Ahmet Kaya: Minimum Ücrete Yüzde 54 Remiks Fail İktidarın Açar Araştırı Ücretlerine Yüzdelik 122,9 Bindirim Yapması Hangi Akılla Hangi Vicdanla İzah Edilebilir

CHP Trabzon Mebus Ahmet Kaya, “Asgari ücrete yüzde 54 nispetinde yapılan zammı şişman artım yerine millete ikram fail bu iktidarın çevirici sondaj ücretlerine yüzdelik 122,9 nispetinde remiks yapması hangi akılla hangi vicdanla hangi matematikle izah edilebilir değildir” dedi.

Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda mazi yaptığı konuşmada, açkı etüt ücretlerine bu yıl yapılan yüzde 122,9 oranındaki zammı eleştirdi. Kayaç, şunları söyledi:

“İYİ Fırka grubunun şalter muayene ücretlerindeki çoğalma ve vatandaşların sorunlarının araştırılması konusundaki araştırma önergesi üstüne hezel aldım. Okuyunca elbette komütatör tetebbu ücretlerindeki artma ifadesi var. Arkadaşlar, yüzde 122,9 nispetindeki bir rakamı artış adına nitelemek hangi büyüklüğünde akıllıca, ne kadar insaflı benzeri yaklaşım? Türkçesi ben, bunu tıpkısı artım değil, tıpkısı rezalet yerine; vatandaşa, millete bire bir gâvurluk kendisine değerlendiriyorum. Ülkede zaman devletin resmi kurumunun açıkladığı pahalılık rakamı yüzdelik 65,27 iken, bu ülkenin emeklisine, bu ülkenin memuruna yüzdelik 30 zammı şişman ayrımsız zam yerine, ayrımsız armağan yerine erk millete sunarken, minimum ücrete yüzdelik 54 nispetinde yapılan zammı balaban çoğalma namına millete ikram fail bu iktidarın çevirici taharri ücretlerine yüzdelik 122,9 nispetinde remiks yapması hangi akılla hangi vicdanla hangi matematikle izah edilebilir değildir.”

“20 YILLIK ÖZELLEŞTİRME BEDELİ 1 YILDA ÇIKTI”

Sizlerin dahi bildiğiniz kadar ülkemizde, AKP iktidarından ilk, üste 2005 yılına kadar şalter araştırma hizmetleri Karayolları Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılıyordu. AKP iktidarı, ‘babalar üzere satarız’ anlayışının bire bir yansıması yerine şalter etüt istasyonlarımızı bile 2005 yılında özelleştirdi. 20 yıllık benzeri antant imzalandı Alman ve İngiliz firmalarıyla. İçlerinde Doğuş Holding’in bile olduğu tıpkı konsorsiyumla ve 613 milyon 500 bin dolara aynı barışma imzalandı. Sonrasında bu karşılık pahalı geldi, yüzdelik 10’luk aynı indirim yapılarak bu kıymet 552 milyon 150 bin dolara indirildi. İlk bakışta dolgunca para adına görülebilir amma rüfeka, sadece bu sene, hesabını yaptık, kestirmece olarak söylüyorum, 12 milyon 400 bin aracın sondaj edileceği bilgisi var. Rakamları beş altı evvel söyledik. Yüzdelik 122,9 nispetinde benzeri artma bu yılki anahtar muayene ecir rakamlarına yansıtıldığı zaman hangi büyüklüğünde ayrımsız para toplanacak diye baktık. Yaklaşık 14 bilyon teklik kabil bir paranın bu sene amacıyla açar taharri ücretlerinden toplanacağını, dolar kuruna böldüğümüz devir tahminî 700 milyon dolar gibi aynı gelir elde edileceğini gördük. Ne kadara özelleştirmiştik? 552 milyon dolara. Düşünebiliyor musunuz ihvan, yemeden içmeden bu yıl tahminî 700 milyon dolar kabilinden ayrımsız miktar dirimsel elde edilecek açacak tetkik istasyonlarından. Amma biz, bu seçilmiş kurumumuzu, bir inhisar oluşturarak piyasadaki rekabeti ortadan kaldırma pahasına 552 milyon dolara, ağırlıklı yabancılara, resmen peşkeş çekmişiz. Tabii burada şunu üstelik beyan etmek geçişsiz; bu misil içre devlete ödenecek hisseler ve pres giderleri düşünülmemiş.

“TEK BİR CIVATA SIKMADAN BİN 130 LİRA ALIYORLAR”

Ortada düpedüz benzeri soygun var. Vatandaşın ödeyemeyeceği benzeri yükü, tıpkısı külfeti vatandaşın sırtına yüklemişiz. Buna izleyici kalmamalıyız. Yani ‘bu çevirici tetebbu istasyonlarını özelleştirdik; bu özel benzeri şeriklik, buna ayrımsız madde yapamayız’ demememiz lazım ve vatandaşa yüklenen bu ölçüsüz yükün karşısında hep birlikte durup bu rakamların indirilmesine koruyucu olmamız geçişsiz. Bakın, çevirici taharri istasyonlarında yapılan muayenelerin iş süresi, düzlük yer tadilat gösterse üstelik ortalama 10-15 dakikalık beş on. Bunun karşılığında arkadaşlar, 2023 yılında araba, minibüs ve kamyonetlerden alınacak ecir bin 130 liralık. Bir cıvata sıkmadan, tek bakım vermeden aynı araçtan bin 130 liralık alacağız. Emeklinin saraka ikramiyesi hangi kadardı? Bin liralık. Yani saraka ikramiyesiyle tekaüt, çevirici muayene ücretini ödeyemez ağıl gelmiştir.”

Share: