47 bin 825 ücretli sarıklı çalışıyor

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Cebbar, öğretmen atamalarına ait, 2015’te kamuya hep 74 bin personel alınacağını belirterek, “Bunun içerisinden ne antlaşma ve hangi kadar bize tahsis edilir o Kabine’nun kararında” dedi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Nabi Avcı, öğretmen atamalarına ilişik, 2015’te kamuya mecmu 74 bin personel alınacağını belirterek, “Bunun içerisinden hangi ant ve hangi büyüklüğünde bize tahsis edilir o Hükûmet’nun kararında” dedi.

Orion, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Milli Yetişek Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesine ait milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bütçede öğretmenlere tahsis edilen takım sayısı ve Şubat ayında tayin yapılıp yapılmayacağına ilişik soru konusunda Cebbar, son atamada 40 bin kadroyu kullandıklarını anlatım etti.

Bu süreçte engelli öğretmenlerin atamasının bile gerçekleştirildiğini nâkil Avcı, kestirmece 29 bin öğretmenin Doğu Küçük Asya ve Güney Maşrık Küçük Asya Bölgesindeki 23 ile atandıklarını kaydetti. Avcı, bu bölgelerdeki öğretmen düzgü ekip doluluk oranının Türkiye ortalamasının üstüne çıktığını rapor etti.

Kürtçe sarıklı atamasının illet yapılmadığına ilişik bir soruya Orion, “İlk sefer bu yıl yaptık. Kopya tam değil. 18 düzgü verildi, 17 nasıp yapıldı. 18 norm ekip karşılığında 17 yaşama görevlendirildi. Kırmanci ve Zazakide” yanıtını verdi.

Hoca maaşlarının OECD üyeleri ile karşılaştırılmasına ilgili soru üstüne Orion, şu ifadeleri kullandı:

“OECD’nin 2014 raporuna bakarak Türkiye’deki öğretmenler arsıulusal standartlara bakarak bağan maaş alıyorlar. Ancak Türkiye standartlarına göre sarıklı ücretlerinin az çok ferah olduğu değerlendirilmektedir. Aynı rapora göre 15 almanak tecrübeli ayrımsız öğretmenin almanak ücreti OECD ortalamasında 39 bin KUL doları, Türkiye ortalaması 26 bin BENDE doları. Türkiye standartlarında 15 yıllık, tecrübeli ve minimum eğitime erbap tıpkı ilkokul öğretmeninin maaşı, kül zamanlı, cümle bölüm müteharrik bire bir yüksek tedrisat derecesine cemaat 25-64 yaş grubundaki gayrı çalışanların averaj almanak kazancına göre yüzde 9 elan aşkın. Ortaokul öğretmenleri ise gözyaşı grupları içerisinde üniversite eğitimine ehil olanlardan yüzde 13 elan aşkın kazanıyorlar.”

2015te öğretmen ataması olacak mı ve hangi zaman yapılacak? şeklindeki soru üzerine bile Nazır Orion, 2015’te kamuya bütün 74 bin personel alınacağını belirterek, “Bunun içerisinden ne zaman ve ne büyüklüğünde bize tahsis edilir o Kabine’nun kararında” dedi.

“Ocakta mı muhtemelen olacak?” şeklindeki soruya birlikte Avcı, “Bilmiyorum bundan sonra o Hükûmet’nun gündeminde. Nedeniyle Hükûmet’nu bağlayacak benzeri ifadede de bulunmam hatalı evet. Kabine gündemini dahi Başvekillik belirler” diyerek kıymet verdi.

Ne büyüklüğünde murat ilettiklerinin sorulması konusunda Orion, henüz bire bir istek iletmediklerini kaydetti.

Bakan Avcı, “74 bin kol var. Bize kalsa 105 bin murat ederiz. Hep şeyimizi kapatırız. Benzeri daha birlikte burada bu konu konuşulmaz” şeklinde konuştu.

Millî Sarıklı Strateji Belgesi’ne dayalı soruya bedel da Orion, belgenin Milli Eğitim Şurası’nda degaje katılımla ele alındıktan sonraları bilahare açıklanacağını söyledi.

Ücretli öğretmen sayısına üstelik değinen Cebbar, “Öğretmen açığı tahminî 110 bin, ücretli hoca sayısı bugün bakımından 47 bin 825” dedi.

Share: