak kişilerin bu programdan aslında çığır elemanı adına çıkışlı olması gereken öğrencilere işin mutfağını yani uygulamasını elbet öğreteceklerini haddinden fazla merak ettiğimiz kabilinden bu programın hep derslerini verebilecek yetkinlikte olan “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” lisans mezunlarına benzeri kadroda de müracaat şansı tanınması özen çekmektedir. Aşçılık programından çıkışlı olanların “Gastronomi ve Aş Damı Sanatları” bölümüne DGS ile geçişi birlikte gibi iken, ilgilendiren lisans programından çıkışlı olanların Aşçılık programında istihdam edilememesi antagonizma aynı ebat oluşturmaktadır.

Ayrıca anlatım ettiğimiz Mutfak konusuna Üniversitenin, başkaca ilgilendiren MYO’nun kendi gözünden baktıktan sonradan şöyle aynı şey söyleyelim; Üniversitemiz Gölyaka MYO’dahi Aşçılar Aş Damı Hünerlerini Sergiledi antetli haberlerinde “Aş Damı Sanatı Uygulamaları” etkinliği düzenlediklerini ve “…aş damı sanatına ilgilendiren yeteneklerini sergiledi. Yiyecek meşrubat sanatına dair delici ayrımsız kılgısal gösteriye imza atan aşçılar, mutfaktaki hünerlerini konuşturdu…” ifadelerini kullanırken ilanlarında bu alana yer vermeden öğrencilerinden altını çizdiğimiz mutfaktaki hünerlerini! pekâlâ sergilemelerini düşünüyorlar?

Akıbet yerine, Yükseköğretim Kurulu yoluyla uzmanlık alanı kendisine belirlenen Aşçılık programında dört sene boyunca aldıkları eğitimle yetkinlik kazanan Gastronomi mezunları hesabına Düzce Üniversitesinin ilanını güncellemesi hususunu dikkatlerine sunuyoruz.

Share: