ZONGULDAK – Karadeniz’deki kullanılmamış gaz keşifleri enerjide dışa bağımlılığı hızlı hızlı azaltacak

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Akademisyen Dr. İshak Turan, gaz keşiflerinin milli enerji politikasındaki saf değişikliğinin benzeri sonucu olduğunu, ati yıllarda da milli enerji politikasındaki bu yaklaşım bitmeme ettirilirse Türkiye’nin hem natürel gazda hem petrolde dışa olan bağımlılığının çabuk ayrımsız şekilde azalacağını belirtti.

BEÜ marifetiyle desteklenen “Türkiye Erke Güvenliği Açısından Karadeniz’da Keşfedilen Doğal Gaz ve Filyos Düzlük Projesi” çalışmasında proje yürütücüsü yerine görev özne Turan, AA muhabirine, Çaycuma-1 kuyusundan 58 bilyon metreküplük doğal gaz keşfinin muştulu olduğunu söyledi.

Turan, henüz ilk 540 milyar metreküp namına açıklayan gaz keşfinin 3 boyutlu modellemesiyle 652 milyar metreküp olarak düzeltilmiş edildiğini, böylecene 710 bilyon metreküp doğal gaz keşfine ulaşıldığını anımsattı.

Türkiye’nin, tükettiği tabii gazın yüzde 99,5’ini ithal fail tıpkısı ülke olduğunu anlatan Turan, “Tabii gazda neredeyse tamamen dışa tabi tıpkı ülkeyiz. Bu açıdan burada bulunacak beherglas metreküplük doğal gazın Türk mili erke güvenliği ve sanayisi üzere kayda derece sayılar olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

“2023’te birlikte yeni mülhak rezervlerin ve müjdelerin geleceğini düşünüyorum”

Türkiye’nin yılda averaj 58-60 milyar metreküplük gaz tüketen bire bir mutluluk olduğuna dikkati çekici Turan, şöyle bitmeme etti:

“Buradaki rakamlara baktığımız ant 710 milyar metreküplük miktar Türkiye’nin 12 yıllık tüketimine tekabül etmektedir ancak safha-1 ve safha-2’üstelik 2025’in sonunda kestirmece adına 15 milyar metreküplük bire bir istihsal planlanmaktadır. Bu bağlamda baktığımız ahit 15 bilyon metreküp üstelik Türkiye’bile konutlarda tüketilen doğal gaz miktarına dek gelmektedir. Bu birlikte yaklaşık kendisine 47 sene boyunca konutlarda tüketilecek doğal gazın Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndan temin edileceğini bizlere göstermektedir. Az Çok gösterişli rakamlar. Bire Bir taraftan dahi tabii ki burada yeni kuyular, bakir istikşaf çalışmaları bitmeme ediyor. Ben 2023’te de yıpranmamış katma rezervlerin ve müjdelerin geleceğini düşünüyorum.”

Turan, dünyada bire bir enerji krizinin yaşandığının unutulmaması gerektiğinin altını çizerek, “Burada ilan edilen rakamlar iki günde elde edilecek sonuçlar, başarılar değil. Bunların, milli enerji politikasındaki kol değişikliğinin aslında benzeri sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Bugün denizlerde ulaşılan bu keşifler milli erke filomuz sebebiyle gerçekleşiyor. Zaman toplamda 4 sondaj gemisi, 2 sismik araştırma gemimiz ve Karadeniz’birlikte bu faaliyetleri yürüteç kestirmece 60’a mail bindi gemisi var. İşte bu filoya iyesi olmak bu başarıların oluşmasına dayanak hazırlamaktadır.” diyerek konuştu.

Keşiflerin talih adına geleceğe henüz tehlikesiz bakılmasını sağladığını aktaran Turan, “Şayet önümüzdeki yıllarda üstelik milli enerji politikasındaki bu yaklaşım bitmeme ettirilirse Türkiye’nin hem saf gazda hem petrolde dışa olan bağımlılığını hızlı tıpkısı şekilde azaltacağını, bunun bile ülke ekonomisi ve milli enerji güvenliği açısından az çok dirimlik olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: