Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci yeni tohumluk fiyatlarını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Tohumluk fiyatları makarnalık ve ekmeklik buğday için kilo başına 10,5 TL, tritikale amacıyla kilo başına 9,5 TL ve arpa üzere kilo başına 9 TL adına belirlenmiştir” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) merbut Polatlı Ekincilik İşletmesi Müdürlüğünde planlı 70. TİGEM Geleneksel Hasat Bayramı’na katıldı. Izlence öncesi Polatlı’üstelik mevcut bire bir buğday tarlasında biçerdöverle buğday hasadı özne Kirişci, tarlada tetkik yaptı, ekinci ve işçilerin sorunlarını dinledi. Arkası Sıra Hasat Bayramı’nın düzenlendiği alana güzeşte Nazır Kirişci, konuşmasında çiftçilerin Hasat Bayramı’nı kutlayarak, çiftçilere bereketli kazanç temennisinde bulundu. Kirişci, üreticilerin kazanmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

“Dünyadaki buğday üretiminde 2021 yılı bakımından 10’uncu sıradayız”

Hububat üretiminin akıbet 18 yılda yüzdelik 20, serencam 3 yıllık dönemde ise yüzdelik 8 oranında artarak 37 milyon tona yükseldiğini belirten Bakan Kirişci, “Buğday üretimimiz 19 ila 22,6 milyon titrem aralığında seyrederken, dar içi talebi karşılamada küresel krizlerden etkilenmeyecek bire bir noktada olduğumuzu alay malay görüyoruz. Dünyadaki buğday üretiminde ise 2021 yılı bakımından 10’uncu sıradayız. Bitkisel üretimde daha ongun bire bir sürece sefer aldığımızı hele afişe etmek isterim. 2021 yılında nadas alanlarında sağlanan 1,1 milyon dekarlık azalmayla birlikte ekilen toprak mevcudumuzda mecmu 4 milyon dekarlık tıpkı artış gerçekleştirilmiştir. Bunun ötesinde besin güvenliğimiz açısından ciddi tıpkısı niteliğe topluluk hububat üretimini arttırmak için daha hususi uygulamalar birlikte geliştiriyoruz. 2022 yılı nebati üretim terviç bütçemizin yüzde 65’ini hububata ayırarak bu konuda yıpranmamış ayrımsız kadem atmış bulunuyoruz” dedi.

Bereketli tıpkısı istihsal yılı yaşandığını kaydeden Kirişci, Yer Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) gelgel fiyatlarının çiftçinin yüzünü elan aşkın güldürdüğünü, fiyatlardaki memnuniyeti seçkin yerde gördüklerini belirtti.

“Kocabaş efsanevi varlığımız yüzde 82, küçükbaş hayvan sayımız yüzdelik 80 düzeyinde artmıştır”

“Çiftçimiz gerek emeğine gerekse tarıma verdiğimiz değerin farkında. Allah hepsinden razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde zaman olduğu kadar ferda birlikte rastgele koşulda çiftçimizin birlikte olmaya devam edeceğiz. Bundan tek müstahsil kardeşimin, kimsenin şüphesi olmasın” diye çiftçinin yanında olacakları mesajını veren Bakan Kirişci, “Bütün üreticilerimizle birlikte etkili ve balaban Türkiye’yi nesir etmekte kararlıyız. Ekincilik sektörü, bu sürecin yeryüzü cıvıl cıvıl ayaklarından biri olduğunu seçkin sabık ahit ayırt edilir bire bir duruma getirmiş bulunmaktadır. Ciddi öneme cemaat hayvancılıkta sağladığımız gelişmelerle üstelik bu kararlılığı gösteriyor, istihsal gücümüzü ve kabiliyetimizi ortaya koyuyoruz. Hayvan varlığımızda ve hayvansal üretimde sonuç 20 sene çokça balaban artışlar gerçekleştirmiş ve bu gerçekleştirmeyi da sürdürme kararlılığı içerisinde bulunuyoruz. Kocabaş efsanevi varlığımız yüzde 82, küçükbaş efsanevi sayımız yüzde 80 düzeyinde artmıştır. Vücut üretimimizde yüzde 151 (1,9 milyon ton), benzen üretimimizde ise yüzdelik 176 (23,2 milyon titrem) düzeyine gelinmiş ve bu artışlar gerçekleşmiştir” diye niteleyerek konuştu.

Ekincilik sektörünü Türkiye yüzyılının tarımına amade ağıl ifham etmek üzere çabaladıklarını dile getiren Nazır Kirişci, tarımın tek şekilde ihmal edilemeyeceğini vurguladı. TİGEM’in önemine dikkat çekici Kirişci, çiftçiler eliyle kullanılan sertifikalı tohumlukların yüzde 96’sının sıkı içinde üretildiği bilgisini vererek, “2021 yılında çiftçilerimize 135 bin ton sertifikalı hububat tohumu gerçekleştirme fail TİGEM, zaman 2022 yılında bu rakamı inşallah 200 bin tona çıkarmış bulunmaktadır. Ülkemizdeki mütezayit sertifikalı yavru kullanımıyla gelişigüzel akıbet 20 yılda mahdut içi üretimde birlikte şişman artma gerçekleştirilmiştir. Çiftçilerimiz vasıtasıyla makbul sertifikalı tohumlukların yüzdelik 96’sı ev süresince üretilmektedir. Sertifikalı tohumda ihracatın ithalatı gelecek oranı 2002 yılında vakit kaybetmeden yüzde 31 iken, 2021’bile yüzde 94,3’e yükselmiştir” dedi.

Bakan Kirişci, yeni tohumluk fiyatlarını paylaştı

TİGEM’in sertifikalı tohumluk satış fiyatlarının eskimemiş halini paylaşan Icra Vekili Kirişci, şu ifadelere yer verdi:

“Tohumluk fiyatları makarnalık ve ekmeklik buğday amacıyla kilo başına 10,5 TL, tritikale için kilogram başına 9,5 TL ve arpa amacıyla kilo başına 9 TL kendisine belirlenmiştir. Hayırlı iyi olsun. Bizler yürüttüğümüz ekincilik politikalarıyla, rastgele soy envestisman ve desteklerimizle Türkiye yüzyılının projeksiyonlarını yapıyoruz. Bu anlamda ekincilik sektörünü ileriye taşıyacak hep çalışmalar bizler amacıyla tıpkı idrak vesilesi akseptans edilmeli. Kâfi kim üreticimizin, girişimcimizin, ülkemizin lehine kazanımlar sağlanmış olsun. Yeter kim ati nesillere elan faal ayrımsız Türkiye’yi bırakıt bırakalım.”

Icra Vekili Kirişci, çiftçilere temas makule desteği atfetmek üzere okkalı çabalama içerisinde olduklarının altını çizerek, “Üreten herkesin yanındayız arkasındayız. Alın ve karın terini akıtan siz üretici amele maraba kardeşlerimize seçkin soy açacak-materyal, gübre ve soy sop desteği çevirmek üzere ağırbaşlı ceht içerisindeyiz. Cebin terinizin, fedakarlığınızın karşılığını alabilmeniz bizim seçkin ant önceliğimizdir. Bakanlığımızın her bir kuruluş mensubu sizlerin hizmetindedir” dedi.

Icra Vekili Kirişci, programın düzenlendiği alanda kurumların açtığı stantları gezerek ürünler için bilgelik aldı. TİGEM Geleneksel Hasat Bayramı’nın sonuncusu 2019 yılında esasen Polatlı Ekincilik İşletmesi Müdürlüğünde yapılmıştı.

Share: