‘2023’te da eş his ve müjdeler bekliyoruz’

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın doğal gaz rezervlerindeki artış açıklamasını değerlendiren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi akademisyen Dr. İshak Turan, “Umarım buradaki icraat eski yıllar gibi bulgu verir, 2023 yılında da analog mülhak sezme ve müjdeleri bekliyoruz” dedi.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Filyos beldesinde bulunan Doğalgaz İşleme Tesisi’nin inşaat çalışmaları bitmeme ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın akıbet Hükûmet Toplatısı’nın arkası sıra 540 milyar metreküp gaz rezervine eklenmiş kendisine ‘Çaycuma-1’ kuyusunda 58 bilyon metreküp gaz keşfedildiğini duyurdu. Mevcutta 13 kuyudaki rezervin 3 boyutlu değerlendirilmesinin ardından 540 milyar metreküplük ihtiraz, 652 milyar metreküp olarak revize edildi. Cumhur Reisi Erdoğan’ın müjdesiyle birlikte Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki mecmu rezerv, 710 milyar metreküpe yükseldi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın his ve revize edilen çekince miktarını değerlendiren, enerji güvenliği alanında icraat özne Dr. İshak Turan, “Beklediğimiz üzere ‘Çaycuma-1’ kuyusundan müspet istihbarat geliyordu. 58 bilyon metreküplük yıpranmamış ayrımsız gaz keşfi müjdesini verdi. Böylecene 540 milyarlık metreküplük doğal gaz 598 bilyon metreküpe başarmış oldu. Bizleri şaşırtıcı, beklemediğimiz ama değişik taraftan sevindiren kullanılmamış benzeri gelişme ise 540 bilyon metreküp olan rezervlerin güncellenerek toplamda 710 milyar metreküpe başarmış olmasıdır” dedi.’TÜRKİYE’NİN 47 YIL BOYUNCA EVLERDE TÜKETECEĞİ DOĞAL GAZ’Rezervlerdeki kâin artışın saf gazın kullanımda olacağı süreyi uzattığına özen calip Dr. Turan, ” Türkiye, yılda sayı farkı 58-60 milyar metreküp doğal gaz tüketen tıpkısı ülke. Büyüyen ekonomisi, mütezayit nüfusu ve şehirleşme oranıyla rastgele sene bu mehabet artmaktadır. bu haysiyetle 710 milyar metreküp hep tüketimimizin 12 yılına denk gelmektedir ancak burada safha-1 ve safha-2’de toplamda kısaca 15 milyar metreküplük doğal gaz üretimi 2025 sonuna büyüklüğünde öngörülmektedir. Bu üstelik kestirmece Türkiye’nin 47 yıl boyunca evlerde tüketeceği katıksız gaza istikbal ettiğini söyleyebiliriz” diyerek konuştu.Doğal doğal gaz işleme tesisindeki ve denizlerdeki çalışmaların devam ettiğini belirten Turan, “Önümüzdeki yıllarda kullanılmamış katma keşifler gelirse tabi kim bu üretimi ve rakamları yukarı doğru revize edeceğiz. Umarım buradaki çalışmalar esbak yıllar kadar netice verir, 2023 yılında birlikte analog munzam irfan ve müjdeleri bekliyoruz” dedi.

Share: