Sivas’taki kuş vakfiyesi 8 asırdır ayakta

Sivas’taki kuş vakfiyesi 8 asırdır ayakta

Sivas’ta 8 çağ önce Sivas Celil Caminin inşasıyla kurulan vakfiye üzerinden toplanan sadakalarla kuşlar yemleniyor

SİVAS – Sivas’ta 8 asır evvel Sivas Celil Caminin inşasıyla kurulan vakfiye üzerinden toplanan sadakalarla kuşlar yemleniyor.

Sivas Celil Cami, Anadolu Selçuki Sultanı Kutbettin Melikşah döneminde 1196 yılında Kızılarslan bin İbrahim yoluyla Kul Ahi’ye nesir ettirildi. Ulu Cami hizmete açılmasıyla alay malay bir nice vakfiyede kuruldu. Bunlardan sunma ilginci üstelik Kuş Vakfiyesi oldu. Sair vakfiyeler hizmetlerine akıbet verilirken Kuş Vakfiyesinin hizmeti 8 asırdır tek sekteye uğramadı.

Duayen Çelebi’nin seyahatnamesinde bile bahis edilen Kuş Vakfiyesinin tafsilatlı mütemadi faaliyeti açısından dünyada bambaşka benzeri benzerinin bulunmadığı düşünülüyor. Bu vakfiyede 8 asırdır gelişigüzel Cuma Namazı namazından bilahare toplanan sadakalarla yemleme alınarak kuşlara serpiliyor.

Evliye Çelebi’nin da dikkatini çekti

10 yıldır Celil Cami mortocu hatibi olarak görev eden Ergün Ceyhan, Aksakal Çelebi üzere seyyahların Kuş Vakfiyesini kaleme aldıklarını belirterek, “Sivas Ulu Cami 1196 yıllarında Küçük Asya Selçuklular tarafından yaptırılmış ve Selçukluların Küçük Asya’ya yapmış oldukları ilk camilerden tıpkısı tanesidir. Kutbettin Melikşah döneminde Kızılarslan bin İbrahim marifetiyle Köle Ahi’ye yaptırılmış. Camimiz tahminî 800 almanak geçmişe sahiptir. Caminin yapımından itibaren Selçuklu sultanları camiye tıpkı bando vakfiyeler kurmuştur. Bunlardan tıpkı tanesi bile caminin gelirlerinden, kuşlara ve özge hayvanlara sadaka-i kırnak olan, hayvanlara ikramda bulunmak amacıyla kuşları eklemek amacıyla vakfiyeden sağlık ayırmışlardır. Ulucami’nin eski kayıtlarına baktığınız antlaşma görürsünüz ki Duayen Çelebi üzere benzeri takım seyyahlarda bu olaylara şahit olmuş ve Ulucami’nin böyle bir vakfiyesinin olduğunu ve bu vakıfname aracılığıyla kuşlara yemleme verilmesi gerektiğini, bu sadaka-i çaker den mevrut gelirin kuşlara bile ayrılması gerektiğinden bahsetmişlerdir” dedi.

“Bu anane 800 yıldır devam ediyor”

Ceyhan, mangır geleneğinin yaklaşık 800 yıldır devam ettiğini belirterek, “Günümüzde birlikte bibi bu Ulucami vakfımız eliyle, gerek cami cemaatimiz yoluyla, esnaf vasıtasıyla yaşatılmaktadır. Kuş vakfı 800 yıldır bitmeme etmektedir. Cami cemaati ve esnaflarımızla alay malay buğday ve kuşyemleri alarak kuşlara veriyoruz. Sivas Belediyesi cami önüne suluklar üstelik yaptı. Kuşlar orada hem yemlerini yiyorlar hem de sularını içiyorlar. Bu firez 800 yıldır bitmeme ediyor ve inşallah hakeza devam edecektir. Kazanç hizmetlerini gönüllü namına cemaatlerimizden yapanlar var. Bu gelenek 800 yıldır devam ediyor ve kuşların yavruları öğreniyor, o yavrularına öğretiyor derken o kuşlar bu güne kadar gitmedi. Sivas Ulu Cami’nin etrafı hele tarih vakitleri hep kuşlarla yoğun. Bu dünyalık inşallah hakeza hizmet vermeye devam edecek” diye niteleyerek konuştu.

Share: