3 asırlık konakta yüzyıllardır bire bir gelenek yaşatılıyor

3 yüzyıllık konakta yüzyıllardır bire bir anane yaşatılıyor

Sivas’ın Harmancık köyün üstelik bulunan ve kestirmece 275 yıllık olduğu memul köy odasında 275 yıldır ‘köy odası sohbetleri’ geleneği yaşatılıyor

SİVAS – Sivas’ın Harmancık köyün üstelik bulunan ve kestirmece 275 almanak olduğu memul karye odasında 275 yıldır ‘karye odası sohbetleri’ geleneği yaşatılıyor.

Sivas site merkezine uzaklığı 30 kilometre olan Harmancık köyü tarihi karye odasıyla dikkat çekiyor. 275 yıl önce bir Ermeni uz tarafından yapıldığı bilinen bu tarihi köy odası tavan işlemeleriyle görenleri sarhoş ediyor. Mukaddema oldukça ağır tıpkı şekilde geçer not bu delik günümüzde derinti, düğün ve cenaze merasimlerinde kullanılıyor. Köyün yaşlıları tarafından ‘Müdürler odası’ ismi sunulan bu tarihi ortamda 275 yıl ilk başlayan ‘karye odası sohbetleri’ geleneğini dahi yaşatılıyor.

“iyi kötü gelişigüzel molekül bu odada konuşuluyor”

Tarihi odanın sahiplerinden Durmuş Sağır, köyde acı tatlı hangi oluyorsa bu basar da görüşüldüğünü söyleyerek, ” Bura elimizde olan tapuya göre 275 almanak. Tapunun arkasında üstelik duası kayran alıyor. Tercüme ettirdik duası şöyle ; “Yarabbi buraya gidip gelenleri kem ika. Buraya ki hizmetkarlık yapıyorsa mekanını cennet eyle” tapunun arkasındaki dua böyle. Odayı Ermeni ateş parçası yapmış. 4 ayrı tavan deseni var. Burası misafirhane, toplumun köyün mekanı. Köyümüzde iyi kötü hangi olabiliyorsa bu mekanda olur” dedi.

Eskileri elgin edince ayn yaşlarına hakim olamadı

Köy sakini Büyük Sağır, bu karye odasında evveli kardeşçe edenlerden kimsenin kalmadığını ifade ederek, ” Bu delik de vaktiyle erkân otururlardı. Bura haddinden fazla fazla dolar, çekişme okurlardı. Kuran-ı Selek okunur sohbet edilirdi. Aşıklar gelir ırlamak söylerdi. Köyde kıraathane namevcut. Güruh zamanlarında burada toplanıyoruz. Oturup kardeş kardeş ediyoruz. Köyde yer buğulanmış ben kaldım. Eski günleri düşündüğüm antlaşma ağlıyorum. Vaktiyle burası ağzına kadar dolardı. Vaktiyle çarpışma okurlardı deminden kalmadı. Cümle ailesinin dibinde monitör izliyor başka tıpkısı şey olmuyor” diyerek konuştu.

Geleneği bitmeme ettiriyorlar

Köy sakini Hasan Topçu, karye odası sohbetlerini devam ettirdiklerini rapor edip, “İhtiyar ve çoluk çocuk burada toplanıp muhabbet ederlerdi. Bibi o uyum devam etmektedir. Köyümüzde fazla ihtiyar yok. 5-6 gönül yine geliyoruz bu boşluk bile sohbetlerimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: