Zat karavanını etme hayaliyle başladı, karavan üreticisi oldu

MUHAMMED KAYGIN/FERHAT YAZICI – Tekaüt olduktan sonra hayalini kurduğu karavanı fail fakat istek gelince başkasına satan Ayhan Çevik, bakir siparişler konusunda karavan üretimine yöneldi.

Çevik, 2020’üstelik Jandarma’daki görevinden mütekait olduktan sonraları eşiyle baba ocağı Çankırı’nın Ilgaz ilçesine kapalı Kermen köyüne yerleşti.

Kendisi için ayrımsız karavan yapmaya değişmeyen veren Acar, evvel maketini hazırlayıp ardından evinin önündeki alanda çalışmaya başladı.

Acar, tahminî 3 aylık himmet sonucu tamamladığı karavanı, çok beğenip satın almak talip bir arkadaşına sattı.

Talep konusunda yeni karavanlar üreten Acar, iki yılda tıpkısı araçla çekilerek istenilen yere götürülebilen 6 karavan yaptı.

Acar’in gemi görünümünde yaptığı serencam karavan ise takılan motorla suda bile kullanılabiliyor.

Karavan etme serüvenini AA muhabirine anlatan Acara, köye yerleştiğinde cenk aradığını, aynı süre bilahare hayalini kurduğu karavanı yapmaya başladığını söyledi.

“Yaptığım karavanlar teraslı, ayrımsız ev özelliğinde”

Ticari anlamda beklentisi bulunmadığını fakat önceki karavanı murat olunca sattığını belirten Acar, “Karavanı düzlük kişinin arkadaşları da istediklerini söyledi. Sonunda karavancılık hayalim gerçekleşmiş oldu.” dedi.

Meslek lisesi möble dekorasyon bölümü mezunu olduğunu, bundan etraf bu işlere el yatkınlığı bulunduğunu anlatan Acar, “İlk karavanım ayrımlı ayrımsız şey olsun istiyordum. Yaptığım karavanlar teraslı, bire bir ocak özelliğinde. Seyran hayaliyle oluşan aynı durumdu.” ifadesini kullandı.

Acar, karavan için şasiyi tıpkı fabrikadan aldığını, üzerindeki işlemleri ise tamamen kendisinin yaptığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Anne şasi, trafiğe çıkabilir belgelidir. Ahir düzentileme tamamen benim. Şasinin ve canip profillerin çıkmasını müteakip sacla istila yapıyoruz. İçine bile çarpıcılık köpüğü sıkıyoruz. Bu, karavanımızın ılık olmasını sağlayıcı benzeri çeşni. Daha sonraları üzerini plastik laminantla kaplıyoruz, bağırsak dizaynı yapıyoruz.”

“Karavanın terasına çıkıp denize göre öz içebilirsiniz”

Karavanın teras kısmına dâhilen çıkmayı tasarladığını dile getiren Acar, şunları kaydetti:

“Önceki modellerimizde dıştan çıkmalı yapmıştık. Bu model yüzdüğü üzere oldukça içeride hareket etmeyi özgür kıldık. Karavan yaşamı filinta üzere gözükse dahi teferruatlı mütemadi durumlarda dar alanda sürdürmek sıkıntıya etmen olabiliyor. Bunu eğlenceye tahvil çabasına gittim. Sahile çektiğinizde boğucu bire bir karavan içinden artım aile havasına dönüşmüş olacak. Karavanın terasına çıkıp denize göre öz içebilirsiniz.”

Teraslı karavan bugüne kadar on paralık görmediğini vurgulayan Enerjik, “Teraslı ve yüzme özellikli karavanlarımızı acun markası haline ifade etmek, ülkemize vermek talip yatırımcı arkadaşlarımız varsa Ilgaz’birlikte kurulacak daha çağcıl işlik ile bunu yapabileceğimize içtenlikle inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Share: