Sivas’ta Karye Dirim Merkezleri’nin sayısı artırılacak

Sivas’ta aşama sayısı 10’un üstünde olan köylerdeki eski köy okullarının yeniden eğitim bilimi-öğretime açılması amacıyla çalışma başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, Milli Terbiye Bakanlığınca hayata geçirilen “Karye Hayat Merkezleri Projesi” kapsamında Sivas’ta kapalı mevcut karye okullarının tespiti tamamlandı.

Proje kapsamında elan önceki Sivas’ta 51 eski köy okulu baştan yetişek-öğretime açılırken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatlarıyla ati üç kamer zarfında Türkiye’deki hane sayısı 10’un altında olmayan ve köy okulu sadık olan kamu okullar baştan hizmete açılacak.

Sivas Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen icraat kapsamında diyar genelinde şartları haiz 41 köy okulu belirleme edildi. Okulların bakım-onarım, çöz tefrişat ve yer düzenlemelerine yönelik gerekseme analizleri üstelik yapılarak, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak değerlendirmenin peşi sıra açılması akıllıca görülen okullar amacıyla mukabele aktarılacak.

Köy Yaşam Merkezlerinde oluşturulan temel sınıflarında bildirme az 5 öğrenciye, ilkokulda ise mektepli sayısına bakılmaksızın eğitim bilimi imkanı sağlanıyor. İl genelinde etkin bulunan 51 Karye Dirim Merkezi”nde oluşturulan anasınıflarında 76, ilkokulda ise 356 mektepli yetişek görüyor.

Bugüne büyüklüğünde Karye Hayat Merkezlerinde mecmu 70 kurs düzenlenirken, bu kurslardan bin 103 vatandaş faydalandı.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, Köy Yaşam Merkezleri projesinin Sivas’ta başarıyla uygulandığını ifade ederek, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı tarafından uygulamanın yaygınlaştırılacak olmasının sonuç derece makro olduğunu belirtti.

Projenin köylerde büyük deste gördüğünü nâkil Parıltı, “Köy Yaşam Merkezlerimizi vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz amacıyla çok amaçlı merkezler haline getirme hususunda özenle çalışıyoruz. Devletimizin imkanları ile bu merkezleri henüz da canlı kuzuluk getireceğiz. Projenin köylerimize kazandırılmasında büyük katkıları olan Milli Terbiye Bakanımız Mahmut Özer ve ekibine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: