’11 kamer kadar kısa sürede 1008 bağımsız anaokulunu hizmete açtık’

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer; ’11 ay kadar gelişmemiş sürede 1008 müstakil anaokulunu hizmete açmışız Türkiye’dahi. Ve 5 yaştaki okullaşma oranları dahi yüzdelik 78’den yüzde 93’e isabet. 1800’e mail köyümüzde 12 bin yavrumuz karye anaokullarıyla buluştu.’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Köy hayat merkezlerinde tarımdan hayvancılığa kadar, Tarım ve Orman Bakanlığımızla de koordineli benzeri şekilde vatandaşımızın istemiş olduğu gelişigüzel tür eğitimi durumunda vereceğiz.” dedi.

Özer, Çatalca İnceğiz Mahallesi’ndeki Arif Nihat Asya Karye Hayat Merkezi’nin açılışında, Türkiye’bile eğitimle ilişik falsolu tıpkısı değerlendirme yapıldığını, sınavlardaki performansla ayrımsız bölgenin yetişek performansının ölçülmesinin yanlış olduğunu söyledi.

LGS’da evet üstelik YKS’dahi gösterilen performansın eğitim kalite performansını göstermeyeceğini vurgulayan Özer, “Sadece bir göstergedir. Okus Pokus sınavlarının hiçbiri eğitimde nitelik göstergesi değildir. Oradaki ortalamaların dahi tek anlamı yoktur. Anlamı vardır amma kaliteyle ilgili direkt değerlendirmeye el açması benzer değildir.” diye niteleyerek konuştu.

Terbiye sisteminin çok gani yere doğru gittiğini kaydeden Özer, akıbet 20 yılda eğitimle, erişimle ilişkin, demokratikleşmeyle ilgilendiren sorunların çözüldüğünü rapor etti.

Özer, yetişek alanında 300 binlik dersliklerden 855 binlik dersliğe topluluk olan ayrımsız eğitim sistemine kavuşulduğunu aktararak, “Bir zamanda 500 bin öğretmenin olduğu tıpkısı terbiye sisteminden 1,2 milyon öğretmenin olduğu bir yetişek sistemine evrildiğimiz üzere ve değme sene bütçeden sunma büyük payın eğitime ayrıldığı için ve tıpkı zamanda antidemokratik uygulamaların de kaldırıldığı için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Çatalca’dan dostça şükranlarımı sunmak istiyorum.” dedi.

– “Ekol öncesi eğitimi güçlendirmeye çalışıyoruz”

Herkesin genişlik nitelikli eğitime kavuşabilmesi üzere çaba sarfiyat ettiklerini dahi vurgulayan Özer, şöyle konuştu:

“İşte bunun için meslek öncesi eğitimi güçlendirmeye çalışıyoruz. Ortaöğretim sisteminin dengesini bulması için mesleki eğitimi güçlendirmeye çalışıyoruz. Eğitimde kalitenin artırılması için öğretmenlerin mesleki ve ferdî gelişimlerine destek oluyoruz. Anne tahril yerine üç önceliğimizin arz önemlisi öğretmenlerimizin mesleksel gelişimlerine destek olmak. Eğitimde okazyon eşitliğini artırmak için Ana Eğitimde 10 Bin Ekol Projesi’ni yapıyoruz, dezavantajlı olan okullarımızda pozitif ayrımcılık yapalım diye niteleyerek. Mesleki Eğitimde Bin Ekol Projesi’ni bunun için yaptık. Eğitimde punt eşitliğini tasarruf etmek amacıyla tam okullarımızda kütüphane yaptık. İnşallah bu projelerimiz yavaş yavaş artı bire bir şekilde ilerliyor. Bu kararlılıkla devam ettiğimiz ve sunu önemlisi tek ayrımcılık yapmadan herkesin müktesebatını, birikimini, eğitim sisteminin kalitesini çoğalmak üzere kullandığımız zaman çok elan gani noktalara geleceğiz. Karye yaşam merkezi de esasta bunun bire bir çıkış belgesi noktası. Ayrıntılar köylerde mağdur kalmasınlar diye niteleyerek hükümetlerimiz öğrencileri ücretsiz bir şekilde en mail okula aksettirmek için taşımalı terbiye sistemini ortaya koydular.”

– “1008 bağımsız milletvekili anaokulunu hizmete açtık”

İstanbul’daki ilk karye dirim merkezini açtıklarını dile getiren Özer, “Arif Nihat Asya’nın kültürlü olduğu bire bir okulun dönüşümüyle İstanbul’üstelik önceki açılışı yapıyoruz. Esasta benzeri Anadolu’ya bölüm projesi. Neden? Çünkü köylerdeki ilkokulları açabilmek üzere bundan sonra hiçbir engel bulunmayan. Çünkü yönetmeliği değiştirdik, mektepli sınırlamasını kaldırdık. Daha Çok istenilen değme noktada karye okulu açılabilir.” dedi.

3 bin yeni anaokulu yarmak amacıyla yola çıktıklarını anlatan Özer, bugüne kadar 1008 anaokuluna ulaştıklarını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Yani 11 kamer kabil bodur sürede 1008 hür anaokulunu hizmete açmışız Türkiye’dahi. Ve 5 yaştaki okullaşma oranları de yüzde 78’den yüzde 93’e çıkma. 1800’e yakın köyümüzde 12 bin yavrumuz karye anaokullarıyla buluştu. Deminden buna bir arttırma daha yapıyoruz. Köylerde halk terbiye merkezi açıyoruz. Türkiye’birlikte kestirmece bin umum eğitim bilimi merkezimiz var. Umum eğitim merkezlerinde yetişkinler üzere 3 binin üzerinde farklı kursla hayat boyu öğrenme stratejisi kapsamında vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Sabık yıl ahali eğitim merkezlerinden yararlanan kursiyer sayımız kısaca 5 milyondu. 2022’da herhangi bir ay 1 milyon vatandaşa erişmeyi erek koyduk. 6 ayın böylecene 6,3 milyon vatandaşımıza ulaştık. Yani 1 milyon hedefini da geçtik. İnşallah yıl sonuna kadar 12 milyon vatandaşa erişme hedefine ulaşacağız ve bunların yüzde 70’i kadınlarımız.”

Özer, köy yaşam merkezlerinin Türkiye üzere çokça ciddi aynı proje olduğunu vurgulayarak, “Daha Çok köy hayat merkezlerinde tarımdan hayvancılığa kadar, Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla birlikte koordineli benzeri şekilde vatandaşımızın istemiş olduğu gelişigüzel kalem eğitimi yerinde vereceğiz. Karye yaşam merkezleri, benzeri bölgedeki yetişkinlerle yetişek çağındaki gençleri, çocukları ayrımsız araya getiren dolayısıyla yıllardan beri konuşulan hars transferiyle ilişik üstelik çok majör bir forma olma potansiyeline erbap bire bir proje. Herhangi Bir açılan karye hayat merkezini bakanlığımızdaki bire bir birim koordine edecek ve arama edecek.” diye konuştu.

– “Dirim merkezimiz ışığı sönmeden bakım vermeye bitmeme edecek”

KAPAT X

İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya dahi Çatalca’nın İstanbul’un yüz ölçümü namına bildirme şişman yeri olduğunu dile getirdi.

Tembel olan aynı yerin yeniden hizmete alınmasını sağlayıcı tıpkısı projeye imza attığı üzere Icra Vekili Özer’e teşekkürname fail Yerlikaya, “Bundan Sonra İnceğiz köyü -Arif Nihat Asya rahmetlik mekanı cennet olsun- hoppadak öğrencileri değil bire bir zamanda ihtiyaç görüldüğü ve belirleme edildiği ebeveynleri bile büyükleri birlikte seçkin alanla ilişkin bu mekanda göreceğiz. Bu hayat merkezimiz hiçbir zaman ışığı sönmeden bakım vermeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, 21 bin öğretmenin eylül ayında göreve başlayacağını, 10 bininin İstanbul’bile hizmet edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Icra Vekili Özer ve eşi Nebahat Özer, Ilbay Yerlikaya ve eşi Hatice Ziya Yerlikaya, değişik katılımcılarla alay malay merkezin açılışını yaptı.

Bakan Özer ve beraberindekiler daha sonradan merkezi gezdi.

Share: